Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Królowa Elżbieta II mogła zginąć w zamachu. Po latach ujawniono tajne dokumenty
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 26.05.2023 17:44

Królowa Elżbieta II mogła zginąć w zamachu. Po latach ujawniono tajne dokumenty

Elżbieta II
Fot. ADRIAN DENNIS/AFP/East News

Głowy państw w podróży nieustannie narażone są na niebezpieczeństwo. Niektóre sprawy utajnia się na wiele lat. Służby FBI właśnie ujawniły dokumenty, które opisywały planowany zamach na Elżbietę II. Szczegóły mogą wywołać duże zaniepokojenie.

Federalne Biuro Śledcze dopiero niedawno odtajniło dokumentację, poświęconą zagrożeniu życia królowej Wielkiej Brytanii. Wszystko działo się w Stanach Zjednoczonych, podczas jednej z zagranicznych wypraw monarchini.

Życie Elżbiety II było zagrożone. Służby zareagowały od razu

W 1983 roku królowa Wielkiej Brytanii i jej mąż książę Filip udali się w odwiedziny do Stanów Zjednoczonych. Mieli przebywać w Kalifornii. Zagrożenie pojawiło się 4 lutego, na niecały miesiąc przed planowanym przybyciem pary. O groźbie zamachu dowiedział się jeden z funkcjonariuszy policji w San Francisco.

Ujawnione akta FBI mówią, że policjant ostrzegł agentów federalnych po tym, jak dowiedział się o telefonie mężczyzny, jakiego spotkał w tamtejszym irlandzkim pubie. Człowiek ten chciał zemsty za śmierć swojej córki, jaka zginęła podczas walk w Irlandii Północnej, od gumowej kuli.

Dramat w życiu bliskich Natalii Kukulskiej. Gwiazda nie miała wyjścia, zaczęła działać

BBC przekazuje dane FBI: „Chciał skrzywdzić królową Elżbietę”

Chciał skrzywdzić królową Elżbietę i zrobiłby to albo zrzucając jakiś przedmiot z mostu Golden Gate na przepływający pod nim Royal Yacht Britannia, albo próbowałby zabić królową Elżbietę podczas jej wizyty w Parku Narodowym Yosemite – donosi BBC.

Służby zareagowały od razu. Tajni agenci Secret Service zamknęli chodniki na moście Golden Gate podczas przepływania yachtu. Wiadomo też, że spotkanie w parku narodowym przebiegło bezpiecznie. FBI nie zdradza, czy kogoś aresztowano.

Życie Elżbiety II było zagrożone w Stanach Zjednoczonych

Elżbieta podróżowała po świecie w trakcie, kiedy w Irlandii Północnej panowały wielkie napięcia społeczne i brutalne walki z protestującymi. Wewnętrzna notatka FBI z tego okresu brzmi jednoznacznie.

Możliwość gróźb pod adresem brytyjskiej monarchii występuje zawsze ze strony Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA). Boston i Nowy Jork są proszone o zachowanie czujności na wszelkie groźby wobec królowej Elżbiety II ze strony członków IRA i natychmiastowe przekazanie ich Louisville – czytamy.

Zobacz zdjęcia:

Elżbieta II
Elżbieta II, fot. Rex Features/East News
Elżbieta II
Elżbieta II i Camilla, fot. ADRIAN DENNIS/AFP/East News