Swiatgwiazd.pl
Krystyna Feldman

fot. TRICOLORS / East News

106 lat temu urodziła się Krystyna Feldman. Kim była aktorka?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Katarzyna Derda

Krystyna Feldman urodziła się 1 marca 1916 roku we Lwowie. Nie sposób wymienić wszystkich ról aktorskich oraz nagród, jakie otrzymała. Polscy widzowie kojarzą ją przede wszystkim z postaci Rozalii Kiepskiej z serialu "Świat według Kiepskich". Jak wyglądało życie tej niezwykłej artystki?

Feldman zmarła 24 stycznia 2007 roku w swoim mieszkaniu w Poznaniu. Pochowano ją w Alei Zasłużonych na cmentarzu Miłostowskim w tym samym mieście. Zgodnie z życzeniem aktorki złożono ją do grobu w kostiumie z jej ostatniego spektaklu – monodramu "I to mi zostało".

Krystyna Feldman urodziła się 106 lat temu

Feldman urodziła się we Lwowie i to w tym ukraińskim mieście skończyła edukację oraz podejmowała pierwsze kroki w aktorstwie. Urodziła się w rodzinie artystycznej: jej ojcem był Ferdynand Feldman, aktor szekspirowski, matką - aktorka teatralna i śpiewaczka operowa Krystyna Sawicka.

W czasie, kiedy jej ojciec występował w Krakowie, cała rodzina przeprowadziła się razem z nim. Zamieszkali w kamienicy przy ulicy Kremerowskiej, w pobliżu Plant. Jako że artystyczne sukcesy rodziców na to pozwalały, mieszkali w pięciopokojowym mieszkaniu ze służbą.

Choć ojciec był dla Krystyny Feldman tylko "dziwnym panem z wielkich fotografii, które wisiały na ścianach w naszym domu", wspomina swoje dzieciństwo jako szczęśliwe. Feldman uczyła się najpierw w prywatnym lwowskim studiu aktorskim. Maturę zdała eksternistycznie, by wyrobić się przed egzaminami do szkoły teatralnej.

W 1937 roku skończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie. Debiutowała na deskach Teatru Miejskiego we Lwowie. Później zaczęła pracę w Łucku, ale jej karierę przerwał wybuch II wojny światowej.

Kasia Tusk

Kasia Tusk pokazała najmłodszą córeczkę. Internauci są zachwyceni

CZYTAJ DALEJ

Krystyna Feldman – życie po wojnie

Kiedy w czasie wojny Lwów zajęła Armia Czerwona, Feldman rzuciła pracę w teatrze, którego zespół postanowił lojalnie służyć Stalinowi. Powiedziała wtedy, że nie będzie pracowała w teatrze, w którym "podlizują się temu bandycie". Później narażała życie, pracując dla Armii Krajowej jako łączniczka.

Po wojnie przyjechała do Polski. Kiedy pracowała w 1947 roku w Jeleniej Górze, poznała reżysera Stanisława Brylińskiego. Okazał się jej wielką miłością, pomimo znacznej różnicy wieku między nimi. Niestety, mężczyzna zmarł w 1953 roku.

Od tamtej pory Feldman pozostawała wdową. Nie przeszkodziło jej to jednak w karierze. Artystka stała się bowiem jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktorek drugoplanowych. Publiczności dała się jednak poznać dopiero w latach 80., największą popularność zyskała zaś po ukończeniu 80. roku życia. Wtedy właśnie wcieliła się w rolę Rozalii w serialu "Świat według Kiepskich".

W 2004 roku, po ukończeniu 88 lat, zagrała pierwszą w swojej karierze główną rolę, występując w "Moim Nikiforze" (w reżyserii Krzysztofa Krauzego). Za rolę tę otrzymała wiele nagród, została także doceniona w trakcie polskich festiwali.

Artystka słynęła z ambiwalentnego stosunku do wszelkiego rodzaju technologii, według najróżniejszych doniesień do końca życia w jej poznańskim mieszkaniu nie sposób znaleźć było pralki czy lodówki.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Gwiazdy wspominają Pawła Królikowskiego w 2 rocznicę śmierci. Ciężko uwierzyć, jaki był naprawdę

  2. Prezydent Ukrainy przemówił do narodu, po jego słowach tłumaczka zalała się łzami

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl.

Polskie gwiazdy o ukraińskim pochodzeniu. Część nazwisk zaskakuje

Rosyjska agresja na Ukrainę wstrząsnęła całym światem. Części polskich gwiazd dotyczy jednak w szczególności – w ich żyłach płynie bowiem ukraińska krew.

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz Krzysztofa Krawczyka?

Pytanie 1 z 4

Jak nazywa się druga żona Krzysztofa Krawczyka?

Tagi:

Katarzyna DerdaAutor

Filmoznawczyni, redaktorka, fotografka. Wielbicielka mediów wizualnych, śledząca z uwagą nowinki ze świata kina i seriali.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

Marcin Prokop, fot. kadr z programu "Dzień Dobry TVN"

Życie Gwiazd

"Dzień Dobry TVN": Widzka zwróciła uwagę Marcinowi Prokopowi. Jej uwagę odczytano na wizji

Czytaj więcej >
Dominika Gwit, fot. kadr z programu "Dzień Dobry TVN"

Życie Gwiazd

Dominika Gwit w "DDTVN". Tak udało jej się zajść w ciążę przy wielu chorobach

Czytaj więcej >
Marek Kondrat, Przegląd filmów z okazji 80 urodzin Allana Starskiego, fot. KAPiF

Życie Gwiazd

Znajoma mówi o cichych dniach u Marka Kondrata. Aktor już nie chce wracać do wymarzonego domu?

Czytaj więcej >
Filip Chajzer, Jesienna ramówka TVN 2019, fot. KAPiF

Życie Gwiazd

Filip Chajzer jednak walczy o miłość? Najnowsze wiadomości zaprzeczają medialnym doniesieniom

Czytaj więcej >
Marcin Prokop / Krzysztof Skiba

Życie Gwiazd

Marcin Prokop odpowiada na przytyki Krzysztofa Skiby. "Demaskatorska prawda"

Czytaj więcej >
Anna Nowak-Ibisz, Krzysztof Ibisz

Życie Gwiazd

Anna Nowak-Ibisz świętuje 17 urodziny syna. Wbiła subtelną szpilę byłemu mężowi

Czytaj więcej >