Widok na grobie Bogumiły Wander chwyta za serce. Przed śmiercią zdążyła spełnić ostatnie marzenie
Pod koniec lipca pożegnaliśmy legendarną postać polskiej telewizji, Bogumiłę Wander. Gwiazda TVP miała 80 lat. Teraz na jaw wyszło, jak wygląda miejsce jej pochówku. Spełniono jedno z jej pragnień.
Kariera Bogumiły Wander
Bogumiła Wander, urodzona 7 października 1943 roku w Kaliszu, była jedną z najbardziej znanych osobowości telewizyjnych XX wieku. Jej wyjątkowa osobowość, która zdobyła sympatię tysięcy widzów, była pełna klasy i elegancji, co mogło mieć swoje korzenie w jej wykształceniu. Wander ukończyła studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego.
Karierę w mediach rozpoczęła w 1965 roku, będąc na trzecim roku studiów. Wówczas to została spikerką w Łódzkim Oddziale Telewizji Polskiej, zdobywając tę posadę w wyniku konkursu, w którym rywalizowała z 269 innymi kandydatami. O tym wydarzeniu opowiadała w rozmowie z SuperExpressem.
Gdy na trzecim roku przeczytałam, że łódzka telewizja organizuje konkurs na spikerów - zgłosiłam się. Dlaczego? Bo to była szansa wejścia w inny świat i nie mówię tu wcale o chęci bycia popularną. Po prostu kierowała mną ciekawość życia.
W okolicach 1970 roku Bogumiła Wander przeniosła się do Warszawy, gdzie jej kariera spikerska zyskała na dynamice. W stolicy prowadziła programy na żywo w TVP1 i TVP2, a jej twarz zaczęła na stałe pojawiać się na polskich ekranach. Ciągle się kształciła; w wieku 40 lat ukończyła podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim.
Zajmowała się także produkcją filmów o tematyce artystycznej oraz prowadziła teleturniej "Panie na planie" i magazyn baletowy "Życie na pointach". Była członkiem zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2003 roku zdecydowała się odejść z TVP, kiedy zmiany w kierownictwie stacji oraz nowy kształt instytucji przestały jej odpowiadać.
Przyczyny śmierci Bogumiły Wander Kim jest syn Bogumiły Wander, jej wielka duma?Choroba i śmierć Bogumiły Wander
Od kilku lat Bogumiła Wander z powodu problemów zdrowotnych mieszkała w specjalistycznym ośrodku w Konstancinie-Jeziornej, dokąd przeniosła się po zakończeniu kariery telewizyjnej. Była pod stałą opieką, ponieważ jej mąż, Krzysztof Baranowski, żeglarz i kapitan jachtowy, nie mógł samodzielnie opiekować się żoną cierpiącą na postępującą chorobę Alzheimera. Regularnie odwiedzał ją i informował na bieżąco o jej stanie zdrowia. W maju 2023 roku z bólem przyznał w rozmowie z "Życiem na gorąco":
Sytuacja Bogusi jest dramatyczna od czterech lat. Jest na specyficznych lekach. Nie wiem, czy jest z nią lepiej, czy gorzej, po prostu trzeba czekać. Ale może nie ma tych utrapień codziennych? Może ten jej świat jest spokojny? A może nawet na swój sposób szczęśliwy?
Bogumiła Wander zmarła we wtorek, 30 lipca, po długiej walce z chorobą. Miała 80 lat. Wcześniej dzieliła się swoimi przemyśleniami na temat zbliżającej się śmierci:
Co mi w życiu wyszło? Dużo rzeczy mi wyszło. Mogę uznać się za wyjątkową szczęściarę. Jestem dumna z syna Marka, synowej Marty. Niczego nie żałuję. Staram się nie oglądać za siebie, tylko myśleć o przyszłości.
Jak wygląda miejsce pochówku aktorki?
Łamiący serce widok na grobie Wander
Zmarła w wieku 80 lat i została pochowana na warszawskim cmentarzu Służew. Jej grób był obficie zdobiony wieńcami od bliskich, przyjaciół i fanów.
Obecnie miejsce spoczynku jest starannie utrzymane. Warto podkreślić, że prezenterka spoczywa w grobowcu z ukochanymi rodzicami. Wiele lat przed swoją śmiercią dopilnowała, aby jej tata został pochowany obok mamy, co potwierdził mąż gwiazdy TVP.
To jest miejsce, do którego Bogusia sprowadziła ojca z Łodzi. Dokonała ekshumacji i jego szczątki leżą razem z jej matką - przekazał "Faktowi" Krzysztof Baranowski.