Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Z sądu wypłynęły niewygodne fakty o Roxie i jej rodzicach. To tłumaczy ich nieobecność na planie "Tańca z gwiazdami"
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 17.04.2024 10:45

Z sądu wypłynęły niewygodne fakty o Roxie i jej rodzicach. To tłumaczy ich nieobecność na planie "Tańca z gwiazdami"

Roksana Węgiel
fot. KAPiF/Instagram

Roksana Węgiel od lat jest jedną z najpopularniejszych piosenkarek w polskim show-biznesie. Karierę zaczęła jako zaledwie 13-latka przy wsparciu rodziców. Teraz ujawniono szczegóły procesu piosenkarki przeciwko wytwórni muzycznej. Jaką rolę odegrał w sprawie ojciec gwiazdy?

Początek kariery Roksany Węgiel

Gdy po raz pierwszy zobaczyliśmy ją w premierowej edycji programu "The Voice Kids" Roksana Węgiel miała 13 lat i wielkie marzenie o karierze muzycznej. Na casting przyszła w towarzystwie rodziców, a jej głos zachwycił jurorów, w tym Edytę Górniak, która została jej trenerką.

Zwycięstwo w muzycznym show otworzyło młodej piosenkarce drzwi do show-biznesu, a trampoliną w jej karierze miał być kontrakt z prestiżową wytwórnią muzyczną. Współpraca zakończyła się jednak w sądzie. Roksana Węgiel pozwała firmę, a szczegóły sprawy ujawniły prywatność gwiazdy.

Sędzia szczegółowo przyjrzał się jej relacji z ojcem, który podczas procesu był przedstawicielem małoletniej wokalistki. Rafał Węgiel zarabiał na karierze córki?

Wytwórnia ujawnia, jak rodzice mieli zaszkodzić Roxie w karierze. To zwiastuje rodzinny konflikt Roksana Węgiel oficjalnie potwierdziła. "Nie chciałam ostentacyjnie". To jeszcze bardziej scali ją z Kevinem

Roksana Węgiel pozwała wytwórnię muzyczną

W 2022 roku zapadł nieprawomocny wyrok w sprawie Roksany Węgiel. Piosenkarka pozwała wytwórnię Universal Music Polska, z którą podpisała kontrakt zaraz po zwycięstwie w programie "The Voice Kids".

Umowa miała jednak nie być prawomocna z uwagi na podpisanie jej bez zgody sądu opiekuńczego. Pod wątpliwość poddawano również okres jego trwania, który obejmowałby dorosłą karierę Roksany Węgiel, a także ilość obowiązków, które narzucano na małoletnią artystkę.

Ostatecznie wyrok unieważniał kontrakt po osiągnięciu przez gwiazdę pełnoletności. W uzasadnieniu jednak zwrócono uwagę na wpływ rodziców na piosenkarkę. Mieli oni blokować jej zagraniczne współprace, a nawet kontrolować rozwój kariery. Na celownik wzięto ojca Roksany Węgiel, który reprezentował córkę w sądzie.

Widoczne dążenie do kontrolowania małoletniej i niedopuszczenie do utraty kontroli (wniosek wynikający z odmowy zgody na rozwój kariery międzynarodowej, co pociągałoby za sobą oczywistą utratę znaczenia ojca jako osoby decydującej o losie córki przy jednoczesnym obciążaniu córki na swój rachunek i dla własnego zysku) - przekazano w uzasadnieniu przez Super Express.

Sprawowanie kontroli nad piosenkarką nie byłoby dziwne ze względu na fakt, że początki kariery odbywały się przed jej pełnoletnością. Tabloid ujawnia jednak, że ojciec Roksany Węgiel miał czerpać korzyści finansowe z uwagi na jej występy. Mężczyzna wzbogacał się na jej karierze? 

Ojciec Roksany Węgiel przejął majątek córki?

Podczas procesu sądowego ustalono, że wszystkie pieniądze zarobione przez małoletnią wokalistkę trafiały na konto firmowe jej ojca. W uzasadnieniu wyroku wskazano, że Rafał Węgiel miał umówić się z córką na zwrot środków po osiągnięciu przez nią pełnoletności. Świadkiem ustnej umowy została matka gwiazdy.

Przejęcie kontroli nad majątkiem córki (wpływy z umów zawieranych przez R.W. [red. Rafała Węgiel — red.] z różnymi podmiotami eksploatującymi artystyczne wykonania, wizerunek i inne dobra osobiste podlegające komercjalizacji – były dokonywane na rachunek R.W.) — przejęcie własności pieniędzy (zarobku) R.W. (red. Rafała Węgiel) poprzez zawieranie umów z kontrahentami we własnym imieniu i jednoczesnym zobowiązaniu prawnym córki do spełniania świadczeń — utrzymywaniu się z pracy córki— cytuje Fakt uzasadnienie wyroku.

Co więcej, sąd przeanalizował dochody firmy, które wykazują, że bez zarobków Roksany Węgiel jej ojciec byłby stratny, a nawet mógłby popaść w problemy finansowe. Zarówno piosenkarka jak i jej rodzice na razie nie skomentowali publicznie uzasadnienia wyroku. 

Wiadomo jednak, że gwiazda odwołała się od decyzji sądu. Prawnik piosenkarki natomiast podkreśla sprawczość rodziców w czasach kariery małoletniej gwiazdy.

Sprawa sądowa dotyczy wyłącznie sporu pomiędzy Panią Roksaną Węgiel a Universal w zakresie ważności istniejącej pomiędzy nimi umowy. Powyższe kwestie nie dotyczą tego sporu. Pani Roksana Węgiel nie zgodziła się z oceną Sądu w tym zakresie. Oczywiste jest, że dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka, a także nad sprawowaniem zarządu majątkiem dziecka. 

Prawnik reprezentujący Roksanę mówił także o ustaleniach Sądu opiekuńczego.

Do ewentualnej oceny sposobu sprawowania władzy powołany jest wyłącznie Sąd opiekuńczy, który nigdy nie stwierdził zagrożenia dobra dziecka w żadnym zakresie. Należy wskazać, że to właśnie Sąd opiekuńczy zezwolił ojcu Pani Roksany Węgiel na wystąpienie do Sądu z powództwem przeciwko Universal o ustalenie nieważności umowy zawartej pomiędzy Panią Roksaną Węgiel a Universal - stwierdził prawnik Roksany Wegiel w rozmowie z tabloidem.

Rodzice Roksany Węgiel sporadycznie pojawiają się na jej profilu w mediach społecznościowych, jednak jak do tej pory nie przyszli na występ córki w programie "Taniec z Gwiazdami". Wśród publiczności można za to wypatrzeć jej partnera, Kevina Mgleja. To z nim zatańczy w 7. odcinku hitu Polsatu.

Roksana Węgiel
Roksana Węgiel z ojcem, Rafałem Węgiel, fot. Instagram
Roksana Węgiel
Roksana Węgiel z ojcem, Rafałem Węgiel, fot. Instagram
Roksana Węgiel
Roksana Węgiel z ojcem, Rafałem Węgiel, fot. Instagram
Roksana Węgiel, Michał Kassin
Roksana Węgiel w "Tańcu z Gwiazdami", fot. KAPiF
Roksana Węgiel i Michał Kassin
Roksana Węgiel w "Tańcu z Gwiazdami", fot. KAPiF

Źródło: SE