Swiatgwiazd.pl
mundial w Katarze

IMAGO/Nigel Keene/Imago Sport and News/East News; Jan BIELECKI/East News; TRICOLORS/East News

Polskie gwiazdy krytykują mundial w Katarze. Młynarska o "igrzyskach śmierci", Wolny o "mafijnym stylu"

21 Listopada 2022

Autor tekstu:

Katarzyna Derda

W niedzielę rozpoczął się mundial w Katarze. Wydarzenie jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych turniejów sportowych w historii ze względu na rażące przypadki łamania praw człowieka. W sprawie wypowiedziało się bardzo mocno wiele polskich gwiazd.

Mundial był do tej pory świętem sportu dla wszystkich wielbicieli piłki nożnej. Niestety, w 2022 roku zawody wywołały fale protestów na całym świecie. Zagraniczne gwiazdy zbojkotowały go, a polskie sławy mówią wprost o "igrzyskach śmierci".

Mundial w Katarze: kontrowersje

Kiedy w 2010 roku postanowiono, że w 2023 roku mundial odbędzie się w Katarze, od początku spotkało się to z ostrym sprzeciwem. Powodów jest wiele: podejrzenia o korupcję pośród członków komitetu wykonawczego i wysokie temperatury, mogące być zagrożeniem dla graczy, to te pomniejsze kontrowersje.

Dużo poważniejszym problemem jest łamanie praw człowieka w tym kraju. W Katarze prześladowania osób homoseksualnych są na porządku dziennym. Na dodatek zagraniczni robotnicy, pracujący przy infrastrukturze wydarzenia, mieli spotkać się z fatalnymi warunkami, bez dostępu do wody i jedzenia oraz brakiem wynagrodzeń. W efekcie zagraniczne szacunki mówią o śmierci nawet kilku tysięcy osób.

Z tego powodu wiele gwiazd światowego formatu zbojkotowało wydarzenie. Więcej na ten temat przeczytacie w galerii poniżej. Także polskie sławy nie zamierzają milczeć. W sprawie kontrowersji wypowiedzieli się między innymi Tomasz Wolny, Paulina Młynarska i Olaf Lubaszenko.

Aktor Leszek Żurek zamieścił krótki, gorzki wpis. "Łączy nas piłka" napisał na Instagramie. Dodał do tego grafikę na czarnym tle, na której znajduje się bardzo znaczący napis: "***** Katar", nawiązujący do "wygwiazdkowanego" wulgaryzmu.

Małgorzata Rozenek EA

Małgorzata Rozenek wydała oświadczenie w sprawie swojej przyszłości w "Dzień Dobry TVN". Wszystko jasne

CZYTAJ DALEJ

Mundial w Katarze: reakcje gwiazd

6500 robotników z różnych krajów (głównie z Azji) straciło życie przy pracy na rzecz "święta piłki nożnej" w Katarze. Nikt nie jest w stanie policzyć ilu/ile straciło zdrowie i nigdy nie doczeka się żadnej rekompensaty. Igrzyska śmierci, feudalizmu, najbardziej toksycznej formy patriarchatu – grzmi na Instagramie Paulina Młynarska.

Olaf Lubaszenko zamieścił zdjęcie w ponurych odcieniach, na którym sieci w bluzie z polskim godłem, z bardzo smutnym wyrazem twarzy. "Zaczyna się Mundial w Katarze. Witam go, jak widzicie, bez uśmiechu, w pozycji lekko zamkniętej. I w nieco przyszarzonych barwach. Czy znajdziemy w sobie entuzjazm, żeby emocjonować się imprezą, która budzi tyle wątpliwości?" pyta retorycznie gwiazdor

Tomasz Wolny, prowadzący "Pytania na śniadanie" TVP, nie gryzł się w język. Na jego Instagramie pojawiła się grafika piłki tonącej we krwi. Zaznaczył on, że od dziecka ekscytował się mundialem. Teraz zmieniło się wszystko. "Wybór Kataru? W stylu mafijnym. Oszustwo, korupcja, 100% polityki, 0% piłki. Stadiony? Przelane krwią tysięcy pracowników, którzy zginęli podczas ich budowy. Prawa człowieka? Połamane, przeżute, wyplute. Wynajęci i przebrani kibice" alarmuje dziennikarz.

Jedna sprawa, w jakiej moim skromnym zdaniem szklanka jest do połowy pełna to ta,
w której brak w niej piwa na stadionach. Wielu się pewnie zdziwi, ale kibicowanie bez alko jest możliwe. Serio. Choć akurat w tym przypadku,
trzeźwe spojrzenie na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. To niestety nie katar, a zżerający piłkę rak – dodał przekornie na koniec.

