Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Aleksiej Nawalny nie żyje. Do sieci trafiło jego ostatnie nagranie. Wstrząsające
Karolina Kurek
Karolina Kurek 17.02.2024 10:17

Aleksiej Nawalny nie żyje. Do sieci trafiło jego ostatnie nagranie. Wstrząsające

Aleksiej Nawalny
Aleksiej Nawalny, fot East News, YouTube

W piątek 16 lutego świat obiegła wiadomość, iż Aleksiej Nwalny nie żyje. Do sieci trafiło właśnie ostatnie nagranie z udziałem przeciwnika Putina. To niesłychane.

Aleksiej Nawalny nie żyje

Aleksiej Nawalny znany był z tego, iż organizował liczne demonstracje w opozycji do rządów Putina w Rosji. Kilka lat temu mężczyzna zmuszony był ukrywać się w Niemczech, po tym jak go otruto. Była to substancja nowiczok którą stosuje się Rosji przeciwko wrogom politycznym.

Zostało mu wytoczonych wiele spraw karnych. Aleksiej Nawalny został oskarżony m.in. o defraudację czy tzw. promowanie terroryzmu.  Ostanie trzy lata życia spędził w wielu więzieniach. W piątek 16 lutego świat obiegła wiadomość, iż Nawalny zmarł w kolonii karnej IK-3 w Charp, która znajduje się za kołem podbiegunowym.

Podano oficjalną przyczynę śmierci Nawalnego. Jego lekarz podważa ekspertyzę i ujawnia, z czym się mierzył w ostatnim czasie Ostatnie słowa Nawalnego do żony. To, co wyznał przed śmiercią, łamie serce

Przyczyna śmierci Nawalnego

Po śmierci Aleksieja Nawalnego wydano oświadczenie.

Skazany Nawalny poczuł się źle po spacerze, niemal natychmiast tracąc przytomność. Pracownicy medyczni instytucji natychmiast przybyli na miejsce, wezwano zespół pogotowia ratunkowego – oznajmiły władze karnej kolonii.

Jednak w mediach pojawia się mnóstwo spekulacji odnośnie przyczyny śmierci więźnia. Mówi się, że jeszcze kilka dni temu Aleksiej Nawalny wyglądał dobrze i był zdrowy. Głos w sprawie zabrała jego matka.

Nie chcę żadnych kondolencji. Widzieliśmy syna w kolonii karnej 12 lutego. Był pełen życia, zdrowy i wesoły - przekazała.

Na ten temat wypowiedział się również lekarz Aleksiej Połupan, który w 2020 roku był jednym z ekspertów leczących Nawalnego po otruciu nowiczokiem. Mężczyzna powiedział, iż nie miał pojęcia o złym stanie zdrowia polityka.

Oczywiście jego zdrowie (było generalnie) słabe, jak w przypadku każdej osoby umieszczonej w takich warunkach. Ale wydaje mi się, że to mało prawdopodobny powód naturalnej śmierci - wyjawił w rozmowie z portalem “Meduza”

Przypomnijmy, iż kolonia karna, w której zmarł Aleksiej Nawalny to miejsce o niehumanitarnych warunkach, niezwykle ciężkich, gdzie trudno o dobrą opiekę medyczną. Połupan kontynuował, iż nie wierzy w postawioną diagnozę odnośnie zakrzepu krwi. 

Mogli powiedzieć „nagłe wstrzymanie pracy serca”, ale niedrożność naczynia krwionośnego przez zakrzep może wykazać tylko sekcja. Nie ma innych metod. Nawalny nie cierpiał na żadne schorzenie, które stwarzałoby ryzyko zakrzepicy. Jakiś czas temu miał problemy z kręgosłupem, ale absolutnie nie zagrażały one życiu, a tylko powodowały dyskomfort. Dawno temu miał też zapalenie płuc. Ale powtarzam, że nie miał ostatnio ostrych problemów zdrowotnych – powiedział specjalista.

Ostatnie nagranie Aleksieja Nawalnego

Informacja, że Aleksiej Nawalny nie żyje wstrząsnęła światem i mediami. Wiele znanych osób skomentowało tą sprawę, wśród nich Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, Prezydent Andrzej Duda, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński, premier Donald Tusk, Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Agnieszka Woźniak-Starak czy Joanna Racewicz.

Portal “Wirtualna Polska” opublikował ostatnie nagranie Aleksieja Nawalnego. Filmik został zrealizowany 15 lutego, czyli dzień przed śmiercią polityka. W przedstawionym materiale można zobaczyć więźnia zza krat, który z uśmiechem mówi do kamery:

Wysoki Sądzie, wyślę panu numer mojego konta bankowego, żeby pan, ze swoim ogromnym wynagrodzeniem sędziego federalnego [śmiech, niesłyszalne – przy. red.], bo kończą mi się pieniądze. Dzięki pańskiej decyzji pieniądze skończą się jeszcze szybciej, więc proszę wysłać, [niesłyszalne, prawdopodobnie odnosi się do prokuratora z imienia i nazwiska – przyp. red.] i ty też zapłać -powiedział Aleksiej Nawalny.

Materiał dostępny tutaj.

Aleksiej Nawalny nie żyje. Do sieci trafiło jego ostatnie nagranie. Wstrząsające, fot. YouTube
Aleksiej Nawalny nie żyje. Do sieci trafiło jego ostatnie nagranie. Wstrząsające, fot. YouTube
Aleksiej Nawalny nie żyje. Do sieci trafiło jego ostatnie nagranie. Wstrząsające, fot. YouTube
Aleksiej Nawalny nie żyje. Do sieci trafiło jego ostatnie nagranie. Wstrząsające, fot. YouTube
Aleksiej Nawalny nie żyje, komentarz córki, na co zmarł
Aleksiej Nawalny nie żyje. Do sieci trafiło jego ostatnie nagranie. Wstrząsające, fot. AFP/EAST NEWS
Aleksiej Nawalny nie żyje, żona Julia, ostatnie słowa
Aleksiej Nawalny nie żyje. Do sieci trafiło jego ostatnie nagranie. Wstrząsające, fot. KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News