Zuzanna Lit Żródło: Facebook.com/@Zuzanna Lit

Aktorka Zuzanna Lit padła ofiarą molestowania przez wykładowcę

24 Marzec 2021 Natalia NiewczasNatalia Niewczas

Zuzanna Lit dołącza do coraz liczniejszego grona polskich aktorów, którzy opowiadają o doświadczeniach studiowania w słynnej łódzkiej “filmówce”. Młoda aktorka zamieściła w social mediach obszerny wyjaśniający wpis. Wyznała, że padła ofiarą molestowania ze strony profesora.

  • Zuzanna Lit oskarża jednego z profesorów łódzkiej “filmówki” o molestowanie
  • Wykładowca miał wymagać od studentki rozebrania się
  • Niedawno komentarz w sprawie zaistniałej sytuacji opublikowała rektor Szkoły Filmowej w Łodzi

Zuzanna Lit to aktorka znana z udziału w takich produkcjach jak “Na dobre i na złe”, “Zakochani po uszy” czy “Stulecie Winnych”. Kierunkowe wykształcenie zdobywała w Szkole Filmowej w Łodzi. Podobnie jak wielu innych aktorów, Zuzanna Lit miała wynieść z tamtych murów wiele wyjątkowo traumatycznych wspomnień.

Zuzanna Lit przerywa milczenie. Oskarża jednego z profesorów o molestowanie

Wpis Zuzanny Lit z dnia 22 marca to odpowiedź na falę wyznań, jaką zapoczątkowały słowa Anny Paligi. Aktorka oskarżyła wykładowców placówki, która przez lata kształciła najjaśniejsze polskie gwiazdy kinematografii, o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec studentów.

- Na wydziale aktorskim panuje absurdalne i niszczące przekonanie, że młodych należy "łamać" i "przyzwyczajać do zaciskania zębów", a także, że doświadczanie przemocy pomoże im w zostaniu lepszymi aktorami - pisała Anna Paliga.

Aktorka przytoczyła kilka przykładów stosowania przemocy fizycznej i psychicznej wobec studentów, w tym przypadki rzucania w przyszłych absolwentów przedmiotami czy stosowania wulgarnych obelg kierowanych do niej osobiście. Inną, własną historię przytoczyła Zuzanna Lit. Opisała ją na oficjalnym profilu na Facebooku, skąd pochodzi wykorzystane w artykule zdjęcie.

Żona Krzysztofa Krawczyka komentuje stan zdrowia muzykaŻona Krzysztofa Krawczyka komentuje stan zdrowia muzykaCzytaj dalej

Z relacji Zuzanny Lit wynika, iż ciskanie w studentów rozmaitymi przedmiotami było na jej wydziale powszechną praktyką. Z ust wykładowców miały padać również słowa nawiązujące do życia intymnego studentów.

- Rzucanie w nas przedmiotami i obelgami było na porządku dziennym. I my na to przyzwalaliśmy, bo to jest dla dobra sztuki. Przekraczana była też notorycznie nasza intymność. Byłam świadkiem kilkukrotnie sytuacji, w której profesor pod pretekstem pokazania 'jak ma wyglądać scena' zwyczajnie zmacał moje koleżanki. Podczas prób usłyszałam od mojego profesora: “ty nie z jednego pieca chleb jadłaś”, “nie udawaj takiej świętej” i takie wypowiedzi pojawiały się przez cały okres studiów - wspomina Zuzanna Lit.

Aktorka przywołała w pamięci dodatkowo inną sytuację, w której jeden z profesorów miał zaszantażować ją wizją “oblania” całej grupy, jeśli ta nie zgodzi się rozebrać. Zuzanna Lit miała w tym czasie jedynie 19 lat.

- Trzykrotnie odmówiłam rozebrania się, po czym powiedział, że mojej sceny nie ma bez rozebrania i żeby moi koledzy mi podziękowali, bo nie dostaniemy zaliczenia. (...) Przy ogromnych naciskach zagraliśmy scenę, w której spada mi ręcznik i zostaję w samych szpilkach. Po scenie profesor wziął sukienkę, która była rekwizytem, podszedł do mnie (zasłaniającej się ręcznikiem) i zapytał: 'co możemy z tym zrobić?', nie odpowiedziałam nic, tylko podniosłam ręce (jak dziecko podczas ubierania), a on odpowiedział: “grzeczna dziewczynka” - relacjonuje absolwentka łódzkiej “filmówki”.

Jest komentarz Szkoły Filmowej w Łodzi

Parę dni temu rektor Szkoły Filmowej w Łodzi, dr hab. Milena Fiedler odniosła się do spływających do mediów oskarżeń ze strony absolwentów. Rektor uczelni zapewnia, że podobne zachowania, jakie opisywali w swoich relacjach, nie będą tolerowane. Wobec osób winnych przemocy fizycznej i psychicznej mają zostać wyciągnięte odpowiednie konsekwencje.

-(...) chciałabym wyrazić współczucie wobec wszystkich Studentek i Studentów, którzy kiedykolwiek doznali krzywdy i zostali z nią sami. Postaramy się, żebyście nigdy nie szli sami i same. Przepraszamy i prosimy Was o zaufanie i wsparcie w procesie wypracowania lepszego świata- zakończyła wpis dr hab. Fiedler.

Szanowni Państwo, na wczorajszej Małej Radzie Programowej Łódzkiej Szkoły Filmowej przedstawiłam swoje stanowisko wobec...

Opublikowany przez Anna Paliga Środa, 17 marca 2021

Szanowni przyszedł czas, mojej opowieści, a propos studiów na Wydziale Aktorskim PWSFTViT. W odniesieniu do listu Anna...

Opublikowany przez Zuzannę Lit Poniedziałek, 22 marca 2021

???? Rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi, dr hab. Milenia Fiedler, wystosowała oficjalne oświadczenie w odpowiedzi na...

Opublikowany przez Szkoła Filmowa w Łodzi / PWSFTviT Czwartek, 18 marca 2021

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Facebook, WP, Pudelek

Następny artykuł