Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Przełom ws. Barbary Sienkiewicz. Spadkobierczyni zgłosiła się po jej dzieci
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 18.06.2024 18:06

Przełom ws. Barbary Sienkiewicz. Spadkobierczyni zgłosiła się po jej dzieci

Barbara Sienkiewicz
fot. KAPiF

Barbara Sienkiewicz zmarła 7 czerwca, osierociwszy dwoje dzieci. Nie miała rodziny, która mogłaby zająć się 9-letnimi bliźniakami. Teraz znalazła się spadkobierczyni. Czy zajmie się maluchami? I co z pochówkiem “najstarszej matki”, od której śmierci wkrótce miną dwa tygdonie?

Barbara Sienkiewicz zmarła. Problemy z dziećmi i testamentem

Barbara Sienkiewicz zmarła 7 czerwca 2024. Dwoje jej dzieci – 9-letnich bliźniąt – najpierw trafiło do placówki opiekuńczo wychowawczej, a potem o ich losie zdecydował sąd rodzinny. Ania i Piotruś trafili do pieczy zastępczej

Wanda Nowicka zdementowała, by deklarowała chęć opieki nad nimi; miała jedynie pomóc znaleźć im opiekuna. Problemy dotyczyły też organizacji pogrzebu, bo nie było wiadomo, kto jest spadkobiercą aktorki. Światu Gwiazd udało się poznać szczegóły tej patowej sytuacji.

Mamy problem, bo pani Barbara nie wyznaczyła nikogo na spadkobiercę. Nie ma zatem żadnej osoby, która mogłaby pobrać zasiłek pogrzebowy i zorganizować pogrzeb – powiedziała nam Beata Bauer z sekretariatu Biura Związku Artystów Scen Polskich.

ZASP organizuje pogrzeby swoich członków, jeżeli są osobami samotnymi. Organizacja musiała więc czekać na decyzję sądu.

Tutaj sytuacja jednak jest dużo trudniejsza, ze względu właśnie na brak spadkobiercy. ZASP chętnie zajmie się wszystkim, ale musimy czekać na decyzję sądu. Bez tego nic nie możemy zrobić – zdradziła nam Bauer.

Jeszcze niedawno nie było wiadomo, co stało się z testamentem Barbary.

To miejsce tymczasowe, potem dzieci trafią najprawdopodobniej do domu dziecka. A dopiero potem do ewentualnej adopcji. O wszystkim będzie decydował sąd, taka jest procedura w przypadku, gdy nie ma rodziny, chcącej zająć się dziećmi – wyjaśniła w rozmowie Światem Gwiazd jedna z posłanek lewicy.

Teraz, po bardzo długim czasie, odnalazła się wreszcie spadkobierczyni Sienkiewicz. Co o niej wiadomo i czy zajmie się dziećmi?

Wysokie koszty pogrzebu Barbary Sienkiewicz Tylko u nas: Już wiadomo, co czeka dzieci Barbary Sienkiewicz. "Taka jest procedura"

Odnaleziona spadkobierczyni Barbary Sienkiewicz

Do niedawna ciało Sienkiewicz znajdowało się w kostnicy Zakładu Medycyny Sądowej, oczekując na decyzję sądu w sprawie pogrzebu. Okazuje się, że wreszcie udało się odnaleźć testament, a co za tym idzie, także spadkobierczynię Barbary. Osoba ta zadeklarowała, że zaopiekuje się dziećmi i zajmie pogrzebem.

Wiadomo już, że osoba wymieniona w testamencie będzie się ubiegała o opiekę nad dziećmi. Ta sama osoba także organizuje pogrzeb – ujawnił portalowi Fakt Krzysztof Szuster, prezes ZASP-u.

Szuster zapewnia, że ZASP wciąż jest chętny, by wypłacić zasiłek pogrzebowy. A co wiadomo o samej spadkobierczyni?

Osoba zaprzyjaźniona z panią Basią i wymieniona w testamencie jeszcze się do nas nie zgłosiła w sprawie zasiłku, ale jesteśmy z nią w kontakcie. Prosi jednak o nieujawnianie swoich danych – mówi prezeska Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.

Co teraz stanie się z ciałem zmarłej aktorki i kiedy odbędzie się jej pogrzeb? O tym poniżej.

Co wiadomo o pogrzebie Barbary Sienkiewicz?

Spadkobierczyni, która została wskazana w testamencie przez Barbarę Sienkiewicz, wybrała już zakład pogrzebowy, który zajmie się ceremonią

Oczywiście jeżeli ta osoba będzie chciała wsparcia ze strony ZASP-u, to my wypłacimy odpowiedni zasiłek pogrzebowy osobie upoważnionej. Na razie jednak nie otrzymaliśmy jeszcze żadnej prośby o pomoc. Jesteśmy jednak w gotowości – mówi Faktowi Marlena Miarczyńska z ZASP.

Wiadomo, że wspomniany zakład pogrzebowy zabrał już ciało Sienkiewicz z kostnicy Zakładu Medycyny Sądowej.

To generowało bardzo duże koszty, ale zakład pogrzebowy już się wszystkim zajął. Niestety daty pogrzebu jeszcze nie znamy – podkreśla Marlena Miarczyńska z ZASP-u.

Jak tylko będzie wiadomo, kiedy i gdzie zostanie pochowana “najstarsza matka w Polsce”, natychmiast o tym poinformujemy.

Barbara Sienkiewicz, co stanie się z dziećmi, kim jest spadkobierczyni, testament
Barbara Sienkiewicz z dziećmi w 2015, fot. Jan BIELECKI/East News
Barbara Sienkiewicz, co stanie się z dziećmi, kim jest spadkobierczyni, testament
Barbara Sienkiewicz w 2015, fot. Jan BIELECKI/East News

Źródło: Fakt, Świat Gwiazd