Nie żyje Tadeusz Kalinowski Żródło: Facebook.com/ Marek Grechuta

Nie żyje Tadeusz Kalinowski

22 Marzec 2021 Natalia NiewczasNatalia Niewczas

Do mediów trafiła przykra wiadomość - Tadeusz Kalinowski nie żyje. Wielu zna go jako współzałożyciela kabaretu “Anawa”, w którym działał między innymi Marek Grechuta. Prywatnie Kalinowski był serdecznym przyjacielem piosenkarza. Przyczyna śmierci Tadeusza Kalinowskiego pozostaje nieznana.

  • Nie żyje Tadeusz Kalinowski
  • Był współzałożycielem i członkiem grupy kabaretowej i muzycznej “Anawa”
  • Zaledwie parę dni temu media powiadamiały o śmierci innej członkini zespołu

Tadeusz Kalinowski nie żyje. Smutą wiadomość przekazał syn Marka Grechuty, Łukasz. Informacja pojawiła się w sieci 21 marca wieczorem na łamach mediów społecznościowych. Zawodowo Tadeusz Kalinowski angażował się między innymi w tworzenie grafik komputerowych, które później stawały się okładkami płyt wybitnego polskiego wokalisty.

Smutna wiadomość obiegła media. Nie żyje Tadeusz Kalinowski

Doniesienia o śmierci Tadeusza Kalinowskiego jako pierwszy przekazał Łukasz Grechuta, który zamieścił na facebookowym profilu swego ojca stosowny wpis. Syn legendarnego piosenkarza przekazał, że Tadeusz Kalinowski zmarł w niedzielę 21 marca nad ranem.

- Z największym smutkiem zawiadamiamy, że dziś rano zmarł Tadeusz Kalinowski, współzałożyciel kabaretu Anawa. Był wieloletnim przyjacielem Marka Grechuty, tworząc legendę kabaretu wraz z nim oraz pozostałymi twórcami kabaretu. (...). Niech spoczywa w pokoju - czytamy w social mediach.

Tadeusz Kalinowski zasłynął z działalności w formacji kabaretowej “Anawa”. Kabaret debiutował jeszcze w czasach studenckich założycieli. Młodzi kabareciarze zdobywali wykształcenie na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Co słychać u Joanny Bartel?Co słychać u Joanny Bartel?Czytaj dalej

Członkowie “Anawy” (w tym Tadeusz Kalinowski) stawiali pierwsze sceniczne kroki w małym klubie “Bambuko” zlokalizowanym w Krakowie. Po latach kabaret przekształcił się w grupę wokalno-instrumentalną, wypuszczając na rynek takie albumy muzyczne jak: “Marek Grechuta & Anawa”, “Korowód” czy “Wiosna - ach to ty”.

Tadeusz Kalinowski nie pracował w wyuczonym zawodzie architekta. Zamiast tego zawodowo zajmował się między innymi grafiką komputerową. Jest autorem kilku okładek płyt Marka Grechuty, w tym “Drogi za widnokres”, “Pieśni” oraz “Śpiewające obrazy”. Dodatkowo Tadeusz Kalinowski kilkukrotnie zagrał na potrzeby utworów “Anawy” na instrumentach perkusyjnych.

Smutny czas dla środowiska artystycznego “Anawy”

Nie tak dawno temu przekazywaliśmy informacje o śmierci “prześlicznej wiolonczelistki” z zespołu “Anawa”. Tragiczne wieści dotyczące członkini formacji dotarły do mediów 17 marca. Anna Wójtowicz odeszła tego samego dnia, dożywając siódmej dekady życia.

Anna Wójtowicz występowała z “Anawą” przez cztery lata. Podczas jednego z koncertów artystka przykuła uwagę Wojciecha Młynarskiego, przez co później stała się słynną bohaterką piosenki “Skaldów” z końcówki lat 60 ubiegłego wieku. Wiolonczelistka nie pojawiła się jednak w promującym utwór muzyczny teledysku.

Według doniesień Gazety Krakowskiej Anna Wójtowicz zmarła z powodu rozległego udaru mózgu. Wiolonczelistka odeszła w wieku 73 lat.

- Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Dzisiaj nad ranem zmarła Anna Wójtowicz - wiolonczelistka pierwszego składu zespołu ANAWA. Koncertowała z zespołem przez cztery lata i nagrała trzy pierwsze płyty. Anna Wójtowicz pojawiła się także między innymi w teledysku do piosenki „Nie dokazuj”- informował Łukasz Grechuta.

Z największym smutkiem zawiadamiamy, że dziś rano zmarł Tadeusz Kalinowski, współzałożyciel kabaretu Anawa. Był...

Opublikowany przez Marka Grechutę Niedziela, 21 marca 2021

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Open FM, Interia, o2.pl, Facebook

Następny artykuł