Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Nie żyje Gary Brooker. Miał na koncie wielki przebój
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 24.03.2022 09:57

Nie żyje Gary Brooker. Miał na koncie wielki przebój

Gary Brooker
Fot. Stefan Brending, Creative Commons CC-BY-SA-3.0 de, Wikimedia Commons

Nie żyje Gary Brooker, lider i wokalista zespołu Procol Harum. Muzyk miał 76 lat. Wylansował kultowy przebój "A Whiter Shade of Pale".

Grupa Procol Harum właśnie opublikowała w mediach społecznościowych komunikat o odejściu Brookera. Czytamy w nim:

- Ze smutkiem informujemy o śmierci Gary'ego Brookera. Głos Gary'ego i jego gra na pianinie były legendarne i on zostawia po sobie spuściznę, która przetrwa pokolenia. Będzie go brakowało wszystkim, którzy go znali - napisali członkowie zespołu na Facebooku.

Nie żyje Gary Brooker. Stworzył niezapomniany przebój

Gary Brooker był angielskim wokalistą, kompozytorem i muzykiem klawiszowym. Jego dorobek muzyczny sprawił, że w 2003 roku artysta został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

Brooker czerpał z różnych gatunków muzycznych, takich jak rock, rock progresywny, rock&roll oraz jazz. Debiut muzyczny Brookera miał miejsce w 1962 roku. Z grupą Procol Harum działał od 1967 roku. Założył ją z Keithem Reidem. Ich flagowym przebojem jest utwór "Whiter Shade Of Pale".

"Whiter Shade Of Pale" był w latach 60. trzecim najlepiej sprzedającym się singlem - wyprzedziły go jedynie "Hey Jude" The Beatles oraz "Satisfaction" The Rolling Stones. Poza działalnością w zespole Brooker nagrał też trzy solowe albumy studyjne.

Zmarł Gary Brooker. Kim był?

Brooker urodził się w Londynie w 1945 roku. Miłość do muzyki zaszczepili mu rodzice: jego ojciec Harry Brooker był zawodowym muzykiem. Gary już jako dziecko nauczył się grać na pianinie, kornecie i puzonie.

Gary początkowo rozpoczął studia na kierunku zoologii i botaniki, ale szybko zrezygnował z tej ścieżki kariery i postanowił poświęcić się muzyce. W lipcu 1968 roku, tuż po założeniu zespołu Procol Harum, poślubił Françoise Riedo, zwaną "Franky". Kobieta była szwajcarską au pair. Para poznała się w 1965 roku i od tego czasu była nierozłączna.

W ciągu ostatnich lat Brooker cierpiał na chorobę nowotworową. Niestety, w minionych miesiącach objawy się nasiliły. Mężczyzna zmarł 19 lutego 2022 roku.

Zobacz zdjęcia i film:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Niemożliwa wpadka w "Pytaniu na śniadanie". Natychmiast wystosowano przeprosiny

  2. Niedawno wnuczka Donalda Tuska trafiła do szpitala. Niebywałe, co właśnie przekazała Kasia Tusk

  3. Gwiazda TVN i TVP w rozpaczy, przekazała druzgoczącą wiadomość. Stało się najgorsze

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected].