Maria Koterbska - wzruszający pogrzeb Żródło: wikipedia.org, Edward Hartwig - Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 42-L-266-1, domena publiczna

Syn Marii Koterbskiej zabrał głos na pogrzebie. Piękne słowa

22 Styczeń 2021 Sara OsieckaSara Osiecka

Maria Koterbska była niekwestionowaną królową swinga w Polsce. Wieść o jej śmierci zaskoczyła fanów 18 stycznia, a 22 stycznia odbył się pogrzeb artystki. Głos na uroczystości zabrał syn piosenkarki, a jego słowa nie dadzą się szybko zapomnieć.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co powiedział syn piosenkarki na jej pogrzebie
  • Jak wyglądało pożegnanie artystki
  • Kto złożył wpis w księdze pamiątkowej

Maria Koterbska była wykonawczynią piosenek, które śpiewała cała Polska: "Serduszko puka w rytmie cha-cha", "Karuzela" czy "Złoty pierścionek" to tylko niektóre z nich. Teksty pisali dla niej między innymi Agnieszka Osiecka i Jeremi Przybora. Dostała Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1999 roku. Zmarła w wieku 97 lat.

22 stycznia 2021 odbyły się uroczystości pogrzebowe artystki w bielskim kościele pod wezwaniem Opatrzności Bożej. Jedną z najbardziej poruszających chwil był moment, gdy syn piosenkarki, Roman Frankl, wygłosił krótką przemowę.

Syn Marii Koterbskiej wygłosił poruszającą mowę

Pogrzeb mial charakter państwowy, a podczas uroczystości został odczytany między innymi list od wicepremiera Piotra Glińskiego. Wygłosił go przedstawiciel ministerstwo kultury. Najwięcej emocji wzbudziły najpewniej słowa syna artystki.

- Mama, która na pewno nas gdzieś tam teraz słucha jest też szczęśliwa, ale pewnie trochę skrępowana [...]. Była bardzo... normalną osobą i wszystkie te hołdy, które o sobie słyszała, nieco ją peszyły- wspomniał.

Media potwierdzają. Wiadomo, jak będzie się nazywał syn Michała Wiśniewskiego. Niezwykle rzadkie imięMedia potwierdzają. Wiadomo, jak będzie się nazywał syn Michała Wiśniewskiego. Niezwykle rzadkie imięCzytaj dalej

Słowa podkreśliły, że sława nie zmieniła Marii Koterbskiej, która pozostała bardzo skromną osobą mimo wszystkich swoich sukcesów. W dalszej części wypowiedzi muzyk zdecydował się na osobiste wyznanie.

- Chciałbym jeszcze podziękować wszystkim tym osobom, które były przy mamie w tych ostatnich latach, towarzyszyły jej w nie najłatwiejszej drodze. (...) Będzie mi jej bardzo brakowało. I gdyby ktoś zapytał mnie, kim chciałbym być w następnym życiu, z pewnością odpowiedziałbym: znów synem Marii Koterbskiej - przyznał.

To bardzo wzruszające słowa, które na pewno na długo zapamiętają wszyscy, którzy je usłyszeli. Pokazują, jak bardzo matka i syn byli związani.

Po uroczystości w kościele ruszył kondukt żałobny do miejsca spoczynku artystki. Została pochowana na cmentarzu parafii św. Mikołaja. Jednak to koniec upamiętniania wokalistki. W Ratuszu Bielska-Białej do 28 stycznia będzie umieszczona księga kondolencyjna. Prezydent miasta już złożył swój wpis.

- Dla wielu była damą sceny muzycznej, królową swingu, legendą polskiej piosenki, ikoną stylu, a dla nas – bielszczan, na zawsze pozostanie po prostu Panią Marysią. Wielką artystką, ale skromną osobą. Obywatelką świata zakochaną w swoim rodzinnym mieście. Bielsko-Biała bez Pani Marii nigdy nie będzie już takie samo - napisał. Oprócz tego można znaleźć także wpis Jerzego Okrzesika:

- Moja Mama uwielbiała Pani piosenki. Dała Pani wiele radości prostym ludziom, za co jestem ogromnie wdzięczny. Teraz w niebie cieszą się, że będzie im Pani swingować. Niech Pani odpoczywa w pokoju - wyznał.

Maria Koterbska całe życie była związana z Bielskiem-Białą, dlatego miasto postanowiło uczcić pamięć o artystce w wyjątkowy sposób. W przeddzień pogrzebu, 21 stycznia, na Zamku Sułkowskich został wyświetlony specjalny mapping, oddający hołd całej twórczości piosenkarki.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Onet

Następny artykuł