Swiatgwiazd.pl > Newsy > Książę George złamał protokół na pogrzebie Elżbiety II? Jako jedyny zrezygnował z czerni
Kamil OIek
Kamil OIek 22.09.2022 17:19

Książę George złamał protokół na pogrzebie Elżbiety II? Jako jedyny zrezygnował z czerni

książę George
fot. Rex Features / East News

8 września, wraz ze śmiercią królowej Elżbiety II, skończył się świat znany dotychczas zdecydowanej większości Brytyjczyków (a także mieszkańców całego globu). Mimo że monarchini spoczęła już w kaplicy świętego Jerzego w Windsorze, a na tron oficjalnie wstąpił zaś jej syn, uroczystości pogrzebowe – określane mianem największego tego typu wydarzenia od dziesiątek lat – wciąż budzą wiele emocji. Tym razem komentujący wzięli na tapet wnuka obecnego monarchy, syna następcy tronu – księcia George’a. Szczególną uwagę zwrócił jego strój – 9-latek wyróżniał się bowiem na tle rodziny. Czy przyszły władca Wielkiej Brytanii złamał obowiązujący protokół?

Książęta George i Charlotte, zajmujący odpowiednio drugie i trzecie miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu, wzięli udział w pogrzebie królowej u boku swoich rodziców – Williama i Kate, księcia i księżnej Walii. Kamery szybko wychwyciły osobliwy strój książęcego syna – jako jedyny nie zdecydował się on bowiem na czerń, wkładając zamiast tego granatowy garnitur.

Książę George bez czerni na pogrzebie Elżbiety II. Dlaczego?

Kolor czarny od wieków uchodzi w kulturze euroamerykańskiej za znak żałoby. Nie dziwi tym samym, że zdecydowana większość uczestników uroczystości pogrzebowych brytyjskiej monarchini zdecydowała się na tę barwę strojów. Wśród żałobników wyróżniali się jednak poszczególni członkowie rodziny Windsorów – między innymi dzieci Elżbiety II, kroczące bezpośrednio za trumną zmarłej królowej, które ubrane były w wojskowe mundury (z wyjątkiem księcia Andrzeja, który to od 2019 roku nie pełni oficjalnych funkcji). W mundurze wystąpił także następca tronu – książę William (podobny zaszczyt nie przypadł z kolei księciu Harry’emu, który wraz z żoną opuścił rodzinę królewską w 2020 roku).

Na odmienny ubiór zdecydował się także jeden z najmłodszych uczestników uroczystości żałobnych, syn Williama i Kate – książę George. Miał on bowiem na sobie garnitur w kolorze granatu, dopełniony czarnym krawatem oraz butami w tym samym kolorze. Skąd podobny wybór?

Jak wielokrotnie podawały brytyjskie media, książę stroni od zasad określanych przez królewski protokół. Miał buntować się już lata temu, gdy rodzice konsekwentnie wybierali dla niego krótkie spodenki (zgodnie z angielskim zwyczajem chłopcy do ósmego roku życia powinni występować oficjalnie właśnie w szortach, co z kolei ma być symbolem pozycji społecznej). Jak donosił magazyn "Us Weakly" "bunt" George’a miał dać do myślenia jego rodzicom. Ci starają się bowiem, by jak najdłużej mógł on cieszyć się beztroskim dzieciństwem, nie odczuwając odpowiedzialności, która czego go w przyszłości.

– Pomimo obowiązków, jakie pociągnie za sobą w swojej przyszłej roli, Kate i William nie chcą, aby dorastał zbyt szybko. Są zdeterminowani, aby zapewnić mu jak najwięcej normalnego dzieciństwa – napisano.

Być może był to jeden z powodów "odmienności" stroju prawnuka zmarłej monarchini. Czy doszło jednak do złamania protokołu? Jak wyjaśnia magazyn "Hello!", nie stało się nic podobnego. Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej w okresie żałoby mogą stosować bowiem wymiennie dwa kolory – popularną czerń, a także wybrany przez George’a granat.

Zwróciliście uwagę na strój księcia?

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Ostatnie pożegnanie najdłużej panującej monarchini w historii Wielkiej Brytanii miało miejsce w poniedziałek, 19 września. W pogrzebie królowej Elżbiety wzięli udział nie tylko członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, ale i przedstawiciele panujących rodów z całego świata – między innymi władcy Hiszpanii, Niderlandów, Belgii, Norwegii, Szwecji, Jordanii czy Japonii (udział cesarza w pogrzebie wart jest szczególnej uwagi, japoński monarcha tradycyjnie nie uczestniczy bowiem w żadnych uroczystościach żałobnych, tak w kraju, jak i poza jego granicami). Do Londynu przybyli również reprezentanci większości państw świata, w tym prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wraz z małżonką.

Po nabożeństwie żałobnym w Opactwie Westminsterskim trumna z ciałem królowej została przeniesiona rządową aleją Whitehall, placem Horse Guards Parade i aleją The Mall w stronę Wellington Arch, gdzie umieszczono ją w karawanie, a następnie przewieziono do zamku w Windsorze. Tam odbyło się kolejne nabożeństwo, zaś wieczorem, w obecności jedynie najbliższej rodziny monarchini, jej ciało zostało złożone w grobie w kaplicy świętego Jerzego, u boku matki, ojca oraz siostry. W tym samym czasie na miejsce przeniesiono także trumnę z ciałem księcia Filipa, który zmarł w 2021 roku. Według szacunków transmisję z pogrzebu Elżbiety II obejrzały zaś ponad 4 miliardy osób na całym świecie, co stanowi połowę populacji globu.

książę George
fot. Rex Features / East News
książę George
fot. Rex Features / East News
książę George
fot. Rex Features / East News

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Książę Harry zaskoczył rodzinę odważnym pomysłem. Kamila aż wypluła herbatę

  2. Oliwia Bieniuk przeszła metamorfozę i zrobiła sobie grzywkę. Teraz przypomina Annę Przybylską

  3. Sebastian Wątroba z "W11" znowu w roli policjanta. Pojawił się w "Na dobre i na złe"

Zapraszamy na naszego Instagrama Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.