Swiatgwiazd.pl > Newsy > Jak księżna Diana trafiła do rodziny królewskiej? To nie Elżbieta II najmocniej na to naciskała
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 16.09.2022 08:17

Jak księżna Diana trafiła do rodziny królewskiej? To nie Elżbieta II najmocniej na to naciskała

księżna Diana
Fot. Joe Haupt / Flickr, cropped, Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Historię nieszczęśliwego małżeństwa księżnej Diany i księcia Karola znają wszyscy. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, jak doszło do tego, że Diana Spencer poślubiła następcę tronu. Historia ich znajomości oraz zaręczyn jest fascynująca i od początku naznaczona smutkiem.

Rodzicami księżnej Diany byli ówczesny wicehrabia Althorp Edward John Spencer i hrabina Althorp Frances, córka barona Fermoy. Jej młodość nie należała do udanych: rozwód rodziców i niepowodzenia w szkole naznaczyły od początku jej charakter. Rodzice od początku stawiali za cel nie odpowiednie wykształcenie, lecz wydanie jej za mąż za odpowiednio arystokratyczną partię.

Jak księżna Diana trafiła do rodziny królewskiej?

W 1975 roku zmarł Albert Spencer, po którym ojciec Diany odziedziczył tytuł hrabiego oraz przywileje. Tym samym ona sama była od tej pory Lady Dianą Spencer. Dwa lata później poznała ówczesnego księcia Walii. Karol przybył do rodowej posiadłości rodziny na zaproszenie jej siostry Sary. Początkowo to ona była rozważana jako jego przyszła żona.

Stosunki obecnego króla Karola i Sary Spencer ochłodziły się jednak, a w 1978 roku kobieta udzieliła publicznego wywiadu, w którym wyznała, że nie kocha następcy tronu. Rok później wyszła za mąż za Neila McCorquodale'a. W tym samym czasie Diana została zaproszona na przyjęcie urodzinowe z okazji 30. urodzin syna królowej Elżbiety II, a później – na kilka przyjęć, na których zaczęli flirtować.

W międzyczasie ówczesny książę Karol miał podobno romans z Anną Wallace, jednak jego rodzice zaczęli naciskać na niego, by znalazł sobie małżonkę. Książę Filip nalegał, by do zaręczyn doszło jak najszybciej. Niestety, kobiety, którymi był potencjalnie zainteresowany, nie miały arystokratycznego pochodzenia lub też wyznawały inną religię.

Księżna Diana – zaręczyny z Karolem

Z braku innych kandydatek Diana wypadała całkiem dobrze: była odpowiednio wysoko urodzoną anglikanką, młodą, ładną i zdrową, a do tego potulną (a w każdym razie za taką wówczas uchodziła). Dlatego właśnie Elżbieta II i książę Filip zdecydowali, że będzie idealną żoną następcy tronu.

Po zaledwie kilkunastu spotkaniach z Dianą Karol oświadczył się wybrance. Co ciekawe, to książę Filip miał naciskać, aby doszło do małżeństwa (a po rozstaniu bardzo wspierał Dianę). Do zaręczyn doszło 6 lutego 1981 roku, na zamku Windsor. Królowa Elżbieta II zaakceptowała je, ale informację ogłoszono dopiero 24 lutego, ze względu na urodziny księcia Andrzeja.

W wywiadzie zaręczynowym, jakiego udzielili księżna Diana i ówczesny książę Karol, dziennikarz stacji BBC zapytał parę, czy są w sobie zakochani. Ona odpowiedziała od razu "Oczywiście", jednak następca tronu bąknął wymijająco "Cokolwiek to znaczy", co od początku wywołało wiele wątpliwości w opinii publicznej. Jak dziś już wiemy, nie bez powodu.

Zobacz zdjęcia:

Książę Karol i księżna Diana
Książę Karol i księżna Diana (fot. Joe Haupt/flickr.com via Creative Commons Attribution 4.0 International license)
Księżna Diana
Księżna Diana ze swoimi druhnami i królową Elżbietą II (1981), fot. Joe Haupt / Flickr, Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
księżna Diana
Książę Karol i księżna Diana, fot. Public domain, via Wikimedia Commons
Księżna Diana
Księżna Diana i książę Karol w Balmoral (1981), fot. Joe Haupt / Flickr, Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Księżna Diana
Księżna Diana i książę Karol w drodze do Pałacu Buckingham (1981), fot. Joe Haupt / Flickr, Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Tuż przed pogrzebem Karol III opuścił pałac. Samotnie wyjechał w miejsce, gdzie spędził z Dianą wiele lat

  2. Widzowie oburzeni werdyktem "AGT". Komentują przegraną Sary James

  3. Top Model: Uczestniczka z Ukrainy doprowadziła Joannę Krupę do łez

Zapraszamy na naszego Instagrama Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected].

Źródło: Histmag, BBC