Swiatgwiazd.pl
Franciszek Pieczka

fot. Piotr Molecki / East News

Tylko u nas: Gwiazdy "Rancza" wspominają Franciszka Pieczkę. "Przedwczoraj miałem się z nim spotkać"

23 Września 2022

Autor tekstu:

Katarzyna Derda

Udostępnij:

W wieku 94 lat odszedł jeden z najwybitniejszych polskich aktorów – Franciszek Pieczka. O jego śmierci poinformował prezes Radia Dla Ciebie, Tadeusz Deszkiewicz. Niezastąpionego gwiazdora w rozmowie z nami wspominają znajomi z branży artystycznej i koledzy z planu.

Dziś po południu odszedł od nas jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych aktorów polskich Franciszek Pieczka, Kawaler Orderu Orła Białego. Panie Franciszku będziemy pamiętać nie tylko Pański wielki kunszt aktorski, ale także wspaniałe serce, empatię i ogromną dobroć. Żegnam. Nigdy nie zapomnimy! – napisał Deszkiewicz na Facebooku.

Nie żyje Franciszek Pieczka. Komentarze gwiazd "Rancza"

O odejściu ikony polskiego kina rozmawialiśmy między innymi z aktorem Piotrem Pręgowskim. Gwiazdor produkcji "Ranczo" i "Zmiennicy" wypowiedział krótkie, ale bardzo ważne słowa:

Wielka strata i smutek, cóż tu dodać. Strata dla kultury narodowej i na pewno największa dla rodziny, dla wszystkich tych, którzy go szanowali, kochali i podziwiali. Bardzo smutno, bardzo przykro – wyznał w rozmowie z nami Pręgowski.

Grzegorz Wons jeszcze niedawno rozmawiał z Pieczką. Aktor przyznał, że dwa dni temu w radiu miał kontakt ze zmarłym gwiazdorem. Gra on bowiem w powieści radiowej "W Jezioranach" syna postaci odtwarzanej przez Franciszka Pieczkę. Ten od pewnego czasu nie przychodził do radia, bo miał kłopoty z krtanią, więc nagrania odbywały się przez telefon.

Miał wziąć udział w ostatnim nagraniu, ale miał tak chore gardło, że nie był w stanie grać. Bardzo długo byliśmy związani w powieści w radiowej, ale oczywiście nasze największe, najsilniejsze spotkanie było, kiedy Franek przystąpił do obsady "Rancza". Wtedy poznaliśmy się lepiej – opowiedział Wons w rozmowie ze Światem Gwiazd.

Ostatnio odchodzą prawdziwi demiurdzy scen. Jak Janek Kobuszewski, jak Jurek Turek, Andrzej Kopiczyński, moi koledzy z teatru. Franek był jednym z tych, którzy nie mieli wrogów. To był człowiek niezwykłej klasy i szlachetności, z pokorą przyjmował swój zawód – przyznał aktor.

Zmarł Franciszek Pieczka. Polskie kino w żałobie

Wons zwrócił też uwagę, że odchodzenie takich ludzi jest okropną, ogromną stratą, nie tylko dla kultury polskiej, ale też ze względu na to, "jacy ci ludzie byli, jakie nosili w sobie wartości, jak ogromnie szanowali swój zawód, a przy tym też swoich kolegów i pracodawców, pracowali z pełną pokorą i oddaniem". "Dosłownie przedwczoraj jeszcze miałem się z nim spotkać. Przy takiej biografii, jaką miał Franek, tych słów braknie, aby to opisać" dodał na koniec ze smutkiem.

Komentarza udzieliła nam także Elżbieta Romanowska. "Myślę, że nie ma osoby, która by nie wspominała pana Franciszka z ciepłem i uśmiechem na ustach. Był niezwykle szarmancki, uroczy i ciepły. Nie jestem w stanie mówić o nim w czasie przeszłym. Jestem w ogromnym szoku" powiedziała aktorka.

Oprócz tego, że prywatnie był wspaniałym i dobrym człowiekiem, z niesamowitym poczuciem humoru, był wybitnym aktorem, który zawsze służył radą, ale robił to w nienachalny sposób. To była czasem anegdota, ale nigdy wprost uwaga. Praca z nim była ogromnym zaszczytem, ale i niesamowitą przyjemnością – wyznała Romanowska.

Zobacz zdjęcia:

Franciszek Pieczka EA

Franciszek Pieczka, fot. TRICOLORS/East News

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Książę Harry zaskoczył rodzinę odważnym pomysłem. Kamila aż wypluła herbatę

  2. Oliwia Bieniuk przeszła metamorfozę i zrobiła sobie grzywkę. Teraz przypomina Annę Przybylską

  3. Sebastian Wątroba z "W11" znowu w roli policjanta. Pojawił się w "Na dobre i na złe"

Zapraszamy na naszego Instagrama

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.

fot. kadr z serialu "Ranczo", Świat Gwiazd

"Ranczo": Odwiedziliśmy serialowe Wilkowyje. Ważny budynek został zrównany z ziemią, inny niszczeje w oczach

Serial "Ranczo" podbił serca Polaków, którzy przez lata śledzili losy mieszkańców wsi Wilkowyje. Mimo że produkcja zakończyła się kilka lat temu, widzowie wciąż zgłębiają wiedzę i poznają ciekawostki na temat serialu. Wielu z nich decyduje się również na wycieczkę do miejscowości Jeruzal, w którym kręcono "Ranczo". My również odwiedziliśmy wioskę. Zaskakujące, co nas tam spotkało.

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz bohaterów "Rancza"? Sprawdź swoją wiedzę o serialu

Pytanie 1 z 12

Jak miała na imię Solejukowa?

Katarzyna DerdaAutor

Filmoznawczyni, redaktorka, fotografka. Wielbicielka mediów wizualnych, śledząca z uwagą nowinki ze świata kina i seriali.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

fot. youtube.com/Andziaks

Życie Gwiazd

Andziaks i Luka kupili dom. Pokazali wnętrza imponującej posiadłości

Czytaj więcej >
fot. TRICOLORS/East News

Życie Gwiazd

Sylwia Bomba wściekła się na internautę. Padło pytanie o córkę

Czytaj więcej >
fot. Pawel Wodzynski/East News

Życie Gwiazd

Powstanie film o Małgorzacie Rozenek? Już wie, kto mógłby ją zagrać. To wielka gwiazda Hollywood

Czytaj więcej >
fot. kadr z programu "Dzień Dobry TVN"

Życie Gwiazd

TVN zabiera głos po wywiadzie z Piotrem Kraśką. W ostatniej chwili zmieniono scenariusz

Czytaj więcej >
fot. youtube.com/Kanał Sportowy

Życie Gwiazd

Wyszło na jaw, ile na "Ranczu" zarobił Cezary Żak. Za rolę wójta i księdza zgarnął fortunę

Czytaj więcej >
Ola Żebrowska

Życie Gwiazd

Gwiazdy w teatrze. Ola Żebrowska w futrzastym obuwiu, Szyc z żoną, cukierkowa Edyta Pazura

Czytaj więcej >