Swiatgwiazd.pl
Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski na 54. Międzynarodowych Targach Książki, 21/05/2009, fot. KAPiF

Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski na 54. Międzynarodowych Targach Książki, 21/05/2009, fot. KAPiF

Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski są parą od blisko 30 lat. Na początku ukrywali swoją miłość

25 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamil OIek

Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski od lat należą do grona najbardziej rozpoznawalnych par polskiego show-biznesu – nie tylko ze względu na wykonywane zajęcia, a co za tym idzie i rozpoznawalność, ale przede wszystkim dlatego, że jako jedni z pierwszych zdecydowali się na związkowy coming out. Przed dekady przechodzili przez dziesiątki wzlotów i upadków, niezmiennie jedna trwali i wciąż trwają przy sobie. Przedstawiamy historię ich miłości.

Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski o początkach związku. "Bałem się, że będzie zarozumiały"

Tomasz Raczek należy do grona najbardziej szanowanych polskich krytyków filmowych – przez lata współpracował z najróżniejszymi mediami, wśród najbardziej znanych programów, które prowadził, znaleźć można zaś "Perły z lamusa" (których współgospodarzem był Zygmunt Kałużyński). Marcin Szczygielski to z kolei pisarz, którego powieści ( cykl "PL-BOY" czy "Kroniki nierówności") na stałe weszły do polskiej literatury LGBT+.

Panowie związali się ze sobą w 1994 roku, kiedy Szczygielski miał zaledwie 22 lata, Raczek zaś – 37. W udzielonym przed laty wywiadzie dla "Super Expressu" para opowiedziała o początkach swoje relacji, które, jak z perspektywy dzisiaj, były dość nietypowe.

– Nie chciałem się angażować w żadne związki. Przyszedł taki moment, że zgadałem się z ówczesnym przyjacielem i powiedziałem mu, że w sumie może i bym się z kimś umówił na randkę. Ale z kimś starszym ode mnie, kimś, kto ma już dobrze poukładane w głowie. Znajomy pomyślał i powiedział, że jak tak, to żebym przyszedł jutro do niego na kolację. Oczywiście nie wiedziałem, kto tam będzie, a okazało się, że tam był Tomek – wyznał Marcin Szczygielski.

Przyznał też, że pierwsze spotkanie było typową "randką w ciemno", on sam zaś miał wrażenie, że Raczek będzie... kimś zarozumiałym.

Okazał się jednak strasznie fajnym facetem. Wtedy też rozstał się ze swoim partnerem... Zauważyłem, że jest mną zainteresowany – dodał jednak.

Mimo że Raczek już po pierwszym spotkaniu i pocałunku uznał związek za "przypieczętowany", Szczygielski miał więcej wątpliwości. Uległ dopiero w chwili, gdy przyszły partner postawił go przed "faktem dokonanym".

– Przyjechał do mojego mieszkania i stanął w drzwiach z jakimś facetem. [...] Wypalił: Adam wynajmie twoje mieszkanie. No i w ten sposób dowiedziałem się, że wprowadzam się do niego. Zostałem postawiony pod murem – wspominał.

Mimo to związek rozwijał się w najlepsze, para, ze względu na dziesiątki ówczesnych (i nie tylko) okoliczności trzymała jednak swoją miłość w ukryciu. Na oficjalny coming out Tomasz Raczek zdecydował się dopiero w 2007 roku, wyjawiając jednocześnie, że od lat związany jest z Marcinem Szczygielskim.

Katar EA

Lista zakazów w Katarze dotyczy także partnerek polskich piłkarzy. Czego nie może robić Ania Lewandowska?

CZYTAJ DALEJ

Przyjaźń połączona z miłością receptą na idealny związek?

Zaledwie rok później, w 2008, para wzięła w programie "Taka miłość się nie zdarza". Zdecydowali się na ten krok, by udowodnić polskiemu społeczeństwu, że udany związek można stworzyć niezależnie od płci.

– Potraktowałem to jako okazję, by pokazać widzom, że para gejów funkcjonuje w życiu zupełnie normalnie. W związku przechodzimy te same etapy, co pary heteroseksualne. Może uda się w końcu zerwać ze stereotypem geja i pokazać jego prawdziwą, ludzką, zwyczajną twarz – wyznał Raczek w rozmowie z "Faktem".