Swoje oburzenie postanowił wyrazić także Lesław Żurek, który skomentował trwające w Katarze wydarzenie wymowną grafiką. Możemy dostrzec na niej słowo "Katar", a także poprzedzające je pięć gwiazdek (znane z szeregu antyrządowych protestów).

Zobacz zdjęcia:

mundial w Katarze EA

Mundial w Katarze, ceremonia otwarcia, fot. IMAGO/Nigel Keene/Imago Sport and News/East News

mundial w Katarze EA

Paulina Młynarska, fot. TRICOLORS/East News

mundial w Katarze EA

Olaf Lubaszenko, fot. Jan BIELECKI/East News

mundial w Katarze EA

Tomasz Wolny, fot. TRICOLORS/East News

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Twoje dziecko ciągle choruje? Może popełniasz jeden błąd

  2. Powrócisz do żywych w moment. Genialny sposób na pozbycie się bólu gardła

  3. Karol III planował zaręczyny z Kamilą już pół wieku temu. Jedna rzecz stanęła na przeszkodzie, dalej był już tylko dramat trzech osób

Zapraszamy na naszego Instagrama

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl.

Fot. ODD ANDERSEN/AFP/East News; ANDREJ ISAKOVIC/AFP/East News

Gwiazdy nie wystąpią na mundialu w Katarze. Zapowiedziały stanowczy bojkot

Prawdopodobnie nigdy wcześniej mundial nie był tak ostro komentowany z powodu kontrowersji, jak tegoroczny w Katarze. Protesty i wątpliwości towarzyszyły mu od samego początku, z powodu łamania praw człowieka w tym kraju i konstytucjonalnej homofobii. W ostatnich miesiącach głośno było też o nieludzkim traktowaniu zagranicznych robotników, pracujących przy infrastrukturze mundialowej. Z powodu fatalnych warunków pracy, głodu i braku pensji życie mogło tam stracić nawet kilka tysięcy osób. W związku z tym wiele gwiazd otwarcie bojkotuje sportową imprezę, odmawiając udziału w niej.

Zobacz galerię >

Skandale wszech czasów. Co wiesz o największych aferach w polskim show-biznesie?

Pytanie 1 z 6

Bogusław Linda i Erwin Wencel byli wieloletnimi przyjaciółmi. W 2013 roku Wencel ujawnił, co było przyczyną rozpadu relacji. Jaki podał powód?

Tagi:

Katarzyna DerdaAutor

Filmoznawczyni, redaktorka, fotografka. Wielbicielka mediów wizualnych, śledząca z uwagą nowinki ze świata kina i seriali.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

Katarzyna Grochola, Dorota Szelągowska

Życie Gwiazd

Katarzyna Grochola pokazała list do Mikołaja autorstwa kilkuletniej Szelągowskiej. "Nawet błędy są słodkie"

Czytaj więcej >
fot. TRICOLORS/East News

Życie Gwiazd

Kalczyńska wbiła szpileczkę Cichopek i Kurzajewskiemu? "Para prezenterów zawieszona po tym, jak na jaw wyszedł romans"

Czytaj więcej >
fot. Olaf Lubaszenko, "Festiwal Gwiazd - konferencja", 2015/06/16, KAPiF/Anna Mucha, "Niewidzialna wojna - premiera filmu", 2022/09/29, KAPiF, Jan Nowicki, "Jan Nowicki - Serca gwiazd", 2019/09/30, KAPiF

Życie Gwiazd

Gwiazdy żegnają Jana Nowickiego: Adrianna Biedrzyńska, Anna Mucha, Cezary Pazura, Olaf Lubaszenko i inni

Czytaj więcej >
fot. Rodzina zastępcza,"Gwiazdy z Polsatem", 2007/02/22, / Aleksandra Szwed, Misheel Jargalsaikhan, "Gala jubileuszowa 30 lat Telewizji Polsat", 2022/12/06, KAPiF

Życie Gwiazd

Siostry z "Rodziny zastępczej" znowu razem. Aleksandra Szwed i Misheel Jargalsaikhan na wspólnym zdjęciu

Czytaj więcej >
fot. Jan Nowicki, Łukasz Nowicki, Halina Mlynkowa,  "książka Droga do domu - Jan Nowicki", 2009/12/08, KAPiF

Życie Gwiazd

Był "zupełnie niestandardowym" dziadkiem jej syna. Halina Mlynkowa żegna Jana Nowickiego: "Ach Tato"

Czytaj więcej >
fot. J.Krzywdziński - Konrad Gruda (1968). "4 x 100 dla Polski", p.97, Warszawa: Sport i Turystyka. no ISBN., cropped, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9590215/ "Jan Nowicki — Serca gwiazd", 2019/09/30, KAPiF

Życie Gwiazd

Nowicki zobaczył ją i powiedział: "To będzie matka mojego dziecka”, urodziła mu syna. Kim była Barbara Janiszewska-Sobotta?

Czytaj więcej >