Krzysztof Komeda: żona, dzieci, twórczość, śmierć
Krzysztof Komeda urodził się 27 kwietnia 1931 roku. Gdyby żył, miałby więc dziś 91. urodziny. Niestety, zmarł w 1969 roku w wyniku tajemniczego wypadku. Jak wyglądało życie tego kultowego polskiego kompozytora? Niektóre jego romanse przeszły do historii.
Komeda zasłynął swoją twórczością nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jego standardy jazzowe i muzyka filmowa jest rozpoznawana do dziś. W kraju był uważany za jednego z pionierów jazzu. Stworzył muzykę do 65 filmów, w tym "Dziecka Rosemary" Romana Polańskiego.
Żona
Żona Krzysztofa Komedy - Zofia Komedowa, była znaną polską miłośniczką i promotorką jazzu. Kiedy poznała kompozytora, miała już ugruntowaną pozycję w środowisku. Muzyk skomponował dla niej utwór "Crazy Girl" (ang. "Szalona dziewczyna"). Rzeczywiście miała wybuchowy charakter. Nie tolerowała też zdrad męża. Syn kobiety wspominał po latach:
- Ich wspólni znajomi wspominali, że na przykład w 1964 roku na festiwalu w Sopocie podczas balu festiwalowego Komeda obejmował się z pewną aktorką gdzieś w głębi sali. Podobno Zośka podbiegła do nich, zdjęła z nogi but i walnęła ją tym butem. Ją. Jego nigdy by nie uderzyła. On był jej własnością - mówi Tomasz Lach.
Dzieci
Komeda nie miał własnych dzieci. Ani on, ani jego żona nie chcieli ich mieć. Dla swojego pasierba, syna Zofii z poprzedniego związku, był raczej jak dobry znajomy, niż jak ojczym. Tomasz Lach poznał go, gdy miał pięć lat. W książce "Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych" mężczyzna opowiedział o 13 latach spędzonych jako rodzina.
Śmierć
Śmierć Komedy do dziś owiana jest pewną tajemnicą. Doszło do niej w 1969 roku, podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Kompozytor pracował wtedy z Romanem Polańskim nad ścieżką dźwiękową do filmu "Dziecko Rosemary". Później w Los Angeles poznał pisarza Marka Hłaskę. Pewnego wieczoru w grudniu wracali do domu - doszło wtedy do tragicznego wypadku.
Hłasko niechcący zepchnął muzyka ze skarpy - ten poważnie zranił się w głowę. Kilka tygodni skarżył się na migrenę - w końcu lekarze zdiagnozowali u niego krwiaka mózgu. Żona Zofia przewiozła go do Polski, gdzie zmarł w szpitalu w Warszawie 23 kwietnia 1969. Jego pasierb zastanawiał się w swojej książce, czy tak gwałtowana reakcja organizmu muzyka na uraz nie mogła mieć związku z przechorowanym w przeszłości polio.
Twórczość
Komeda wywarł wyraźny wpływ na polską szkołę jazzu. To z kolei, już po śmierci artysty, wpłynęło na oblicze także międzynarodowej sceny jazzowej w latach siedemdziesiątych. Pierwszym filmem, do jakiego artysta stworzył muzykę, była kultowa etiuda Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą". Inne znane tytuły, do jakich stworzył ścieżkę dźwiękową, to "Do widzenia, do jutra", "Niewinni czarodzieje" czy "Nóż w wodzie". Za życia wydał 9 płyt autorskich.
Źródło: Onet, Wyborcza
Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:
Gdy Sokołowska wparowała do studia "DDTVN" widzowie zaniemówili. Nieoczekiwanie padły słowa o cudzie
Koszmarna wiadomość dla trzech znaków zodiaku, muszą bardzo uważać. Wszystko zacznie się już jutro
Zapraszamy na naszego Instagrama
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected].