Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Wytwórnia ujawnia, jak rodzice mieli zaszkodzić Roxie w karierze. To zwiastuje rodzinny konflikt
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 17.04.2024 08:19

Wytwórnia ujawnia, jak rodzice mieli zaszkodzić Roxie w karierze. To zwiastuje rodzinny konflikt

Roksana Węgiel
fot.: KAPiF/Instagram

Roksana Węgiel należy do najsłynniejszych gwiazd młodego pokolenia. Karierę rozpoczęła jako nastolatka, a dziś podbija jeden z najpopularniejszych programów Polsatu. Niewiele osób wie, że gwiazda ma za sobą sądową batalię. Jej rodzice mieli wpływ na zerwanie kontraktu z ważną wytwórnią muzyczną?

Roksana Węgiel zaczęła karierę jako nastolatka

Dorosła dziś Roksana Węgiel koncertuje po całej Polsce, a od kilku tygodni w każdą niedzielę pojawia się na parkiecie "Tańca z Gwiazdami" by zachwycać widzów i jurorów. Jej kariera zaczęła się nieco wcześniej, gdy piosenkarka miała zaledwie 13 lat.

Wtedy to poznaliśmy ją jako nieśmiałą uczestniczkę premierowej edycji show "The Voice Kids". Pod skrzydłami Edyty Górniak młoda wokalistka dotarła do finału, gdzie za sprawą głosów widzów cieszyła się pierwszym zwycięstwem. Niedługo później doszło do kolejnego sukcesu, tym razem na arenie międzynarodowej.

W 2018 roku Roksana Węgiel zwyciężyła w dziecięcym konkursie Eurowizji. Wiele wskazywało wtedy na to, że młoda wokalistka ma ogromną szansę podbić zagraniczną scenę muzyczną. Tak jednak się nie stało. Co więcej, gwiazda zerwała kontrakt z prestiżową wytwórnią muzyczną. Jaką rolę w sprawie odegrali jej rodzice?

Roksana Węgiel oficjalnie potwierdziła. "Nie chciałam ostentacyjnie". To jeszcze bardziej scali ją z Kevinem Zarzucają Kevinowi, że nie płaci alimentów. Roksanie puściły nerwy. Zdradziła, ile jej ukochany łoży na dziecko

Roksana Węgiel pozwała wytwórnię muzyczną

Piosenkarka niedługo po zwycięstwie w programie "The Voice Kids" podpisała wieloletni kontrakt z wytwórnią Universal Music Polska. Ich współpraca nie przebiegała jednak długo, ponieważ artystka wytoczyła proces. Przedstawicielem małoletniej wówczas gwiazdy był jej ojciec, Rafał Węgiel.

Jednym z głównych uzasadnień zerwania kontraktu było podpisanie go bez zgody sądu opiekuńczego. Pod wątpliwość poddawano również okres jego trwania, który obejmowałby pełnoletnie lata Roksany Węgiel. Faktycznie w 2020 roku pojawiła się informacja o zakończeniu współpracy gwiazdy z wytwórnią. Argumentem miały być wykonywane obowiązki ponad siły małoletniej wokalistki.

W 2022 roku w sprawie zapadł wyrok sądu, który stwierdził, że umowa jest nieważna po uzyskaniu przez piosenkarkę pełnoletności. Wyrok jest nieprawomocny, a Roksana Węgiel złożyła apelację. Sprawa jest w toku. W uzasadnieniu padły mocne stwierdzenia na temat ojca wokalistki. Szczegóły poniżej.

Sprawa sądowa Roksany Węgiel. Rodzice blokowali jej karierę?

Do szczegółów sprawy dotarł Super Express, który ujawnia znaczącą rolę ojca Roksany Węgiel w przebiegu procesu. Według sędziego mężczyzna miał "kontrolować małoletnią" jednocześnie blokując jej możliwości na międzynarodową karierę.

Widoczne dążenie do kontrolowania małoletniej i niedopuszczenie do utraty kontroli (wniosek wynikający z odmowy zgody na rozwój kariery międzynarodowej, co pociągałoby za sobą oczywistą utratę znaczenia ojca jako osoby decydującej o losie córki przy jednoczesnym obciążaniu córki na swój rachunek i dla własnego zysku) - przekazano w uzasadnieniu.

Co więcej, wytwórnia miała widzieć wielki potencjał w artystce na arenie światowej. To jednak jej rodzice mieli nie zgodzić się na podpisanie kontraktu przewidującego karierę międzynarodową. Prawnik Roksany Węgiel, mec. Paweł Janc podkreśla, że umowa z wytwórnią od samego początku była nieważna.

Pani Roksana Węgiel nie zerwała umowy z Universalem. Umowa w naszej ocenie była nieważna, ponieważ została podpisana bez wymaganego zezwolenia sądu opiekuńczego i tego dotyczył spór, a w konsekwencji sprawa zawisła przed Sądem - tłumaczył tabloidowi.

Strona prawna piosenkarki nie komentuje kontroli ojca, jaką podkreślano w uzasadnieniu wyroku. Wyznano jednak, że Roksana Węgiel nie zgadza się z oceną działań rodziców.

Oczywiste jest, że dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka, a także nad sprawowaniem zarządu majątkiem dziecka. Do ewentualnej oceny sposobu sprawowania władzy powołany jest wyłącznie Sąd opiekuńczy, który nigdy nie stwierdził zagrożenia dobra dziecka w żadnym zakresie. Należy wskazać, że to właśnie Sąd opiekuńczy zezwolił ojcu Pani Roksany Węgiel na wystąpienie do Sądu z powództwem przeciwko Universal o ustalenie nieważności umowy zawartej pomiędzy Panią Roksaną Węgiel a Universal - stwierdził prawnik gwiazdy.

Roksana Węgiel już od przygody w "The Voice Kids" podkreślała, jak ważnym wsparciem jest dla niej obecność rodziców. To oni też okazali najwięcej wyrozumiałości, gdy ujawniono jej związek ze starszym producentem muzycznym. Cały czas też dbali o to, by nie pracowała ponad własne siły. W końcu zaczynając karierę, była jeszcze dzieckiem. 

Roksana Węgiel
Roksana Węgiel z ojcem, Rafałem Węgiel, fot. Instagram
Roksana Węgiel
Roksana Węgiel z ojcem, Rafałem Węgiel, fot. Instagram
Roksana Węgiel
Roksana Węgiel z ojcem, Rafałem Węgiel, fot. Instagram
Roksana Węgiel
Roksana Węgiel z ojcem, Rafałem Węgiel, fot. Instagram

Źródło: SE