Swiatgwiazd.pl > Newsy > Jerzy Skolimowski stracił młodszego syna i żonę. Życie nie rozpieszczało utalentowanego reżysera
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 28.05.2023 14:22

Jerzy Skolimowski stracił młodszego syna i żonę. Życie nie rozpieszczało utalentowanego reżysera

Jerzy Skolimowski
Fot. KAPiF

Jerzy Skolimowski ma życie pełne sukcesów zawodowych, jednak jego prywatne losy naznaczone są tragedią. Reżyser kultowych filmów w krótkim czasie stracił żonę oraz młodszego syna. Józef umarł w okolicznościach, które do teraz uznawane są za dość tajemnicze.

Starszy syn artysty, Michał, ma obecnie 55 lat. Józef, gdyby żył, miałby 53. W tym miesiącu wypadła kolejna rocznica jego śmierci, do której doszło po drugiej stronie globu. Po latach jego brat podzielił się rozdzierającą refleksją.

Jerzy Skolimowski stracił żonę i syna

Na początku swojej kariery Skolimowski związany był z aktorką Elżbietą Czyżewską. Po rozstaniu ożenił się z Joanną Szczerbic, która dała mu dwóch synów: Michała i Józefa. Obaj chłopcy poszli w ślady ojca, a nawet współpracowali z nim przy jego filmach oraz innych projektach artystycznych.

Po latach Michał Skolimowski wyznał, że jako dzieci czuli się dość zaniedbani. Nie mieli wystarczającego oparcia ani w matce, ani w wiecznie nieobecnym ojcu, który podróżował po świecie, kręcąc filmy. W angielskiej szkole byli prześladowani przez innych uczniów, a kiedy rozpoczęli karierę artystyczną, zarzucano im, że próbują się wybić na popularności ojca.

Doda tuż po występie w Sopocie otrzymała wiadomość od mamy. Te słowa poruszają do łez

Syn Jerzego Skolimowskiego cierpiał na depresję

Po raz pierwszy u Józefa Skolimowskiego zdiagnozowano depresję w 2003 roku. Miał wtedy 33 lata. To starszy brat umawiał go na wizyty z lekarzami i wspierał w atakach lękowych. Wprowadził się też do niego, kiedy stan mężczyzny się pogorszył.

Lekarze twierdzili, że przyczyną tego stanu jest ciągła rywalizacja i relacja z ojcem. Specjaliści ze Stanów Zjednoczonych zauważyli też, że uzależnienie finansowe od Jerzego nie poprawia tej sytuacji. Bracia nie chcieli, by Józef trafił do szpitala, choć wielu psychiatrów ich do tego namawiało.

Śmierć syna Jerzego Skolimowskiego w Indiach

Kiedy stan Józefa się poprawił, wraz z Michałem nakręcili thriller „Ixjana. Z piekła rodem”. Niestety, młodszy z braci nie dożył premiery. Przez pewien czas obaj przebywali w Indiach. Michał wrócił do Polski, a Józef został jeszcze na jakiś czas. W rozmowie z „Newsweekiem” starszy z braci opowiedział, co stało się później: „Dostał ataku paniki. Takie ataki mu się zdarzały. Ale ten był wyjątkowo silny. Nie spał przez trzy dni. Trafił do szpitala. Tam okazało się, że ma w organizmie jakąś bakterię. Natychmiast wróciłem do Indii”.

Nieznana bakteria wywołała u Józefa potworną gorączkę i nie spadała przez miesiąc. W końcu mężczyzna zmarł w maju 2012 roku. „W akcie zgonu stwierdzono, że przyczyną śmierci była sepsa” zdradził Michał. Na jednej z konferencji ogłosił: „Na pewno zabił go wszechobecny lęk. Ten film stał się katalizatorem jego bardzo głębokiej depresji. Do jego śmierci przyczyniła się też harówka na planie filmu. Ciągłe bicie się o pieniądze, aktorów, lokalizacje, długość filmu. Mój brat zapłacił życiem za ten film. Zmarł z wycieńczenia organizmu”. Po odejściu brata nie nakręcił już żadnego innego filmu.

Dwa lata później zmarła żona Jerzego Skolimowskiego. Reżyser jakiś czas później znalazł szczęście u boku wieloletniej współpracowniczki, Ewy Piaskowskiej.

Zobacz zdjęcia:

Jerzy Skolimowski
Jerzy Skolimowski w 2009 roku, fot. KAPiF
Jerzy Skolimowski
Michał, syn Jerzego Skolimowskiego, fot. KAPiF
Jerzy Skolimowski
Jerzy Skolimowski z synem Michałem, fot. KAPiF
Jerzy Skolimowski
Jerzy Skolimowski, fot. KAPiF

Źródło: Newsweek