Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Pilne wieści ws. Kate. Brytyjczycy wstrzymali oddech. To przełomowe wydarzenie w monarchii
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 24.04.2024 19:22

Pilne wieści ws. Kate. Brytyjczycy wstrzymali oddech. To przełomowe wydarzenie w monarchii

księżna Kate
Fot. East News

Księżna Kate właśnie znalazła się w centrum całkiem nowych wydarzeń. Król Karol III podjął przełomową decyzję, dotyczącą żony księcia Williama. Co oznacza w praktyce?

Księżna Kate po diagnozie raka

Księżna Kate w ostatnich miesiącach musiała zmagać się nie tylko z krytyką opinii publicznej i wścibskimi mediami, ale przede wszystkim z koszmarną diagnozą. 22 marca ogłosiła, że lekarze wykryli u niej raka. Zmiany w jej organizmie znaleziono po operacji brzucha, jaką przeszła w styczniu. Teraz ona, książę William i jej dzieci przechodzą wyjątkowo trudny okres.

Ze względu na potrzebę prywatności, oraz możliwość przejścia w spokoju chemioterapii zapobiegawczej, księżna wycofała się na razie z pełnienia obowiązków królewskich. Do swoich zadań wrócił niedawno William, jednak mówi się, że i on przede wszystkim skupi się na rodzinie, nie zaś na funkcjach publicznych. Teraz król Karol III podjął względem obojga niezwykle ważne, wręcz przełomowe decyzje, szczegóły poniżej.

Książę Louis skończył 6 lat! Tak zmieniał się najmłodszy synek Kate. Fani nie mają wątpliwości, do kogo jest podobny Zmiany u Kate i Williama. Po ogłoszeniu choroby książę robi wszystko, by pomóc żonie

Co Karol III postanowił w sprawie księżnej Kate?

Pałac Buckingham ogłosił właśnie nowe decyzje monarchy. Zgodnie z wolą Karola III księżna Kate została odznaczona Orderem Towarzyszy Honoru. Nie jest to jedno z wielu wyróżnień, wręcz przeciwnie. Tytuł ten może nosić jednocześnie zaledwie 65 osób, a w przeszłości obdarzono nim takie osobistości jak David Attenborough, Judi Dench, Elton John, Stephen Hawking czy Winston Churchill.

Order Towarzyszy Honoru powstał w 1917 roku z inicjatywy Jerzego V,  w celu uhonorowania wybitnych osiągnięć w dziedzinie sztuki, nauki, medycyny i służby publicznej. BBC poinformowało, że po raz pierwszy w całej 107-letniej historii odznaczenia, zostało ono przyznane osobie z rodziny królewskiej. W oświadczeniu Pałacu Buckingham czytamy, że Kate otrzymała je ze względu na patronowanie muzeum sztuki National Portrait Gallery oraz Victoria and Albert Museum oraz towarzystwu fotograficznemu Royal Photographic Society.

Insygnia składają się ze złotego medalionu, zawieszonego na czerwonej wstążce i zwieńczonego koroną. Przedstawia on zakutego w zbroję rycerza na koniu i dąb, z którego zwisa tarcza z herbem królewskim. Na niebieskim emaliowanym obramowaniu medalionu widnieje motto: "W czynie wierny i w honorze czysty". Być może, kiedy następnym razem zobaczymy Kate podczas uroczystości reprezentacyjnych, będzie je nosić.

Ale to nie wszystko. Karol III był wyjątkowo hojny. Na liście odznaczonych nie znalazł się jedynie Harry i książę Andrzej. Kto jeszcze otrzymał wyróżnienia?

Nie tylko księżna Kate z odznaczeniami, pominięto jedynie Harry'ego

Nowe tytuły przyznano we wtorek także księciu Williamowi oraz królowej Camilli. Żona Karola III otrzymała tytuł Wielkiego Mistrza Orderu Imperium Brytyjskiego. Wcześniej należał on między innymi do męża Elżbiety II, księcia Filipa, a także króla Jerzego VI. Tytuł ten związany jest z wybitnymi osiągnięciami na rzecz kraju dla osób, które nie pełnią funkcji wojskowych.

Z kolei książę William ma teraz tytuł Wielkiego Mistrza Wielce Zaszczytnego Orderu Łaźni. Ten nietypowo brzmiący przydomek jeszcze do 2022 roku przynależał jego ojcu, Karolowi. Jest to jedno z najwyższych brytyjskich odznaczeń, przyznawane wojskowym lub członkom służby cywilnej za wzorową służbę. Ustanowił je król Jerzy I w 1725 roku.

księżna Kate, odznaczenia królewskie, decyzja króla Karola III
Karol III i Camilla na mszy wielkanocnej 2024, fot. Rex Features/East News
księżna Kate, odznaczenia królewskie, decyzja króla Karola III
Księżna Kate w 2021, fot. Rex Features/East News