Swiatgwiazd.pl
Jerzy Połomski

facebook

Szokujące emerytury gwiazd. Ile dostaje Jerzy Połomski?

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Natalia Zambrzycka

Udostępnij:

Emerytury gwiazd szokują. Wiele osób myśli, że wynoszą one tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy złotych. Artyści w wywiadach opowiadają jednak, że są to bardzo niskie kwoty sięgające około tysiąca złotych. Do gwiazd z niską emeryturą należy między innymi piosenkarz Jerzy Połomski.

Jaką emeryturę dostaje Połomski?

Jerzy Połomski przez lata zachwycał fanów swoim głosem. Wylansował wiele przebojów lat 60. i 70., takich jak m.in. "Bo z dziewczynami", "Cała sala śpiewa z nami" czy "Komu piosenkę?". Piosenkarz ma obecnie 88 lat i jest na artystycznej emeryturze. Przed kilkoma laty w mediach pojawiła się informacja o wysokości świadczenia emerytalnego artysty. Wówczas była to kwota 1,5 tys. zł. Biorąc pod uwagę waloryzację rent i emerytur, dziennikarze Super Ekspresu wyliczyli, że obecnie emerytura Jerzego Połomskiego może wynosić około 2 tys. zł.

Dlaczego emerytury gwiazd są tak niskie?

Połomski nie jest jedynym artystą, który mimo ogromnego dorobku boryka się z niską emeryturą. Do takich gwiazd należą również Maryla Rodowicz - która przyznała, że pobiera emeryturę wysokości 1600 zł, Alicja Majewska - jej emerytura wynosi nieco ponad tysiąc złotych oraz Krzysztof Cugowski, który przyznał, że jego emerytura wynosi “tysiąc z kawałkiem”. Co jest powodem tak niskich świadczeń?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odkłada pieniądze na naszą emeryturę. Według ustawodawcy podstawowym źródłem dochodów większości obywateli jest umowa o pracę, od której pracownik, jak i pracodawca obowiązkowo odprowadzają między innymi składkę emerytalną. Wysokość emerytury jest zależna od wysokości odprowadzanych składek na ubezpieczenie emerytalne. Im więcej zarabiamy, tym większe składki odprowadzamy, co oznacza, że w przyszłości możemy liczyć na wyższą emeryturę. Zdecydowana większość artystów i twórców pracuje jednak na podstawie tak zwanych „umów śmieciowych”, czyli umów zlecenia i umów o dzieło. W przypadku tej pierwszej umowy nie zawsze odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne.

Przykładowo, jeśli dana osoba zatrudniona jest w firmie, w której dostaje wynagrodzenie większe bądź równe płacy minimalnej, a w innym miejscu dostaje kolejną umowę, to składkę emerytalną odprowadza tylko od zarobków z tej pierwszej umowy. W przypadku umowy o dzieło wygląda to nieco inaczej. Osoba otrzymująca wynagrodzenie na tej podstawie opłaca składkę emerytalną tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest jednocześnie zatrudniona u tego samego pracodawcy na podstawie innej umowy. W rezultacie artyści odprowadzają składkę emerytalną tylko od małej części swoich zarobków, co potem przekłada się na niewielką wysokość ich emerytury.

Z czego utrzymują się gwiazdy na emeryturze?

Mimo niskich świadczeń emerytalnych gwiazdy są w uprzywilejowanej sytuacji. Oprócz wykonywania okazjonalnych chałtur zdecydowana większość artystów należy do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Organizacje te wypłacają tantiemy. W Polsce funkcjonuje kilkanaście OZZ, które działają niezależnie od siebie, chroniąc interesy poszczególnych kategorii twórców. Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych są:

- ZAiKS - Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych

- ZASP - Związek Aktorów Scen Polskich

Tantiemy to wynagrodzenie za wykorzystanie utworu, tzw. honorarium autorskie. Przysługuje ono twórcy albo innemu podmiotowi, na który przeniesiono majątkowe prawa autorskie. Stawki ustalane są indywidualnie przez twórcę lub też przez OZZ. Ich wysokość zależna jest od wielu czynników - między innymi od tego w jaki sposób, gdzie, w jakim celu oraz ile razy wykorzystywany jest utwór.

Podobne artykuły

Sara Müldner z "Na dobre i na złe"

Życie gwiazd

Jak dziś wygląda Sara Müldner? Była gwiazdą "Na dobre i na złe"

Czytaj więcej >
Piotr Fronczewski

Życie gwiazd

Piotr Fronczewski poświęca dużo czasu rodzinie. Nie chce popełnić błędu sprzed lat

Czytaj więcej >
Jolanta Fraszyńska

Życie gwiazd

Jolanta Fraszyńska szykuje się do ślubu. Kim jest jej wybranek?

Czytaj więcej >
Zdzisław pokazał ukochaną

Życie gwiazd

„Sanatorium miłości”: Zdzisław pochwalił się ukochaną

Czytaj więcej >
Iga Krefft Teresa Lipowska

Życie gwiazd

Iga Krefft opowiedziała o depresji. "Stałam się więźniem samej siebie"

Czytaj więcej >
Grażyna Torbicka

Życie gwiazd

Grażyna Torbicka zaopiekowała się sławną matką. Zrezygnowała z ważnych planów

Czytaj więcej >