Swiatgwiazd.pl
Książę Filip

EASTNEWS & David Hartley

Kuzyn księcia Filipa jest Polakiem. Dominikanin mieszka na warszawskim Służewie

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Natalia Niewczas

Udostępnij:

O czym wielu nie miało pojęcia, jeden z krewnych księcia Filipa, zmarłego niedawno małżonka brytyjskiej królowej Elżbiety II, mieszka w stolicy Polski. Z monarchią nie ma jednak za wiele wspólnego - ojciec Aleksander Hauke-Ligowski wiedzie s

  • Książę Filip był spokrewniony z jednym z polskich zakonników

  • Ojca Aleksandra Hauke-Ligowskiego i księcia Edynburga łączyła osoba hrabiego i generała Maurycego Hauke

  • Dziś w Londynie odbywają się uroczystości pogrzebowe poświęcone zmarłemu członkowi brytyjskiej rodziny królewskiej

Książę Filip odszedł w piątek 9 kwietnia 2021 roku, dożywając wieku 99 lat. Obecnie trwają uroczystości pogrzebowe poświęcone zmarłemu członkowi brytyjskiej rodziny królewskiej, ciało księcia Edynburga spocznie na zamku Windsor pod Londynem. Co dla wielu może być zaskakujące, jeden z krewnych małżonka Elżbiety II mieszka obecnie w Warszawie.

Jeden z krewnych księcia Filipa jest Polakiem. 84-latek poświęcił życie posłudze zakonnej

Książę Filip w ciągu 99-letniego życia doczekał się wielu krewnych i potomków. Gdzieś w ich licznym gronie plasuje się ojciec Aleksander Hauke-Ligowski (Kornel Hauke-Ligowski), kuzyn małżonka brytyjskiej królowej. Księcia Edynburga i polskiego zakonnika łączy postać Maurycego Hauke, hrabiego i generała Królestwa Polskiego.

Ojciec Aleksander Hauke-Ligowski urodził się w 1938 roku w Lublinie. Jest dominikaninem, obecnie mieszkającym na warszawskim Służewie. Wspólny przodek zakonnika i księcia Filipa to hrabia i generał Maurycy Hauke, który stracił życie w powstaniu listopadowym. Maurycy Hauke doczekał się gromadki 11 pociech - jedną z jego córek była Julia Hauke, prababcia księcia Filipa.

- Hauków jest na świecie mnóstwo. A tych, z których ja pochodzę, to jestem w Polsce ostatni (pozostałych dwóch jest w Szwecji) - tłumaczy dominikanin.

Julia Hauke poślubiła księcia Aleksandra Heskiego, brata księcia Ludwika III. Prababka księcia Filipa jest jednocześnie cioteczną prababką ojca Aleksandra Hauke-Ligowskiego. Pokrewieństwo z członkiem brytyjskiej monarchii nie było dla dominikanina tajemnicą, odkąd ten zaczął interesować się genealogią własnej rodziny.

Jednocześnie zakonnik zaznacza, że nigdy nie przyszło mu spotkać się ani z księciem Filipem, ani z pozostałymi członkami brytyjskiej rodziny królewskiej. Krewni nie utrzymywali również kontaktów innego rodzaju.

Ojciec Aleksander Hauke-Ligowski jest z wykształcenia archeologiem. Mając 24-lata, wstąpił do zakonu, by następnie przyjąć święcenia kapłańskie. Zakonnik od lat angażuje się w działania na rzecz odbudowy życia religijnego w Rosji oraz na Ukrainie.

Trwa pogrzeb księcia Edynburga. Uroczystości mają charakter prywatny

Dziś, tj. 17 kwietnia 2021 roku, na Wyspach Brytyjskich odbywają się uroczystości pogrzebowe księcia Filipa. Żałobnicy zebrali się na zamku w Windsorze o godz. 15:40 czasu polskiego. Ciało zmarłego małżonka Elżbiety II zostanie pochowane w Kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor pod Londynem.

Członkowie rodziny królewskiej pojawili się na miejscu w cywilnych strojach, co ma być dowodem ich solidarności z księciem Harrym, który oficjalnie zrezygnował z pełnienia obowiązków należących do przedstawicieli brytyjskiej monarchii. Książę Filip za życia zażyczył sobie, by trumna z jego ciałem została przetransportowana do kaplicy z użyciem land rovera. Życzenie małżonka Elżbiety II zostało spełnione; za trumną szły dzieci oraz wnuki księcia Filipa.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:

  • Karolina Pisarek zachorowała na koronawirusa. Jej stan jest poważny

  • Nie żyje gwiazda Harrego Pottera. Helen McCrory odeszła w wieku 52 lat

  • Edyta Pazura wspomina dzieciństwo. Zdradziła, że kolekcjonuje porcelanowe kury i koguty

Źródło: TVN24, Na Temat, Polsat News

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl

Natalia Niewczas

Redaktor serwisu swiatgwiazd.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

Anna Dereszowska

Życie gwiazd

Anna Dereszowska dodała smutny wpis. Fani wspierają gwiazdę w komentarzach

Czytaj więcej >
Magda Gessler

Życie gwiazd

Magda Gessler opublikowała wpis. Internauci zareagowali na literówkę

Czytaj więcej >
Jane Powell

Życie gwiazd

Nie żyje królowa sceny, gwiazda Hollywood Jane Powell

Czytaj więcej >

Życie gwiazd

Maja Rutkowski w żałobie. Zmarł teść słynnego detektywa

Czytaj więcej >
Katarzyna Dowbor

Życie gwiazd

Córka Katarzyny Dowbor wraca do Polski. Dziennikarka odetchnęła z ulgą

Czytaj więcej >

Życie gwiazd

Nie żyje Freddie Combs. Uczestnik "X Factor" miał 49 lat

Czytaj więcej >