Nie żyje Bertrand Tavernier Żródło: światgwiazd.pl

Nie żyje reżyser Bertrand Tavernier

26 Marzec 2021 Weronika WasiakWeronika Wasiak

Rodzina z ogromnym żalem potwierdziła - nie żyje francuski reżyser, zdobywca Oscara, Bertrand Tavernier. Przygnębiająca wiadomość dotarła do mediów w miniony czwartek. Znawca kina zmarł w wieku 79 lat, sympatycy są zdruzgotani.

  • Zmarł Bertrand Tavernier
  • Zasłużony reżyser i zdobywca Oscara
  • Tavernier był człowiekiem niewiarygodnie uzdolnionym w swoim fachu

25 marca krewni Taverniera potwierdzili przykrą informację o jego nagłej śmierci. Świat kina pogrążył się w głębokiej rozpaczy - strata tak wyjątkowej postaci jeszcze przez długi czas budzić będzie ogrom emocji.

Nie żyje Bertrand Tavernier

Tavernier miał na swoim koncie przeszło 30 filmów, które zdobyły nieprawdopodobną popularność nie tylko we Francji, ale na całym świecie. Nim jednak został cenionym reżyserem, pracował jako asystent reżysera, rzecznik prasowy filmów i krytyk.

Bertrand Tavernier w 1974 roku osiągnął swój pierwszy sukces - film "Zegarmistrz od świętego Pawła” pomógł mu zdobyć nagrodę Cezar. Już dwa lata później reżyser zdobył tę samą nagrodę, tym razem za "Sędzia i morderca”. Przez lata świetności Tavernierowi pięciokrotnie została przyznana nagroda Cezara.

Niezwykłe zdjęcie Oliwii BieniukNiezwykłe zdjęcie Oliwii BieniukCzytaj dalej

Tavernier posiadał nieprawdopodobną wiedzę na temat kina, co pozwoliło mu wyreżyserować filmy zarówno historyczne, jak i policyjne, wojenne, polityczne oraz przygodowe. Nie bał się również podejmować w swoich filmach ważnych, nierzadko kontrowersyjnych tematów, m.in. przeciwstawiał się cenzurze.

Zdobywca licznych nagród

Nagroda Cezara była dopiero początkiem w całej karierze Taverniera. W 1984 roku za film "Niedziela na wsi" został nagrodzony w Cannes. Już rok później otrzymał nagrodę Złotego Niedźwiedzia za obraz "Przynęta".

Ceniony niemal na całym świecie reżyser był również laureatem nagrody Złoty Lew w Wenecji. Tavernier w 1987 roku zdobył także Oscara za najlepszą muzykę w filmie "Około północy”.

Niestety, reżyser zmarł nagle 25 marca w Sainte-Maxime we Francji. Przygnębiającą wiadomość przekazała jego rodzina, Bertrand Tavernier odszedł w wieku 79 lat.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: TVP Info, Niezależna

Następny artykuł