Najpopularniejszy serwis showbiznesowy w social mediach
Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto Film i TV kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > SB zabrało się za Damięckiego. Żona Olbrychskiego tylko nam mówi, co mu zrobili. W aferę zamieszany był jej mąż
Anna Lipska
Anna Lipska 17.11.2023 15:53

SB zabrało się za Damięckiego. Żona Olbrychskiego tylko nam mówi, co mu zrobili. W aferę zamieszany był jej mąż

Krystyna Demska-Olbrychska o śmierci Macieja Damięckiego
Krystyna Demska-Olbrychska o śmierci Macieja Damięckiego, fot. KAPIF

Krystyna Demska-Olbrychska o śmierci Macieja Damięckiego. Smutne wieści zaskoczyły żonę Daniela Olbrychskiego. Co powiedziała specjalnie dla Świata Gwiazd?

Maciej Damięcki nie żyje

Maciej Damięcki nie żyje. Smutne wieści obiegły Polskę 17 listopada. O śmierci ojca za pośrednictwem Instagrama poinformowała córka aktora Matylda Damięcka. Opublikowała wykonaną przez siebie grafikę przedstawiającą jej tatę z łapiącym za serce, krótkim pożegnaniem: 

Pa tatku - napisała.

Informację potwierdził też Mateusz Damięcki. Pod postami dzieci Macieja Damięckiego zaroiło się os kondolencji. Nie podano do wiadomości publicznej [przyczyn śmierci aktor. Wiadomo jednak, że od lat zmagał się z ciężką chorobą. 

Maciej Damięcki nie żyje. Dzieci aktora przekazały smutne wieści: "Pa tatku" Teresa Lipowska i produkcja "M jak miłość" żegnają Macieja Damięckiego. "Straszna strata". Tak przyjęli wiadomość na planie

Żona Daniela Olbrychskiego zaskoczona wiadomością o śmierci Macieja Damięckiego

Krystyna Demska-Olbrychska od nas dowiedziała się o śmierci Macieja Damięckiego. Nie ukrywała zaskoczenia.

Maciej nie żyje?! Naprawdę? Od pani się tego dowiaduję. Pierwsze słyszę. Jestem w szoku. Daniel nic nie wie, jest teraz na próbie w teatrze. A w poniedziałek ma konferencję prasową z Mateuszem, synem Maćka. Zagrali razem ostatnio w filmie. A z Maciejem tyle lat pracowali razem w Teatrze Narodowym…. Strasznie smutna wiadomość, ogromna strata - mówiła.

Nie mogła wyjść z szoku po tym, co usłyszała.

Ciężko uwierzyć… Daniel będzie ogromnie zasmucony, jak mu powiem. Bardzo lubił Macieja. Uważał go za ciepłego, serdecznego kolegę – mówi w rozmowie ze „Światem gwiazd” Krystyna Demska-Olbrychska. 

Co powiedziała o przyjaźni męża i Macieja Damięckiego?

Daniel Olbrychski, Krystyna Demska-Olbrychska, fot. KAPIF
Daniel Olbrychski, Krystyna Demska-Olbrychska, fot. KAPIF

Krystyna Demska-Olbrychska o relacjach Daniela Olbrychskiego i Macieja Damięckiego

Żona i menadżerka Daniela Olbrychskiego zapewnia, że jej mąż nie miał żadnych pretensji o współpracę zmarłego ze Służbą Bezpieczeństwa w PRL. Maciej Damięcki miał donosić do SB na kolegów z branży, w tym Daniela Olbrychskiego. 

Daniel bardzo go bronił. Gdy ta sprawa wypłynęła, Daniel razem z Maciejem był w programie Morozowskiego i Sekielskiego w TVN. Mówił wtedy, że Maciej nie zrobił nikomu krzywdy, nikt w środowisku o to do niego w pretensji nie ma, bo tak działały ówczesne władze komunistyczne. Maciej był szantażem zmuszony do tej współpracy. Daniel uważa go za świetnego kolegę, bardzo uczciwego człowieka. Ta sprawa z SB w ogóle ich nie poróżniła, wręcz przeciwnie ożywiła ich przyjaźń – opowiada Krystyna Demska-Olbrychska.

Przypomnijmy, że kilkanaście lat temu media rozpisywały się na temat tego, że Damięcki współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa. Przez 16 lat donosił na najsłynniejsze postaci polskiego świata aktorskiego. Miał spotykać się z oficerami wywiadu 76 razy, a kontakty z SB zerwał dopiero w 1989 roku. Donosił między innym na Daniela Olbrychskiego, Marka Kondrata, Piotra Fronczewskiego i Gustawa Holoubka. Za swoje informacje nie brał pieniędzy. Prasa donosiła, że teczka, która zachowała się w IPN, jest jednym z najbardziej kompletnych materiałów dokumentujących pracę agenta, jakie udało się odnaleźć historykom.

Damięcki tłumaczył w TVN 24, że jego kontakty z SB nikomu nie zaszkodziły, a on sam ma czyste sumienie. W raporcie Sb napisano, że aktor zerwał współpracę, bo “popiera zmiany demokratyczne w kraju”.

Maciej Damięcki nie żyje, fot. KAPIF
Maciej Damięcki nie żyje, fot. KAPIF
Maciej Damięcki nie żyje, fot. KAPIF
Maciej Damięcki nie żyje, fot. KAPIF
Maciej Damięcki nie żyje, fot. KAPIF
Maciej Damięcki nie żyje, fot. KAPIF