James Burke nie żyje Żródło: youtube.com/ClassicPerformances2

Nie żyje James Burke. Był wokalistą słynnego zespołu Five Stairsteps

24 Luty 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

W wieku 70 lat zmarł James Burke. Informację o śmierci popularnego muzyka potwierdził we wtorek jego brat. Na łamach magazynu Rolling Stone przekazał, że przyczyną zgonu było zapalenie płuc. Wokalista legendarnego zespołu Five Stairsteps nie był zakażony koronawirusem.

  • Nie żyje James Burke
  • Muzyk zmarł w wieku 70 lat z powodu zapalenia płuc
  • James Burke zasłynął jako członek i wokalista zespołu Five Stairsteps
  • Grupa zyskała rozpoznawalność dzięki numerowi „O-o-h Child”

Nie żyje James Burke. Choć nieoficjalne informacje o jego śmierci pojawiały się w mediach już od soboty, brat muzyka potwierdził je dopiero we wtorek. Jak przekazał Dennis Burke, oficjalną przyczyną zgonu jego brata było zapalenie płuc.

Nie żyje James Burke. Miał 70 lat

Magazyn Rolling Stone, powołując się na doniesienia brata wokalisty, poinformował, że James Burke zmarł w piątek z powodu zapalenia płuc. Medycy nie powiązali jednak choroby z zakażeniem koronawirusem. W chwili śmierci wokalista legendarnego zespołu Five Stairsteps miał 70 lat.

James Burke zdobył popularność, występując na scenie ze swoim rodzeństwem. Pięcioro Burke'ów założyło słynny soulowy zespół z Chicago. Jako Five Stairsteps zasłynęli kawałkiem „O-o-h Child”.

James Burke i Five Stairsteps

Five Stairsteps to grupa działająca w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Choć zespół zgromadził na swoim koncie sześć albumów studyjnych, jego muzycy zasłynęli utworem wydanym w 1970 roku. „O-o-h Child” stał się przepustką do ich wielkiej kariery – magazyn Rolling Stone umieścił go na liście 500 najlepszych utworów w dziejach muzyki.

W „Świecie według Kiepskich” jednak pojawi się postać Paździocha. Producenci znaleźli sprytne rozwiązanieW „Świecie według Kiepskich” jednak pojawi się postać Paździocha. Producenci znaleźli sprytne rozwiązanieCzytaj dalej

- „O-o-h Child” to piosenka pełna optymizmu i nadziei – mówił Paul Stanley z KISS, który w styczniu wydał swój cover utworu.

Nad coverami „O-o-h Child” przez lata pracowało wielu artystów. Wśród nich znaleźli się między innymi: Nina Simone, Daryl Hall & John Oates, Dusty Springfield, Mary Wilson, Kelly Rowland, Kamasi Washington, Trey Anastasio, Richie Havens oraz the Spinners. W 2014 roku piosenka znalazła się w soundtracku do filmu „Strażnicy Galaktyki”.

Choć Five Stairsteps wydali 19 singli, które pojawiały się na listach przebojów R&B lub pop, piosenka „O-o-h Child” jako jedyna osiągnęła miejsce w pierwszej dziesiątce na liście Billboard Hot 100. W latach 1966-1980 do pierwszej dwudziestki R&B trafiło natomiast 11 singli zespołu.

Rozpad rodzinnej grupy Five Stairsteps

Mimo osiągnięcia ogromnego sukcesu po wydaniu albumu, którego współproducentem był Billy Preston, rodzinny zespół zakończył współpracę. Niedługo po tym kilku jego członków ponownie postanowiło się połączyć, tworząc grupę Invisible Man's Ban.

Nowy zespół nie był tak rozpoznawalny ja Five Stairsteps. Formacja wydała niewielki przebój dyskotekowy „All Night Thing”. Piosenka zajęła 45. miejsce na liście Billboard 100 w 1980 roku, a niedługo po tym trafiła do pierwszej dziesiątki R&B.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

źródło: Radio Zet, variety.com

Następny artykuł