Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Gwiazda polskiego futbolu zrobiła coming out. Szczególne okoliczności sprowokowały publiczne wyznanie
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 27.02.2024 18:38

Gwiazda polskiego futbolu zrobiła coming out. Szczególne okoliczności sprowokowały publiczne wyznanie

Gwiazda polskiego futbolu zrobiła coming out, fot. Ulmer via www.imago-images.de/Imago Sport and News/East News
Gwiazda polskiego futbolu zrobiła coming out, fot. Ulmer via www.imago-images.de/Imago Sport and News/East News

W związku z coraz bardziej powszechną edukacją seksualną i otwartością społeczeństwa, które zaczyna przebijać się przez konserwatywne definicje związków romantycznych, częściej słyszymy o coming outach znanych i lubianych gwiazd. Teraz na wyznanie na temat swojej orientacji zdobyła się znana gwiazda polskiego futbolu.

Społeczność LGBT w świecie sportu

W ostatnich latach zaobserwować możemy zjawisko coraz częstszych coming out-ów w świecie kultury i sportu. Gwiazdy nie chcą żyć dłużej w cieniu, zwłaszcza, że w większości krajów świata nietrudno zauważyć dziś już postęp i rozwój edukacji oraz pogłębienie świadomości na temat ludzkiej seksualności.

Sportowców, którzy zaczęli otwarcie opowiadać o swojej orientacji, jest coraz więcej. W ubiegłym roku dołączył do nich, chociażby czeski piłkarz Jakub Jankto, zawodnik kadry narodowej i zespołu Getafe CF.

Chcę żyć w wolności. Bez strachu. Bez uprzedzeń. Bez przemocy, ale z miłością. Jestem homoseksualistą i nie chcę tego dłużej ukrywać - tłumaczył w mediach społecznościowych zawodnik.

Innymi gwiazdami, które zdecydowały się pójść drogą Jaknto są też łyżwiarz figurowy Johnny Weir, wielokrotny mistrz olimpijski w pływaniu Ian Thorpe, czy portorykański pięściarz Orlando Cruz.

Żona Rzeźniczaka wyjawia prawdę o tym, co wydarzyło się po porodzie. Widok, który zastała w domu, zwalił ją z nóg Błaszczykowski w rozrywających serce słowach o ojcu, który zabił matkę na jego oczach. Mówi, co działo się krótko przed tragedią

Osoby LGBT w polskim sporcie

Głośnych coming out-ów nie brakuje również na naszym polskim “podwórku”. Z pewnością wielu z nas doskonale pamięta triumf polskich wioślarek podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 r.

Jedna z nich, Katarzyna Zillmann, zyskała wówczas szczególny medialny rozgłos, gdy na jaw wyszło, że jest osobą LGBT. Gwiazda chętnie pokazywała się u boku swojej partnerki Julii Walczak, kajakarki i srebrnej medalistki z mistrzostw świata w Dartmouth w 2022 r. Obie mają nadzieję, że już wkrótce kwestia związków partnerskich zostanie w Polsce uregulowana.

Związki partnerskie są już praktycznie przygotowywane i na dniach będziemy wiedzieli faktycznie co dalej. To jest dla mnie najważniejsza zmiana, która daje mi spokój w głowie i myśl, że faktycznie nie będę musiała wyjeżdżać - wyznała w “Pytaniu na śniadanie” Katarzyna Zillman.

Katarzyna Zillmann
Katarzyna Zillmann, fot. KAPiF

Gwiazda polskiego futbolu osobą LGBT

Jak poinformował magazyn “Replika”, kolejna znana postać polskiego sportu postanowiła dokonać coming out-u. Chodzi o sędzię piłkarską Ewę Żyłę, związaną z inżynierką budownictwa Katarzyną Kucą, której siedmioletnią córkę wspólnie wychowują.

Gwiazda zdobyła się na wyznanie w związku z promocją petycji skierowanej do premiera Donalda Tuska. Jej zadaniem jest zmotywowanie szefa rządu do wywiązania się z obietnicy wyborczej dotyczącej legalizacji związków partnerskich w przeciągu 100 dni od objęcia urzędu.

Jesteśmy za wprowadzeniem związków partnerskich w Polsce, bo wszystkie osoby są tak samo wartościowe, chcemy mieć równe prawa i bez lęku funkcjonować w naszym kraju i wychowywać nasze dzieci - napisały Ewa Żyła i jej partnerka.

Ewa Żyła jako piłkarka sześciokrotnie zdobyła mistrzostwo Polski z klubem AZS Wrocław. Zanim została sędzią piłkarskim, związana była również z niemieckim SV Meppen. 14 razy grała również w reprezentacji Polski.

Źródło: “Replika”, swiatgwiazd.pl, “Pytanie na śniadanie”