Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Wielka fortuna Staraków. Ich majątek to nie tylko biznesy i posiadłości. Posiadają coś bardzo niezwykłego
Kamila  Szamik
Kamila Szamik 16.01.2024 18:36

Wielka fortuna Staraków. Ich majątek to nie tylko biznesy i posiadłości. Posiadają coś bardzo niezwykłego

Anna i Jerzy Starak
Anna i Jerzy Starak, fot. KAPiF

Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak to jedna z najbogatszych rodzin w Polsce. Miliarder jest właścicielem jednej z największych firm farmaceutycznych w Polsce. W ich posiadaniu jest wiele inwestycji i posiadłości. 

Kim są Anna i Jerzy Starakowie?

Starakowie w rankingu “Wprost” zostali okrzyknięci trzecią najbogatszą rodziną w Polsce. Anna Woźniak-Starak urodziła się w 1951 roku. Dawniej pracowała jako modelka dla “Mody Polskiej”. Jest właścicielką restauracji “Belvedere” w Łazienkach Królewskich. Dodatkowo posiada też udziały w firmie Watchout Productions i firmie ochroniarskiej Arimax.

Jerzy Starak natomiast jest właścicielem firmy Polpharma. Na chwilę obecną jest to największy producent leków. W 2012 roku zakupił pakiet większościowy “Polfy Warszawa”. Pod jego skrzydłami jest też “Herbapol Lublin”. Ma także udziały w "Zakładach Tłuszczowych Kruszwica".

Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak posiadają "Fundację Rodziny Staraków". Zapewniają oni zdolnym artystom programy stypendialne oraz grantowe.

Agnieszka Woźniak-Starak po śmierci męża złożyła deklarację. Nie dotrzymała słowa. Dlaczego? Grób Piotra Woźniaka-Staraka to okazałe mauzoleum. Rodzina zadbała o szczególne miejsce pamięci

Fundacja rodziny Staraków

Starakowie od kilkudziesięciu lat kolekcjonują dzieła polskich artystów. W posiadaniu mają już około 300 obrazów. W swoich zbiorach mają dzieła takich artystów jak: Nowosielski, Kantor czy Wróblewski. Jerzy Starak postanowił powiesić w swoim gabinecie obraz ostatniego z malarzy “Fajrant w Nowej Hucie”. 

Malarstwo abstrakcyjne lat 50., 60. i 70., prezentujące bogactwo idei i kierunków oraz wyrażające fascynacje właściciela twórczością kreatorów życia artystycznego tamtego czasu – widnieje na stronie internetowej Fundacji. 

Raz w miesiącu Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak urządzają oprowadzanie po dziełach, które znajdują się w siedzibie “Spectra Holding”. Postanowili oni stworzyć przestrzeń dla sztuki – “Spectra Art Space”. Podziwiać obrazy mogą tam wszyscy zainteresowani. Jerzy Starak w jednym z wywiadów przyznał, że przedstawione są jego własne kolekcje, ale również obrazy od prywatnych kolekcjonerów.

Dzięki temu obrazy z kolekcji trafiają do szerokiej publiczności. Moim oczkiem w głowie jest cykl "Masters", w ramach którego organizujemy wystawy najwybitniejszych polskich artystów tworzących po 1945 roku. W ciągu czterech lat udało nam się pod wodzą kuratorki Ani Muszyńskiej przygotować wystawy: Tadeusza Kantora, Andrzeja Wróblewskiego, Romana Opałki, Wojciecha Fangora i Henryka Stażewskiego – powiedział Jerzy Starak w wywiadzie dla “Onet Kultura”. 

 

                                        

Starakowie wspierają młodych artystów

Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak poprzez “Fundację Rodziny Staraków” umożliwiają rozwój młodym i utalentowanym artystom. Wystarczy mieć mniej niż 30 lat i złożyć wniosek za pomocą internetowej strony fundacji przedstawiając swoje zdolności.

Chcieliśmy wspierać młodych, zdolnych ludzi. W siedzibie fundacji, w budynku Spectra w Warszawie, zaczęliśmy organizować wystawy młodych twórców. Pomagamy im realizować ich projekty i spełniać artystyczne marzenia – przyznał Jerzy Starak portalowi ”Onet Kultura".  

Uważacie to za dobrą inicjatywę?

Anna i Jerzy Starakowie, fot. KAPiF
Anna i Jerzy Starakowie, fot. KAPiF
Anna i Jerzy Starakowie, fot. KAPiF
Anna i Jerzy Starakowie, fot. KAPiF
Anna i Jerzy Starakowie, fot. KAPiF
Anna i Jerzy Starakowie, fot. KAPiF