Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Małgorzata Kożuchowska żegna Barbarę Borys-Damięcką. "Była na planie jak generał"
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 10.06.2023 14:04

Małgorzata Kożuchowska żegna Barbarę Borys-Damięcką. "Była na planie jak generał"

Małgorzata Kożuchowska
KAPiF

Małgorzata Kożuchowska pożegnała w poruszającym wpisie Barbarę Borys-Damięcką, reżyserkę i polityczkę, która odeszła 9 czerwca. Aktorka nie kryła, że wiele nauczyła się od artystki, zwłaszcza w swoich młodzieńczych latach.

Śmierć Barbary Borys-Damięckiej poruszyła nie tylko środowisko artystyczne, ale również polityczne. 85-letnia senatorka była najstarszą pełniącą obowiązki członkinią obecnej kadencji Senatu.

Małgorzata Kożuchowska żegna Barbarę Borys-Damięcką

Małgorzata Kożuchowska opublikowała w swoich mediach społecznościowych obszerny wpis, w którym złożyła ostatni hołd zmarłej w piątek Barbarze Borys-Damięckiej, z którą kilkukrotnie miała okazję współpracować.

- Była na planie jak generał - wszystkiego pilnowała, nad wszystkim panowała. Pasjonatka. Energiczna i zdecydowana. Bardzo lubiłam z nią pracować, a ona chyba lubiła mój młodzieńczy zapał i zaangażowanie, bo często zapraszała mnie do swoich projektów - wspominała aktorka.

Festiwal w Opolu jeszcze się nie zaczął, a już pojawiły się problemy. Pogoda płata gwiazdom figle

Artystka telewizji i teatru

Od 1958 r. aż do 1993 r. Barbara Borys-Damięcka związana była z Telewizją Polską, gdzie realizowała projekty Teatru Telewizji. Cztery lata po zakończeniu współpracy z medium, związała się z Teatrem Syrena w Warszawie.

- Dużo się od pani Barbary nauczyłam i jestem jej za to bardzo wdzięczna. Przy niej nabierałam doświadczenia i miałam szansę uczyć się od najlepszych. Dziękuję! - czytamy w poście Małgorzaty Kożuchowskiej.

Z teatru do polityki

Kariera polityczna Barbary Borys-Damięckiej zaczęła się od kandydowania do Parlamentu Europejskiego. Ugrupowanie artystki nie przekroczyło progu, ale już trzy lata później z ramienia Platformy Obywatelskiej dostała się do Senatu, uzyskując największą liczbę głosów w kraju.

Swoje obowiązki polityczka pełniła również w czasie obecnej kadencji Senatu. Z racji wieku, została ogłoszona marszałkiem seniorem. O jej śmierci poinformował w mediach społecznościowych przewodniczący Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

Zobacz zdjęcia:

Barbara Borys-Damięcka.png
fot. Pawel Wodzynski/East News