Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Jadwiga Staniszkis nie żyje. Zmagała się z nieuleczalną chorobą. Słowa córki łamią serce
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 15.04.2024 18:40

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Zmagała się z nieuleczalną chorobą. Słowa córki łamią serce

Jadwiga Staniszkis nie żyje
fot. KAPiF

Jadwiga Staniszkis nie żyje, słynna polska socjolożka i badaczka, działaczka NSZZ „Solidarność”. Przed śmiercią walczyła z nieuleczalną chorobą, o której media poinformowała jej córka. Te słowa są niezwykle bolesne.

Nie żyje Jadwiga Staniszkis: kim była?

Jadwiga Staniszkis była słynną polską socjolożką, politolożką, profesorą nauk humanistycznych, wykładowczynią akademicka i publicystką. Informacje o jej śmierci przekazała jej córka, cytowana przez Polską Agencję Prasową. Zmarła tuż przed swoimi 82. urodzinami.

W swojej pracy naukowej badała tematy związane z transformacją ustrojową, teorią realnego socjalizmu i globalizacją. Wielokrotnie uczestniczyła w wydarzeniach politycznych, jak marzec 68', za które była represjonowana i trafiła do aresztu. Po powstaniu NSZZ „Solidarność” doradzała związkowcom, publikowała w prasie podziemnej.

Kiedy odbędzie się jej pogrzeb? Córka właśnie przekazała najważniejsze szczegóły, przeczytacie o nich poniżej.

Wielka żałoba w sieci. Nie żyje 97-letnia gwiazda Internetu. Kochały ją tysiące! "Była promyczkiem" Nie żyje Roberto Cavalli. Odszedł jeden z najsłynniejszych projektantów na świecie

Jadwiga Staniszkis nie żyje: kiedy pogrzeb?

Staniszkis pochodzi ze znanej, choć kontrowersyjnej rodziny. Jej matką była prawniczka i członkini ONR Maria Staniszkis, ojcem – Witold Wincenty Staniszkis, działacz Obozu Wielkiej Polski i Ruchu Narodowo-Radykalnego „Falanga”. Ona sama w przeszłości sympatyzowała z Prawem i Sprawiedliwością, choć po 2015 roku odnosiła się krytycznie do działalności polityków tej partii.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rodzinę zmarłej, pogrzeb prof. Jadwigi Staniszkis odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia, w kościele w Podkowie Leśnej. Pod koniec życia badaczka zmagała się z ciężką chorobą, która sprawiła, że po 2021 roku musiała wycofać się z działalności publicznej. Co jej dolegało? Wszystkiego dowiedzieliśmy się dzięki jej córce, szczegóły poniżej.

Na co chorowała Jadwiga Staniszkis?

Po 2021 roku Jadwiga Staniszkis wycofała się z publicznej działalności. Dopiero pod koniec 2023 roku jej córka Joanna Staniszkis ujawniła, co dolegało jej matce. Za wszystkim stała bardzo szybko postępująca, poważna choroba.

Mama jest ciężko chora, cierpi na Alzheimera, więc kontakt z nią jest mocno utrudniony, nie mówi. To dla mnie przykry temat – wyznała w rozmowie z magazynem „Wprost”.

Jednocześnie Joanna Staniszkis dodała, że sądzi, że jej matka byłaby zadowolona z wyników wyborów w 2023 roku, że byłaby szczęśliwa, że „powiał wiatr zmian”.

Jadwiga Staniszkis, fot. KAPIF
Jadwiga Staniszkis, fot. KAPiF
Jadwiga Staniszkis, fot. KAPIF
Jadwiga Staniszkis, fot. KAPiF

Źródło: Wprost, TVN24