Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Nie żyje gwiazda Trubadurów. Zanim zmarła wydarzył się cud. Syn był świadkiem poruszającej sceny
Kamil Kozłowski
Kamil Kozłowski 23.11.2023 18:49

Nie żyje gwiazda Trubadurów. Zanim zmarła wydarzył się cud. Syn był świadkiem poruszającej sceny

Sława Mikołajczyk nie żyje. Kim była gwiazda Trubadurów?
Nie żyje gwiazda Trubadurów, fot. KAPIF/FB

Nie żyje gwiazda Trubadurów. “Fakt” przekazał smutne wieści. Krótko przed odejściem wydarzył się cud. 

Kiedy powstał zespół Trubadurzy?

Trubadurzy to polski zespół rhythm and bluesowy założony w Łodzi w 1963 roku. Razem ze Skaldami oraz Czerwonymi Gitarami, stawiani są wśród najważniejszych grup bigbitowych. 

W klasycznym okresie swojej twórczości, między 1968 a 1976 rokiem, grupa wytworzyła charakterystyczne brzmienie łączące rock and rolla ze stylistyką wschodniosłowiańskiej muzyki ludowej. Na fuzji tej oparte są największe przeboje Trubadurów, takie jak “Po co ja za tobą biegam”, “Znamy się tylko z widzenia” czy “Ej, Sobótka, Sobótka”. 

Pierwsze albumy grupy zawierają również utwory utrzymane w konwencji art rocka ("Będziesz ty"), rocka psychodelicznego ("Pejzaż i dziewczyna"), funk rocka ("Zaufaj sercu"), a nawet rozbudowanego instrumentalnie rocka progresywnego ("Alma Ata").

Trubadurzy kilkukrotnie wznawiali działalność. Ostatni raz w 1993 roku. Do dziś pozostają aktywni zawodowo, chociaż w składzie zaszły zmiany.

Włodzimierz Musiał nie żyje. "Mistrz epizodu" powrócił na ekrany chwilę przed śmiercią Nie żyje mama Izabeli Janachowskiej. Gwiazdy poruszone tragedią

Sława Mikołajczyk zrezygnowała ze światowej kariery

W 1965 roku zespół odniósł pierwszy poważny sukces na festiwalu w Opolu, gdzie otrzymał nagrodę za debiut. W tym samym roku zagrali koncert w Hali Sportowej w Łodzi przed 12-tysięczną publicznością. W tym samym roku do formacji na krótko dołączyła Sława Mikołajczyk, z którą za wykonanie utworu „Ondraszku, Ondraszku” zdobyli nagrodę za debiut na 3. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W latach 70. piosenka „Ach, co to był za ślub”, którą nagrała z grupą Quorum, okazała się ogromnym hitem. Dekadę później Sława była o krok od światowej kariery.

Sława Mikołajczyk nie żyje, fot. Facebook
Sława Mikołajczyk nie żyje, fot. Facebook

Karierę w USA Sława miała na wyciągnięcie ręki dzięki Krzysztofowi Krawczykowi, który w latach 80. wyruszył w wielkie tournée po Stanach Zjednoczonych. Przed wylotem zaprosił Sławę Mikołajczyk do swojego "Krystof Band". Wokalistka bez wahania się zgodziła i poleciała razem z nim.

Gdy Mikołajczyk amerykańska wytwórnia podsunęła pod nos kontrakt płytowy, ta odrzuciła ofertę ze względu na syna Sebastiana. 

Sebastian, mój syn, był wtedy w szkole podstawowej i potrzebował stałej opieki. Próbowałam załatwić mu wyjazd do mnie, ale Sebastian nie dostał paszportu. Wróciłam do kraju – tłumaczyła po latach w rozmowie z “Życiem na gorąco”.

Nie żyje Sława Mikołajczyk

Po powrocie z Ameryki piosenkarka zrezygnowała z dalszej kariery muzycznej. Zamieszkała w Łodzi i skupiła się na życiu rodzinnym. Jak donosi “Fakt”, kilkanaście dni temu zachorowała, jej stan był na tyle zły, że trafiła do szpitala.

Gdy ze Sławą było źle i leżała w szpitalu, zawiadomiono jej jedynego syna, o złym stanie zdrowia mamy. On mieszka w Irlandii, ale natychmiast zorganizował wszystko i przyleciał. Sława była nieprzytomna — powiedział tabloidowi znajomy i współzałożyciel Studia Integracji w Łodzi Zbigniew Rabiński, który poinformował o śmierci artystki na Facebooku.

Przed śmiercią piosenkarki wydarzył się cud:

Gdy syn przyjechał i wraz z bliskimi stanął przy jej łóżku, ona na moment odzyskała przytomność. Porozmawiała z nim chwilę, pożegnała się i tego samego dnia zmarła. To było tak, jakby na niego czekała.

Sława Mikołajczyk zmarła w środę 22 listopada 2023 roku.

Sława Mikołajczyk nie żyje, fot. Facebook
Sława Mikołajczyk nie żyje, fot. Facebook
Sława Mikołajczyk nie żyje, fot. Facebook
Sława Mikołajczyk nie żyje, fot. Facebook
Trubadurzy, fot. KAPIF
Trubadurzy, fot. KAPIF
Trubadurzy, fot. KAPIF
Trubadurzy, fot. KAPIF