Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Zespół Czerwone Gitary w żałobie. Nie żyje legenda. Fani w rozpaczy
Karolina Kurek
Karolina Kurek 03.01.2024 11:22

Zespół Czerwone Gitary w żałobie. Nie żyje legenda. Fani w rozpaczy

Czerwone gitary
Czerwone Gitary, fot. KAPiF

Legendarny zespół poinformował o tragicznym wydarzeniu. Zmarł jeden z członków grupy. To niewyobrażalna strata dla “Czerwonych gitar”.

Początki "Czerwonych gitar"

“Czerwone gitary” to polski zespół założony w 1965 roku w Gdańsku Wrzeszcz, przez byłych członków tamtejszej grupy “Pięciolinie” Jerzego Kosselę, Krzysztofa Klenczona, Jerzego Skrzypczaka, Bernarda Dornowskiego i Henryka Zomerskiego. Pierwszy koncert grupy odbył się 23 stycznia 1965 roku.

Rok później “Czerwone gitary” wydały swój pierwszy album “To właśnie my”. W 1967 roku zespół opuścił Jerzy Kossela, niedługo później grupa nagrała kolejną płytę pt. “Czerwone gitary 2”. Kolejny rok to album “Czerwone Gitary 3” i wyróżnienie, otrzymane w Opolu za utwór “Takie ładne oczy”.

Styczeń 1969 to czas kiedy grupie muzycznej przyznano trofeum “MIDEM” w Cannes we Francji.  Wówczas taką nagrodę otrzymał zespół “The Beatles”. Następne lata to przyznanie “Czerwonymi gitarom” nagród dla najpopularniejszego zespołu oraz za piosenkę “Biały krzyż”. W międzyczasie z ugrupowania odszedł Krzysztof Klenczon.

W latach 80. zespół przestał grać w Polsce i rozpoczął koncertowanie w USA, ZSSR I NRD. Do ojczyzny powrócili w 1991 roku z okazji 25-lecia założenia grupy. Sześć lat później z “Czerwonych gitar” odszedł lider, Seweryn Krajewski. Przez ostatnie lata skład zespołu często się zmieniał.

 

Seweryn Krajewski wyparł się nieślubnej córki. "Prawdopodobieństwo pokrewieństwa jest zerowe" Wakacyjna Trasa Dwójki. Maja Hyży w wielkim stylu wróciła na scenę

"Czerwone gitary w XXI wieku"

Grupa w 2013 i 2014 roku zagrała pierwsze koncerty “Czerwone gitary symfonicznie”. Z okazji 50-lecia zespołu, członkowie wyjechali w kilkutygodniową trasę po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Złoty Koncert Jubileuszowy odbył się 14 marca 2015 roku w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Tego samego miała miejsce premiera nowej płyty “Jeszcze raz”, która zawierała 15 nowych piosenek. 

Grupa koncertuje do dziś, jej obecny skład to Jerzy Skrzypczak, Mieczysław Wądołowski, Arkadiusz Wiśniewski, Marcin Niewęgłowski oraz Marek Jabłoński. Teraz zespół poinformował o bolesnej stracie.

Nie żyje członek zespołu "Czerwone gitary"

Grupa 3 stycznia 2024 roku poprzez platformę Facebook przekazała wieści o bolesnej stracie:

Tuż po naszym noworocznym koncercie dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Były muzyk zespołu Czerwone Gitary - Arek Malinowski nie żyje. Miał 48 lat. Wirtuoz gry na gitarze basowej, wokalista, kompozytor. Zawsze pogodny, zawsze uśmiechnięty, zawsze koleżeński. Grał w Czerwonych Gitarach od 1999 do 2003r. Jedna z jego piosenek została nagrana przez Zespół na CD "Czerwone Gitary O.K.". Arku - żegnamy Cię z głębokim żalem - koledzy z Czerwonych Gitar.

Malinowski w 1999 roku zastąpił w zespole Bernarda Dornowskiego, który był zmuszony odejść z grupy muzycznej z powodu problemów zdrowotnych. Zmarły muzyk zasłynął, jako autor piosenki “Wyluzuj przyjacielu”. Arkadiusz Malinowski miał zaledwie 48 lat.

Zespół
Zespół "Czerwone gitary", fot. KAPiF