Swiatgwiazd.pl
Halina Dobrowolska

fot. kadr z serialu "Klan"

Halina Dobrowolska grała w "Klanie". Gdy zachorowała, produkcja uśmierciła jej bohaterkę

24 Września 2021

Autor tekstu:

Karol Osiński

Udostępnij:

Halina Dobrowolska była bardzo utalentowaną aktorką, której kariera rozbłysnęła dopiero na emeryturze. Otrzymała wówczas rolę Marii Lubicz w serialu „Klan”, w którym nie grała długo. Wszystko przez chorobę, którą zdiagnozowano u niej na niedługo przed śmiercią. Jeszcze wcześniej postanowili uśmiercić ją producenci produkcji TVP.

Niestety przygoda aktorki z „Klanem” nie była długa. Dobrowolska nie chciała odchodzić z serialu, jednak nie miała również zamiaru kwestionować decyzji ich włodarzy. Niedługo po niej zmarła.

Halina Dobrowolska w „Klanie”

Maria Lubicz była głową rodu, który przez 24 lata bezustannie gości na ekranach widzów Telewizji Polskiej. Niestety wcielająca się w tę postać aktorka, Halina Dobrowolska nie miała przyjemności grać w serialu przez długi czas. Wcześniej producenci nie mieli wątpliwości, że to właśnie ona najlepiej pasuje do tej roli.

- Szukaliśmy aktorki w zaawansowanym już wieku, ale takiej, która miałaby "nieograną" twarz, nieznaną bardzo szerokiej publiczności. Gdy na casting przyszła pani Halina, niemal od razu było dla nas jasne, że ona właśnie, osoba z klasą, najlepiej zagra telewizyjną Marię - powiedział w wywiadzie dla „Świata seriali” scenarzysta „Klanu” Wojciech Niżyński.

Zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu zdjęć poważnie zachorowała. Wykryto u niej nowotwór, jednak początkowo nie miała zamiaru informować o tym widzów. Nie zrezygnowała z pracy, ale wraz z postępem choroby traciła siły, by pojawiać się na planie programu. Wówczas producenci „Klanu” postanowili, że uśmiercą postać Marii Lubicz, co nie spodobało się aktorce.

Agata Duda 6

Ekspert skomentował ubiór Agaty Dudy. Zwrócił uwagę na błąd, który popełnia Pierwsza Dama

CZYTAJ DALEJ

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:Nie miała zamiaru utrudniać i robić sprzeciwów i zajęła się walką o swoje zdrowie. Wiadomość o uśmierceniu jej w serialu miała dodatkowo osłabić ją psychicznie. Zmarła 13 października 1999 roku i została pochowana na warszawskich Powązkach.

Kariera Haliny Dobrowolskiej

Początki kariery Haliny Dobrowolskiej sięgają lat 50. XX w. Jeszcze jako młoda dziewczyna marzyła o tym, by zostać primabaleriną, jednak z czasem doszło do niej, że w głębi serca pragnie zostać aktorką.

- Mogę powiedzieć śmiało, że zostałam aktorką z potrzeby serca. Jestem rodowitą wilnianką. Po wojnie razem z rodzicami osiedliśmy w Wałbrzychu i tam właściwie wszystko się zaczęło. To był piękny okres w moim życiu. [...] Chodziłam do szkoły baletowej, tańczyłam, występowałam w teatrze lalkowym - mówiła w wywiadzie dla „Rzeczypospolitej”.

Mogliśmy podziwiać ją w takich produkcjach jak: „Nikodem Dyzma” czy „Godziny nadziei”. Ponadto przez ponad 40 lat występowała na deskach teatralnych, z czego 29 spędziła w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Zobacz wideo:Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:

Źródło: plejada.pl

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl.

Czy jesteś dużym fanem "Tańca z gwiazdami"?

Pytanie 1 z 5

W którym roku wyemitowano pierwszą polską edycję "Tańca z gwiazdami"?Karol OsińskiAutor

Redaktor serwisu swiatgwiazd.pl. Wielbiciel piłki nożnej, dobrej książki i filmu. Wcześniej czerpałem doświadczenie w radiu, gazecie oraz sportowych serwisach internetowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

Życie gwiazd

Agata Rubik pokazała zdjęcie z mamą. Wyglądają jak siostry

Czytaj więcej >

Życie gwiazd

Edyta Pazura zaczęła rodzić w restauracji. Nagle została wyrzucona przez kelnera

Czytaj więcej >

Życie gwiazd

Roksana Węgiel nie przypomina samej siebie. Fani przyrównali ją o uwielbianej gwiazdy

Czytaj więcej >

Życie gwiazd

Cezary Pazura wygadał się na temat swojego małżeństwa. Wspomniał o intercyzie

Czytaj więcej >

Życie gwiazd

Okropne, jak potraktowali Iwonę z "Sanatorium miłości". Doświadczyła przykrego hejtu

Czytaj więcej >

Życie gwiazd

Michał Szpak wyznał, co działo się z nim po stracie mamy

Czytaj więcej >