Viki Gabor w TVP Żródło: eastnews & MAREK KUDELSKI

"Gdyby to była gwiazda TVN, ten wyrok mógłby być inny". W TVP tak skomentowano umorzenie sprawy Viki Gabor

15 Luty 2021 Natalia NiewczasNatalia Niewczas

TVP komentuję decyzję sądu o umorzeniu sprawy Viki Gabor. Po swoim występie w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior młodą piosenkarkę zalała fala nienawistnych komentarzy nawiązujących między innymi do jej pochodzenia. W ostatnim wydaniu “Wiadomości” jeden z komentatorów przyznał, że, jego zdaniem, umorzenie sprawy miało związek ze współpracą Viki Gabor z Telewizją Polską.

  • Viki Gabor zwyciężyła w 17 Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci
  • Po ogłoszeniu wyników na młodą piosenkarkę wylała się fala nienawistnych komentarzy
  • Stowarzyszenie Romów w Polsce skierowało sprawę do sądu
  • Organ wymiaru sprawiedliwości postanowił ją umorzyć
  • TVP skomentowało decyzję w “Wiadomościach”

W 2019 roku widzowie TVP mogli być świadkami niecodziennego wydarzenia. W listopadzie wspomnianego roku Viki Gabor zwyciężyła w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior, tym samym sprawiając, że Polska już drugi raz z rzędu zajęła najlepsze miejsce na podium. Rok wcześniej sukcesem cieszyła się Roksana Węgiel, która reprezentowała nasz kraj piosenką “Anyone I want to be”. O czym Viki Gabor przekonała się na własnej skórze, rozpoznawalność często idzie w parze z pewnymi trudnościami.

TVP relacjonowało występ Viki Gabor. Ten triumf był słodko-gorzki

W listopadzie 2019 roku Viki Gabor triumfowała na Eurowizji Junior z piosenką "Superhero", czemu mogli przyglądać się widzowie TVP. Utwór “Superhero” zgarnął pulę 278 punktów.

Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, sukces młodej, 13-letniej wówczas piosenkarki, nie przypadł wszystkim do gustu. Po triumfalnym wieczorze w TVP w Internecie posypały się liczne nienawistne komentarze. W obraźliwych wpisach nawiązywano między innymi do pochodzenia Viki Gabor. Młoda piosenkarka urodziła się bowiem w Hamburgu, jest pochodzenia romskiego.

- Wy się nią jaracie, a to nawet Polka nie jest, tylko szwabska Cyganka - oburzał się jeden z internautów.

Skandal w serialu TVP. Skandal w serialu TVP. "Wymazali" z biografii Osieckiej dwie kluczowe postaciCzytaj dalej

- Gdyby była Polką, nie miałaby szans ani na nominację, ani na wygraną - oceniała inna osoba.

Sama Viki Gabor nie podejmowała żadnych działań w związku z nienawistnymi komentarzami. Inną postawę zaprezentowało jednak Stowarzyszenie Romów w Polsce. Stowarzyszenie zawiadomiło prokuraturę o znieważeniu dorastającej piosenkarki. Choć prokuratura umorzyła śledztwo, Stowarzyszenie nie odpuszczało - sprawa trafiła do sądu.

Sąd umorzył sprawę. “Wiadomości” na TVP komentują decyzję

W piątek 12 lutego Sąd Rejonowy w Krakowie oficjalnie umorzył przedstawioną wyżej sprawę. Uznano, że użyte w komentarzach określenia nie były znieważające. Dodatkowo, informował sąd, sformułowanie nie powinno być oceniane w sposób subiektywny przez Stowarzyszenie Romów w Polsce, a raczej “z perspektywy obiektywnej”.

TVP odniosło się do całego zdarzenia w “Wiadomościach”. W przedstawionym przez Telewizję Polską materiale skrytykowano decyzję sądu; pojawiły się także domysły dotyczące tego, że mogła na nią wpłynąć “niechęć części sędziów do TVP”.

Jeden z komentatorów poszedł o krok dalej. Sądzi, że współpraca Viki Gabor z TVP nie pozostała w tym przypadku bez znaczenia. Co za tym idzie, zdaniem komentującego, gdyby młoda piosenkarka zdecydowała się występować w konkurencyjnej stacji, TVN, decyzja organu wymiaru sprawiedliwości byłaby inna.

- Mam takie przykre poczucie, że gdyby to była gwiazda TVN, to ten wyrok mógłby być inny - mówił na antenie TVP.

VG

Źródło: Instagram.com/vikigaborofficial

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Radio Zet, Plotek, Życiorysy, WP

Następny artykuł