Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Krystyna Janda przyznała się do traumatycznych przeżyć "Myślałam, że to normalne"
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 22.07.2022 19:13

Krystyna Janda przyznała się do traumatycznych przeżyć "Myślałam, że to normalne"

Krystyna Janda
Adrian Gryciuk, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Krystyna Janda ma obecnie ugruntowaną pozycję na polskiej scenie kulturalnej. Nie tylko jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktorek, ale też dyrektorką artystyczną Teatru "Polonia" i Och-Teatru w Warszawie. Mało kto wiedział, że w dzieciństwie przeżyła bardzo traumatyczne doświadczenia, związane z przemocą seksualną.

Aktorka opowiedziała o swojej przeszłości w mediach społecznościowych. Opublikowała długi biograficzny post, którego treść ma znaleźć się na pewnej stronie internetowej. To w nim opowiedziała o trudnych przeżyciach z okresu dorastania.

Dzieciństwo Krystyny Jandy

Gwiazda urodziła się w Starachowicach, jako córka Zdzisławy Janickiej i Ryszarda Jandy. Kiedy miała nieco ponad rok zamieszkała z dziadkami, ponieważ jej ojca przeniesiono służbowo do innej miejscowości. Wróciła do rodziców w wieku siedmiu lat.

Zanim dostała się na Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, zdobyła gruntowne artystyczne wykształcenie. Już w wieku siedmiu lat pobierała nauki gry na fortepianie. Chodziła do warszawskiego Państwowego Liceum Plastycznego, uczyła się w studium baletowym oraz szkole muzycznej. To w tej ostatniej placówce doświadczyła przemocy.

Do szkoły muzycznej poszła, kiedy zaczęła naukę w podstawówce. Jeździła tam pociągiem. Już sama podróż nie należała do najprzyjemniejszych, źle wspomina też niektóre elementy nauki. "Pamiętam odmrożone ręce i kolana w mini od czekania na socjalistyczną kolej, zajęcia z chóru, lekcje fortepianu i koszmar dyktanda muzycznego" napisała. Jednak nie to było najgorsze.

Krystyna Janda o szkole muzycznej i przemocy seksualnej

Jedną z rzeczy, które bardzo dobrze zapamiętała aktorka, to reakcja na nią starszych uczniów szkoły muzycznej. Wyznała, że dobrze pamięta swoje zdziwienie, że "przystawiają się do niej" już całkiem dorośli uczniowie. Wprost pisze też o pedofilu, który ją tam prześladował:

Uważałam, że są zboczeni i miałam rację, jak się potem okazało. Trzy lata szkoły muzycznej uciekałam przed ryżym pedofilem, ale udawało mi się go zawsze wyprowadzić w pole – pisze już dziś ze stoickim spokojem Janda.

Gwiazda dodała, że mieli niestety stały kontakt, ponieważ podobnie jak ona śpiewał on w szkolnym chórze i był tenorem. Z tego, co ją spotykało z jego strony, nie zwierzała się nikomu. "Myślałam, że to normalne i tak musi być" wspomina. "Na szczęście pedofil bał się naszego psa" wyznała na koniec tej smutnej historii.

Zobacz zdjęcia:

Krystyna Janda
Jan Englert, Krystyna Janda i Joanna Szczepkowska, fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL , via Wikimedia Commons
Krystyna Janda
Krystyna Janda, fot. Ja Fryta from Strzegom, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons
Krystyna Janda
Krystyna Janda w spektaklu "Shirley Valentine" (1991), fot. Marek Grotowski, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
Krystyna Janda
Krystyna Janda, fot. instagram.com/tojajanda

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Oliwia Bieniuk zaprasza na film o mamie. Premiera odbędzie się dwa dni po rocznicy śmierci Przybylskiej

  2. Antek Królikowski pokazał nagranie ze szpitala, na filmie poddaje się leczeniu. "Mam szczęście w nieszczęściu"

  3. "Pierwsza miłość": Michał Malinowski zniknął z serialu, a teraz robi karierę za granicą

Zapraszamy na naszego Instagrama

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected].