Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Karol III przemówił pierwszy raz od ogłoszenia diagnozy: "To dla mnie wielki smutek". Nie zabrakło słowa o chorobie Kate
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 28.03.2024 17:20

Karol III przemówił pierwszy raz od ogłoszenia diagnozy: "To dla mnie wielki smutek". Nie zabrakło słowa o chorobie Kate

król Karol
Król Karol III wydał oświadczenie, fot. instagram.com/theroyalfamily

Król Karol III unika publicznych wystąpień od czasu ogłoszenia diagnozy raka. Jego dokładny stan nie był znany. Tuż przed Wielkanocą monarcha zdecydował się na nowe oświadczenie.

Na co choruje król Karol III?

Król Karol III pod koniec stycznia 2024 roku poddał się zabiegowi, związanemu z powiększoną prostatą. Niestety już 5 lutego monarcha wydał druzgoczące oświadczenie. Lekarze, podczas badań wykonanych już po operacji, wykryli u niego komórki rakowe.

Podczas ostatniej procedury szpitalnej Króla dotyczącej łagodnego powiększenia prostaty, odnotowano osobną niepokojącą kwestię. Późniejsze testy diagnostyczne zidentyfikowały formę raka. Jego Królewska Mość rozpoczął dziś regularne leczenie, podczas którego lekarze zalecili mu odłożenie obowiązków publicznych – brzmiała treść oficjalnego oświadczenia.

W komunikacie zapewniono też, że król będzie w dalszym ciągu kontynuował wypełnianie obowiązków, jednak głównie w formie „zdalnej”, by unikać kontaktów z dużą liczną osób, ponieważ teraz najmniejsza infekcja mogłaby się dla niego źle skończyć. Nie wyjaśniono jednak, jakiego organu dotknął rak ani które jest to stadium. Co ogłosił teraz monarcha? Ten komunikat nie zakończy spekulacji

Fatalne wieści z Wysp o stanie zdrowia króla Karola III. "Rak pożera go żywcem". Ujawniono rodzaj nowotworu Ujawniono świąteczne plany rodziny królewskiej. William i Kate wyłamią się z tradycji. Historycznych zmian będzie więcej!

Co robi teraz król Karol III?

Karol III w ostatnich tygodniach  nie pokazywał się publicznie. Udzielał jednak nielicznych audiencji w Pałacu. Większość obowiązków, które wymagałyby kontaktu z dużą liczbą ludzi, przejęły jego żona króla Camilla oraz siostra, księżna Anna. 28 marca w katedrze w Worcester odbyło się specjalne nabożeństwo. Wzięła w nim udział jedynie monarchini Wielkiej Brytanii.

Podczas nabożeństwa w Worcester odbyła się też specjalna ceremonia. Królowa Camilla rozdała starszym osobom symboliczne „złote monety”, w uznaniu za ich pracę na rzecz lokalnych społeczności i Kościoła. Jest to tradycja praktykowana od czasów Henryka IV. O liczbie obdarowanych decyduje wiek panującego króla, zatem w tym roku było to 75 kobiet i 75 mężczyzn.

Władca nie mógł osobiście uczestniczyć w nabożeństwie. W trakcie odtworzono jednak nagraną wcześniej wiadomość od Karola III. Oświadczenie szybko znalazło się też na wszystkich oficjalnych mediach społecznościowych Pałacu. Co przekazał król tuż przed Wielkanocą?

Nowe oświadczenie króla Karola III: treść

Orędzie króla Karola III zostało nagrane kilka dni temu w Pałacu Buckingham. Na początku król wyraził wielki żal, że nie może wygłosić go na żywo, osobiście.

To dla mnie wielki smutek, że nie mogę być dzisiaj z wami wszystkimi. Nabożeństwo Wielkiego Postu zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Ma swoje źródło w życiu naszego Pana, który uklęknął przed swoimi uczniami i ku ich wielkiemu zaskoczeniu umył ich zmęczone podróżą stopy. I, jak właśnie usłyszeliśmy, celowo dał im i nam wszystkim przykład tego, jak powinniśmy służyć i troszczyć się o siebie nawzajem. W tym kraju jesteśmy błogosławieni przez różne służby, które istnieją dla naszego dobra – mówił Karol III.

Kolejne słowa króla są z kolei odczytywane jako aluzja do sytuacji, w której znajduje się księżna Kate.

Ale poza tymi organizacjami i ich bezinteresownym personelem, potrzebujemy i czerpiemy ogromną siłę dzięki tym, którzy wyciągają do nas przyjacielską dłoń, zwłaszcza w potrzebie – przekazał monarcha.

Na koniec król nawiązał do swojego przemówienia, jakie wygłosił podczas koronacji.

Akt uwielbienia, tutaj w katedrze w Worcester, przypomina mi przyrzeczenie, które złożyłem na początku nabożeństwa koronacyjnego – podążać za przykładem Chrystusa „nie po to, by mu służono, lecz by służyć”. Zawsze starałem się to robić i nadal robię, całym sercem. Modlę się dziś szczególnie o to, aby przykład naszego Pana, polegający na służeniu sobie nawzajem, nadal nas inspirował i wzmacniał wszystkie nasze społeczności. Niech Bóg błogosławi was wszystkich w te Święta Wielkanocne – dodał na koniec.

Niestety, w przeciwieństwie do większości wcześniejszych oświadczeń władcy, ma ono jedynie formę dźwiękową. Poddani nie mogli więc zobaczyć, jak obecnie wygląda Karol.

Król Karol III, księżna Kate, przemówienie, co ogłosił przed Wielkanocą
Królowa Camilla w katedrze w Worcester, fot. instagram.com/theroyalfamily
Król Karol III, księżna Kate, przemówienie, co ogłosił przed Wielkanocą
Król Karol III, fot. instagram.com/theroyalfamily
Król Karol III, księżna Kate, przemówienie, co ogłosił przed Wielkanocą
Król Karol III i królowa Camilla, fot. instagram.com/theroyalfamily