Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Włodzimierz Musiał nie żyje. "Mistrz epizodu" powrócił na ekrany chwilę przed śmiercią
Aleksander Goldman
Aleksander Goldman 22.11.2023 09:46

Włodzimierz Musiał nie żyje. "Mistrz epizodu" powrócił na ekrany chwilę przed śmiercią

Włodzimierz Musiał
fot. kadr z "Vabank", prod. Zespół Filmowy Kadr

Wybitny aktor filmowy i telewizyjny, a także niezrównany as teatralnych desek. Odtwórca ponad stu ról, kojarzony z największymi polskimi nazwiskami. Mistrz epizodu, który po ponad 20 latach niebytu postanowił wrócić na plan. Premiery jednak nie doczekał. Nie żyje Włodzimierz Musiał.

Włodzimierz Musiał nie żyje. "Żegnam go z wielkim smutkiem"

Informację o śmierci artysty jako pierwszy przekazał portal Film Polski. Musiał odszedł 19 listopada w Łodzi, dwa miesiące po swoich 92. urodzinach. Wyjątkowe pożegnanie, autorstwa Rafała Dajbora, pojawiło się także na łamach serwisu e-teatr.pl.

Staram się unikać pisania pożegnań tych, których nie poznałem osobiście. Jednak w przypadku Włodzimierza Musiała robię wyjątek. Był bowiem jednym z aktorów, których szczerze podziwiałem na ekranie. I niezwykle żałuję, że nigdy go nie poznałem – napisał.

Podsumowując długie życie aktora Dajbor przyznał, że był on "jednym z tych, którzy pokazywali, że epizod na ekranie może być prawdziwym dziełem sztuki aktorskiej". To zdanie idealnie podsumowuje karierę Włodzimierza Musiała, który, mimo późnego debiutu, wykreował ponad sto wyjątkowych postaci.

Maciej Damięcki nie żyje. Dzieci aktora przekazały smutne wieści: "Pa tatku" Nikt nie miał pojęcia o nieślubnym synu Jana Machulskiego. Prawdę ujawnił znany polityk

"Vabank", "Kingsajz" i nie tylko. Sto ról Włodzimierza Musiała

Włodzimierz Musiał jako aktor teatralny debiutował jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku, ale na wielkim ekranie pojawił się dużo później, bo dopiero w 1978 roku. Gdy zagrał w “Bestii” Jerzego Domaradzkiego miał bowiem 47 lat. Rola ta stała się jednak początkiem (trwającego przez kolejne dwie i pół dekady) okresu, dzięki któremu Musiała można określić dziś mistrzem epizodu.

Choć nigdy nie wcielił się w ogólnie rozpoznawalną postać pierwszoplanową, jego wyraziste kreacje ubogaciły ponad sto produkcji, w tym tak kultowe tytuły jak “Vabank”, “Vabank II, czyli riposta”, “Kingsajz”, “Wiedźmin” czy “Ubu Król”. Jego nazwisko znaleźć można tez wśród obsady “Kogla-mogla”, “13 posterunku” czy “Dekalogu”.

W 2003 roku zniknął z wielkiego ekranu, by powrócić nań chwilę przed śmiercią.

Włodzimierz Musiał i Jan Machulski
Włodzimierz Musiał i Jan Machulski w filmie “Vabank”, prod. Zespół Filmowy Kadr

Wielki powrót chwilę przed śmiercią

Po 20 latach przerwy Włodzimierz Musiał ponownie stanął na planie filmowym – tym razem w “Prawdzie” Łukasza Karwowskiego. W produkcji wcielił się w rolę dziadka Katarzyny, głównej bohaterki (granej przez Natalię Jędruś). Niestety, nie doczekał premiery ostatniego swojego dzieła.