Małgorzata Szumowska o trudnym dzieciństwie Żródło: sreen/youtube.com/KinoSwiatPL

Małgorzata Szumowska opowiedziała o trudach dzieciństwa. Do dziś z rodziną wiąże złe wspomnienia

27 Luty 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

Małgorzata Szumowska jest jedną z najpopularniejszych polskich reżyserek. Jako dziecko przeszła jednak prawdziwe piekło. O tym, jak w domu lał się alkohol, a nią nikt się nie zajmował, opowiedziała w jednym z wywiadów. „Przychodzili ci wszyscy ludzie, pili strasznie dużo” – wspominała po latach.

  • Małgorzata Szumowska jest jedną z bardziej utytułowanych polskich reżyserek
  • Za filmy „Body/Ciało” oraz „Twarz” otrzymała dwa Srebrne Niedźwiedzie
  • Zanim stała się światowej klasy reżyserką pokonała wiele przeszkód
  • Do dziś z trudem wspomina swoje dzieciństwo

Małgorzata Szumowska – wybitna polska reżyserka, której filmy znają ludzie na całym świecie. Choć na co dzień jest zdeterminowana, bezpośrednia i pewna siebie, w niektórych wywiadach pozwala sobie na trochę wrażliwości. Roman Praszyński z magazynu „Viva!” przyjrzał się jej wypowiedziom dotyczących domu rodzinnego.

Trudne dzieciństwo Małgorzaty Szumowskiej

Małgorzata Szumowska ma dwoje dzieci – syna Maćka ze związku z Jackiem Drosio i córkę Alinę, która jest owocem jej miłości z Mateuszem Kościukiewiczem. Reżyserka bardzo kocha swoje pociechy i poświęca im maksimum swojej uwagi. Wie, jak to jest, kiedy dzieci zostają zostawione same sobie.

Małgorzata Szumowska urodziła się 1973 roku w Krakowie. Jej rodzicami byli pisarka Dorota Terakowska oraz dziennikarz Maciej Szumowski. Z racji zawodów w domu rodzinnym małej Małgosi gościli różni artyści. Dziewczynka poznała między innymi Wisławę Szymborską oraz Czesława Miłosza.

Choć z pozoru dom Małgorzaty Szumowskiej mógł wydawać się szczęśliwym schronieniem artystycznej rodziny, za jego zamkniętymi drzwiami często dochodziło do skandalicznych sytuacji. Alkohol zazwyczaj lał się strumieniami. Dorosła już reżyserka opowiedziała o tym w wywiadzie „Szumowska. Kino to szkoła przetrwania”.

Joanna Majstrak pokazała odważne zdjęcia. Prawie nic nie zasłoniłaJoanna Majstrak pokazała odważne zdjęcia. Prawie nic nie zasłoniłaCzytaj dalej

- Przychodzili ci wszyscy ludzie, pili strasznie dużo wódki, palili papierosy, ciągle o czymś dyskutowali. Ja siedziałam gdzieś pod stołem. To było superfajne – mówiła podczas rozmowy.

Gdy alkoholu wylało się za wiele, ojciec Małgorzaty Szumowskiej często przestawał się kontrolować. Znany dziennikarz – jak wspominała jego córka – nierzadko wszczynał awantury. Za to matka wciąż powtarzała jej, że jest gruba i nie okazywała za grosz zainteresowania. W skrajnych przypadkach reagowali pedagodzy ze szkoły.

- Chodziłam spać o pierwszej w nocy, potem nie wstawałam do szkoły. Nikt tego nie pilnował. Tak samo było z myciem. Wołali z podstawówki moją starą, żeby powiedzieć jej, że ja jestem nieumyta – opowiadała dla „Polityki”.

Śmierć rodziców i wielka kariera

Rodzice Małgorzaty Szumowskiej odeszli w 2004 roku – matka zmarła na raka, a miesiąc później reżyserka pochowała ojca. Choć wspomnienie o każdym z nich boli do dziś, ich śmierć miała zaboleć Szumowską jeszcze bardziej. Mimo wszystko kobieta bardzo kochała swoich rodziców. Po ich odejściu zajęła się pracą.

Dziś Małgorzata Szumowska jest jedną z najpopularniejszych, ale przede wszystkim najbardziej utytułowanych polskich reżyserek. Na swoim koncie ma dziesiątki filmów, które stały się rozpoznawalne na całym świecie. Za „Body/Ciało” i „Twarz” Małgorzata Szumowska otrzymała w Berlinie dwa Srebrne Niedźwiedzie. Reżyserka zasiadała także w jury 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Viva!, Eska

Następny artykuł