Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Zrozpaczona córka Nawalnego o ostatnich chwilach ojca. Żył w zbrodniczych warunkach. Wszystko opisała
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 16.02.2024 19:18

Zrozpaczona córka Nawalnego o ostatnich chwilach ojca. Żył w zbrodniczych warunkach. Wszystko opisała

Aleksiej Nawalny nie żyje
Aleksiej Nawalny nie żyje, fot. East News

Nie żyje Aleksiej Nawalny, lider rosyjskiej opozycji. Zmarł zupełnie niespodziewanie w kolonii karnej. Córka polityka niedawno opisywała straszliwe warunki, w jakich był przetrzymywany. Jak skomentowała jego sytuację?

Aleksiej Nawalny nie żyje, kiedy i na co zmarł?

Aleksiej Nawalny przez ostatnie kilkanaście lat organizował demonstracje przeciwko rządom Władimira Putina. Ostatnio był uważany za lidera całej opozycji walczącego z korupcją władz Kremla. Kilka lat temu musiał ukryć się w Niemczech po próbie otrucia tzw. nowiczokiem, czyli trucizną stosowaną w Rosji na wrogach politycznych.

Równolegle rząd rosyjski wytoczył przeciwko niemu kilka spraw karnych, nakładając na niego wyrok łącznie ponad 30 lat więzienia kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Oskarżano go o defraudację, obrazę sądu, „tworzenia organizacji ekstremistycznej”, a pod koniec też o „promowanie terroryzmu” i „rehabilitację na*izmu”.

Nawalny przebywał w różnych rosyjskich więzieniach od 2021 roku. Ostatnio, z niewiadomych przyczyn, został przeniesiony do kolonii karnej IK-3 w Charp, zlokalizowanej za kołem podbiegunowym. Na końcu tego artykułu znajdziecie zdjęcia z placówki, gdzie przebywał.

Obecnie przywódcy zachodnich państw jednogłośnie obwiniają za śmierć Nawalnego Kreml. A jak sytuację ojca komentowała jego córka Dasza? Poniżej wszystkie dramatyczne szczegóły. Co wiadomo o śmierci opozycyjnego polityka?

Hołownia dopiero co został marszałkiem, a Prokop już go odważnie podsumował. „Polityka zepsuje każdego” Bez litości dla Wąsika i Kamińskiego. Gwiazdor kabaretu okrutnie zakpił z odsiadki polityków

Aleksiej Nawalny: przyczyny i okoliczności śmierci

Władze kolonii karnej, w której przebywał Nawalny, wydały oszczędny komunikat, w którym opisano okoliczności śmierci Aleksieja.

Skazany Nawalny poczuł się źle po spacerze, niemal natychmiast tracąc przytomność. Pracownicy medyczni instytucji natychmiast przybyli na miejsce, wezwano zespół pogotowia ratunkowego – brzmi oświadczenie.

Z kolei agencja Interfax, powołując się na informacje ze szpitala, opisuje, jak doszło do śmierci polityka.

Zespół pogotowia ratunkowego dotarł do kolonii, w której przebywał Aleksiej Nawalny, w ciągu siedmiu minut, a dotarcie do pacjenta zajęło kolejne dwie minuty. Lekarze, którzy przybyli na miejsce, kontynuowali reanimację prowadzoną już przez lekarzy kolonii. Prowadzili ją ponad pół godziny. Pacjent jednak zmarł – czytamy w komunikacie.

Jedno ze źródeł, związane jednak z rosyjskim kanałem propagandowym RT donosi z kolei, że Nawalny doznał zakrzepu krwi. Prawnik Aleksieja przekazuje, że jeszcze w środę, kiedy skazany miał widzenie, wszystko było z nim w porządku. A co mówiła jego córka Dasza? Jej słowa cytujemy poniżej.

Aleksiej Nawalny nie żyje, komentarz córki, na co zmarł
Aleksiej Nawalny z żoną Julią i dziećmi: córką Daszą i synem Zacharem w 2013 roku, fot. VASILY MAXIMOV/AFP/East News

Aleksiej Nawalny nie żyje: komentarz córki Daszy Nawalnej

Dasza Nawalna, córka Aleksieja, udzieliła obszernego wywiadu stacji CNN. W styczniu 2023 roku opisała, jak wyglądają warunki w rosyjskich więzieniach.

Nikt nie chce trafić do więzienia, ale więzienia rosyjskie to w ogóle odrębna kategoria. Jest tam żelazny stołek przymocowany do podłogi, a z rzeczy prywatnych ma kubek szczoteczkę do zębów oraz jedną książkę. Ojciec skarżył się strażnikom na problemy z plecami. Lekarz przepisał mu zastrzyki, który nie przyniosły poprawy, Nie wiemy, jaki lek mu podano, nie wiemy, co to był za lekarz. Co jakiś czas ojca wypuszczają z izolatki na jeden dzień, po czym mówią, że znów złamał jakiś przepis więzienny. I trafia znów do izolatki – mówiła córka Nawalnego.

Nawalna, wówczas 22-letnia, piękna dziewczyna, opisywała też poruszona, że jej ojciec nieustająco przetrzymywany jest w karcerze. To klatka o wymiarach dwa na dwa i pół metra. Warto dodać, że wzrost Aleksieja to 190 cm.

Aleksiej Nawalny nie żyje, komentarz córki, na co zmarł
Kolonia więzienna IK-3, ponad 1900 kilometrów od Moskwy, 23 stycznia 2024, gdzie przebywał Aleksiej Nawalny, fot. ANTONINA FAVORSKAYA/AFP/East News
Aleksiej Nawalny nie żyje, komentarz córki, na co zmarł
Żona Julia i córka Dasza Nawalne w Białym Domu w 2023 roku, fot. STEFANI REYNOLDS/AFP/East News
Aleksiej Nawalny nie żyje, komentarz córki, na co zmarł
Aleksiej Nawalny z żoną Julią i dziećmi: córką Daszą i synem Zacharem w 2019 roku, fot. VASILY MAXIMOV/AFP/East News
Aleksiej Nawalny nie żyje, komentarz córki, na co zmarł
Aleksiej Nawalny podczas przeszukania jego fundacji antykorupcyjnej w 2019 roku w Moskwie, fot. DIMITAR DILKOFF/AFP/East News
Aleksiej Nawalny nie żyje, komentarz córki, na co zmarł
Aleksiej Nawalny z żoną Julią w 2013 roku w budynku sądu czeka na wyrok, fot. AFP/EAST NEWS
Aleksiej Nawalny nie żyje, komentarz córki, na co zmarł
Córka Aleksieja, Dasza Nawalna, w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w 2021 roku, fot. AFP/East News
Aleksiej Nawalny nie żyje, komentarz córki, na co zmarł
Aleksiej Nawalny aresztowany podczas protestów w 2012 roku w Moskwie, fot. AFP/EAST NEWS

Źródło: CNN, Nowa Gazeta, Interfax