Swiatgwiazd.pl > Newsy > Przed śmiercią Elżbieta II miała jedną prośbę. Wybrała samolot, który przetransportował jej trumnę
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 29.09.2022 16:02

Przed śmiercią Elżbieta II miała jedną prośbę. Wybrała samolot, który przetransportował jej trumnę

Królowa Elżbieta II
fot. Foreign, Commonwealth & Development Office/ Flickr.com, cropped, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0), https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Choć śmierć królowej Elżbiety II dla całego świata była sporym szokiem, władze Wielkiej Brytanii od dawna przygotowywały się na tę okoliczność. Procedura "London Bridge" ruszyła wraz z ogłoszeniem odejścia monarchini. Bliska osoba z jej otoczenia zdradziła, że miała ona pewne sugestie co do wyglądu pożegnania.

Życie członków rodziny królewskiej jest szczegółowo zaplanowane od pierwszych dni ich narodzin po ostatni oddech. Elżbieta II już za dziecka była przygotowywana do roli władczyni Wielkiej Brytanii. Równie szczegółowo miały przebiegać dni po jej odejściu.

Królowa Elżbieta II miała jedną prośbę przed śmiercią

O szczegółach ostatnich dni brytyjskiej monarchini poinformował mąż jej wnuczki, Mike Tindall. Były rugbysta zapewnia, że królowa samodzielnie wybrała środek transportu, którym jej trumna dotrze do Londynu.

Przypomnijmy, że Elżbieta II zmarła 8 września bieżącego roku w szkockiej posiadłości Balmoral. Wraz z jej odejściem została rozpoczęta procedura, która zgodnie z tradycją miała przetransportować trumnę królowej do Londynu pociągiem.

Mike Tindall zarzeka się jednak, że monarchini w ostatnich dniach poprosiła o zmianę w planie. Elżbieta II chciała, by jej ciało trafiło do Anglii na pokładzie specjalnego samolotu, który służył do transportu żołnierzy poległych poza granicami kraju.

Moi chłopcy mogli nim wracać, więc mogę i ja — miała powiedzieć Elżbieta II.

Ostatnia podróż królowej Elżbiety II

Królowa w chwili zgonu przebywała w szkockim zamku Balmoral i to właśnie stamtąd wyruszył karawan z jej trumną. Początkowo ciało monarchini została złożona w katedrze św. Idziego w Edynburgu, gdzie poddani mogli składać swój ostatni hołd.

Następnie Elżbieta II powróciła do Anglii, by spocząć w Opactwie Westminsterskim. Żałobnicy również tutaj mieli okazję pożegnać się z królową. Wśród zwykłych obywateli dało się też dostrzec gwiazdy światowego show-biznesu.

Swój hołd oddali również bliscy monarchini, w tym jej wnuczęta, które stały na warcie przy trumnie. Do uroczystej ceremonii pogrzebowej doszło w poniedziałek, 19 września bieżącego roku. W Londynie zebrali się członkowie rodziny królewskiej, a transmitowane wydarzenie oglądało około 4. miliardów osób na całym świecie.

Po śmierci Elżbiety II tron przejął jej najstarszy syn, Karol III. Wielka Brytania, po siedemdziesięciu latach, musi przygotować się na nowe rządy monarchy.

Zobacz zdjęcia:

Pogrzeb Elżbiety II
fot. Katie Chan - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123011069
Pogrzeb Elżbiety II
fot. Katie Chan - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123011060
Elżbieta II
fot. PolizeiBerlin, cropped, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41285737

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Celebrytka znów została mamą, pokazała zdjęcie ze szpitala. Internauci oburzeni widokiem

  2. Magda Stępień przerywa milczenie dwa miesiące po śmierci synka. Łzy same napływają do oczu

  3. Zapytali Wojciechowską o nową miłość, stanowczo odpowiedziała. Nie ma już wątpliwości

Zapraszamy na naszego Instagrama Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.