Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Innowator, nonkonformista i "okropne dziecko" mody. Świat żegna Paco Rabanne'a
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 03.02.2023 15:21

Innowator, nonkonformista i "okropne dziecko" mody. Świat żegna Paco Rabanne'a

Paco Rabanne EA
fot. FREDERICK FLORIN/AFP/East News

Do mediów dotarły przykre wieści. Nie żyje jeden z najważniejszych i najcenniejszych projektantów mody. Paco Rabanne zmarł w wieku 88 lat. Jego śmierć potwierdził rzecznik prasowego grupy Puig, która kontroluje markę Paco Rabanne.

Paco, a właściwie Francisco Rabaneda Cuervo zapisał się na kartach historii mody. Był czołowym projektantem, a jego marka uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych. To wielka strata dla całej branży.

Paco Rabanne nie żyje

W piątkowe popołudnie 3 lutego media obiegła smutna informacja. Rzecznik prasowy grupy Puig potwierdził, że w wieku 88 lat zmarł Francisco Rabaneda Cuervo, szerzej znany jako Paco Rabanne. Agencja Reuters jako pierwsza poinformowała o śmierci artysty. Czołowy projektant mody odszedł w Ploudalmézeau, francuskim mieście, znajdującym się w Bretanii.

Wśród najbardziej znanych postaci mody XX wieku jego dziedzictwo pozostanie stałym źródłem inspiracji. Jesteśmy wdzięczni panu Rabanne za nasze awangardowe dziedzictwo, a także nieograniczone możliwości w przyszłości — przekazano.

Paco Rabanne urodził się w Hiszpanii, jednak po wybuchu wojny domowej wraz z matką uciekli do Francji, gdzie postanowili zamieszkać. Mężczyzna z wykształcenia był architektem, jednak postanowił spełniać się w świecie mody.

Swoją karierę rozpoczął w latach 60. Wówczas swoją przygodę rozpoczął od projektowania biżuterii. Wówczas pracował dla takich domów mody jak Givenchy, Balenciaga czy Dior. Dopiero z czasem rozwinął swoją własną działalność, nazywając markę Paco Rabanne.

Marka Paco Rabnne zaczęła swoją działalność w 1966 roku. Projektant słynął z oryginalnego połączenia materiałów. W swoich projektach stosował m.in. metal, plastik, papier czy aluminium. Rabanne był odpowiedzialny m.in. za kostiumy do francusko-włoskiego filmu "Barbarella".  Zobacz zdjęcia:

Paco Rabenne EA
Paco Rabenne, fot. FREDERICK FLORIN/AFP/East News
Paco Rabanne
Paco Rabanne w Kijowie, fot. Paintgol (Olena Golub), CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Prawdę o prywatnym życiu Olgi Tokarczuk zna mało kto. Ślub brała dwa razy, syn zamiast komunii miał "inicjację"

  2. Wyglądała pięknie, ale tylko spójrzcie, co założyła na nogi. Tak przyszła na ramówkę Polsatu

  3. "Pierwsza miłość" wiosną. Jedna z głównych bohaterek zachoruje na raka, w Wadlewie ktoś zginie

Zapraszamy na naszego Instagrama

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected].

Źródło: Reuters