Swiatgwiazd.pl
Maria Koterbska - wzruszający pogrzeb

wikipedia.org, Edward Hartwig - Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 42-L-266-1, domena publiczna

Syn Marii Koterbskiej zabrał głos na pogrzebie. Piękne słowa

22 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Sara Osiecka

Udostępnij:

Maria Koterbska była niekwestionowaną królową swinga w Polsce. Wieść o jej śmierci zaskoczyła fanów 18 stycznia, a 22 stycznia odbył się pogrzeb artystki. Głos na uroczystości zabrał syn piosenkarki, a jego słowa nie dadzą się szybko zapomni

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co powiedział syn piosenkarki na jej pogrzebie

  • Jak wyglądało pożegnanie artystki

  • Kto złożył wpis w księdze pamiątkowej

Maria Koterbska była wykonawczynią piosenek, które śpiewała cała Polska: "Serduszko puka w rytmie cha-cha", "Karuzela" czy "Złoty pierścionek" to tylko niektóre z nich. Teksty pisali dla niej między innymi Agnieszka Osiecka i Jeremi Przybora. Dostała Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1999 roku. Zmarła w wieku 97 lat.

22 stycznia 2021 odbyły się uroczystości pogrzebowe artystki w bielskim kościele pod wezwaniem Opatrzności Bożej. Jedną z najbardziej poruszających chwil był moment, gdy syn piosenkarki, Roman Frankl, wygłosił krótką przemowę. 

Syn Marii Koterbskiej wygłosił poruszającą mowę

Pogrzeb mial charakter państwowy, a podczas uroczystości został odczytany między innymi list od wicepremiera Piotra Glińskiego. Wygłosił go przedstawiciel ministerstwo kultury. Najwięcej emocji wzbudziły najpewniej słowa syna artystki.

- Mama, która na pewno nas gdzieś tam teraz słucha jest też szczęśliwa, ale pewnie trochę skrępowana [...]. Była bardzo... normalną osobą i wszystkie te hołdy, które o sobie słyszała, nieco ją peszyły - wspomniał.

Słowa podkreśliły, że sława nie zmieniła Marii Koterbskiej, która pozostała bardzo skromną osobą mimo wszystkich swoich sukcesów. W dalszej części wypowiedzi muzyk zdecydował się na osobiste wyznanie.

- Chciałbym jeszcze podziękować wszystkim tym osobom, które były przy mamie w tych ostatnich latach, towarzyszyły jej w nie najłatwiejszej drodze. (...) Będzie mi jej bardzo brakowało. I gdyby ktoś zapytał mnie, kim chciałbym być w następnym życiu, z pewnością odpowiedziałbym: znów synem Marii Koterbskiej - przyznał.

To bardzo wzruszające słowa, które na pewno na długo zapamiętają wszyscy, którzy je usłyszeli. Pokazują, jak bardzo matka i syn byli związani.

Po uroczystości w kościele ruszył kondukt żałobny do miejsca spoczynku artystki. Została pochowana na cmentarzu parafii św. Mikołaja. Jednak to koniec upamiętniania wokalistki. W Ratuszu Bielska-Białej do 28 stycznia będzie umieszczona księga kondolencyjna. Prezydent miasta już złożył swój wpis.

- Dla wielu była damą sceny muzycznej, królową swingu, legendą polskiej piosenki, ikoną stylu, a dla nas – bielszczan, na zawsze pozostanie po prostu Panią Marysią. Wielką artystką, ale skromną osobą. Obywatelką świata zakochaną w swoim rodzinnym mieście. Bielsko-Biała bez Pani Marii nigdy nie będzie już takie samo - napisał. Oprócz tego można znaleźć także wpis Jerzego Okrzesika: 

- Moja Mama uwielbiała Pani piosenki. Dała Pani wiele radości prostym ludziom, za co jestem ogromnie wdzięczny. Teraz w niebie cieszą się, że będzie im Pani swingować. Niech Pani odpoczywa w pokoju - wyznał.

Maria Koterbska całe życie była związana z Bielskiem-Białą, dlatego miasto postanowiło uczcić pamięć o artystce w wyjątkowy sposób. W przeddzień pogrzebu, 21 stycznia, na Zamku Sułkowskich został wyświetlony specjalny mapping, oddający hołd całej twórczości piosenkarki.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Onet

undefined

Podobne artykuły

Tomasz Stockinger

Plotki

Tomasz Stockinger ma nową partnerkę. Kim jest?

Czytaj więcej >

Plotki

W "M jak miłość" po wakacjach szykuje się wiele zmian. Marysia i Artur nie będą mieć wieść o jednej wyjątkowej osobie

Czytaj więcej >
Monika richardson i zbigniew zamachowski

Plotki

Monika Richardson opublikowała szczery wpis nt. małżeństwa ze Zbigniewem Zamachowskim

Czytaj więcej >
Anna Mucha

Plotki

Anna Mucha umieściła w sieci zaskakujące wyznanie. "Czuję się oszukana"

Czytaj więcej >
TVP

Plotki

Tancerze protestują przeciwko "Dance Dance Dance". Petycję podpisało tysiące osób

Czytaj więcej >
Dorota Wellman

Plotki

Dorota Wellman szczerze o menopauzie. „To naturalny czas”

Czytaj więcej >