Niedługo później otrzymali tytuł najpiękniejszej pary w plebiscycie "Viva! Najpiękniejsi 2008". Sekretem związku, trwającego od blisko 3 dekad, ma być jednak przyjaźń.

– Prawie 25 lat temu znalazłem Marcina, mam jego przyjaźń. To jest dla mnie coś niesłychanie ważnego. Dane mi było obserwowanie rozwoju jego talentu pisarskiego – przyznał Raczek w wywiadzie dla "Vivy!".

Czy panowie, mimo niesprzyjających polskich warunków, planują sformalizować swój związek? Kwestię tę rozjaśnił Raczek we wspomnianym już wywiadzie dla "Vivy!"

Unikam słowa "rodzina", unikam też pojęcia "małżeństwo homoseksualne". To błędne myślenie. U homoseksualistów jest inaczej: prowadzimy życie równoległe do życia hetero, inaczej skonstruowane, oparte na innych priorytetach – stwierdził we wspomnianym już wywiadzie, z czym zapewne nie zgodziłyby się tysiące podobnych par.

Bez względu na to związek Tomasza Raczka i Marcina Szczygielskiego trwa w najlepsze. Panom życzyć można zaś tylko kolejnych lat wspólnego życia.

Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski

Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski na premierze "Wieczoru Panieńskiego" w Scenie Relax, 11/09/2011, fot. KAPiF

Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski

fot. Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski na "Różach Galii 2011", 23/11/2011, fot. KAPiF

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Twoje dziecko ciągle choruje? Może popełniasz jeden błąd

  2. Powrócisz do żywych w moment. Genialny sposób na pozbycie się bólu gardła

  3. Ostra dyskusja w "Dzień Dobry TVN". Krupińska i Michałowski stanowczo zareagowali na słowa eksperta

Zapraszamy na naszego Instagrama

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl.

Rodziny polskich gwiazd. Co wiesz o zawiłościach z prywatnego życia celebrytów?

Pytanie 1 z 15

Za czyjego brata w młodości wyszła gwiazda "Klanu" Laura Łącz?

fot. TRICOLORS/Jan Bielecki/East News

Te polskie gwiazdy wspierają (i wspierały) osoby LGBT+. Numer 10 to wielkie zaskoczenie

16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji prezentujemy galerię polskich gwiazd, które otwarcie wspierały i dziś także wspierają środowisko LGBT+. Wiele z nich osobiście pojawiało się na marszach oraz paradach równości.

Zobacz galerię >

Źródło: Viva!

Tagi:

Kamil OIekAutor

Wydawca i redaktor. Pasjonat przedwojennego kina, rodzimej popukultury i najnowszych trendów. Uważny obserwator nieustannie zmieniającej się rzeczywistości.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

fot. KAPiF

Życie Gwiazd

Narzeczony Małgorzaty Ohme skomentował doniesienia o rozstaniu. Za nimi trudny czas

Czytaj więcej >
fot. KAPiF

Życie Gwiazd

Kim jest żona Tomasza Szczepanika z zespołu Pectus? Muzyk był o krok od ślubu z inną

Czytaj więcej >
fot. KAPiF

Życie Gwiazd

Małgorzata Ohme też rozstała się z narzeczonym? Nieoczekiwane doniesienia

Czytaj więcej >
Małgorzata Tomaszewska, fot. KAPiF

Życie Gwiazd

Małgorzata Tomaszewska wyznała, co naprawdę dzieje się w Dubaju. "To jest dla mnie przykre"

Czytaj więcej >
Szymon Hołownia, Dwa Brzegi - 9 Festiwal Filmu i Sztuki, fot. KAPiF

Życie Gwiazd

Kim jest żona Szymona Hołowni? Urszula ma nietypowy zawód, niewiele kobiet w Polsce się tym zajmuje

Czytaj więcej >
Blanka Lipińska, premiera filmu "365 dni", fot. KAPiF

Życie Gwiazd

Blanka Lipińska chciałaby dokonać apostazji. Ma tylko jeden warunek

Czytaj więcej >