Swiatgwiazd.pl
Paulina Smaszcz

KAPiF

Świat Gwiazd Exclusive: Przesłanie Pauliny Smaszcz. Ekspertka zdradza kobietom, co pomoże im przetrwać

20 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Katarzyna Derda

Nazwisko Pauliny Smaszcz wywołuje obecnie duże emocje. Chociaż samo to, czym zajmuje się na co dzień, wcale nie jest kontrowersyjne, a przynajmniej nie powinno takie być. Doktorat zrobiła, badając kobiety, o których system w Polsce zapomniał. Od dwóch dekad pokazuje im, jak mogą zadbać o swoje potrzeby i marzenia.

Wśród wielu wyzwań zawodowych, jakie przed nią stoją, jest nauczanie na Uniwersytecie SWPS i WSB. W wywiadzie ze Światem Gwiazd Paulina wyznała, dlaczego uważa swoją pracę ze studentami za tak kluczową. Co jest wielkim zagrożeniem w życiu młodych ludzi? Co według niej przyczynia się do rozwoju problemów natury psychicznej?

Paulina Smaszcz o tym, dlaczego edukacja i rozwój są najważniejsze

Sama od wielu lat nieustannie poszerza swoje kompetencje. Jest trenerką rozwoju osobistego, mentorką, konsultantką biznesu, ekspertką public relations, dziennikarką, wykładowczynią akademicką, absolwentką dwóch kierunków studiów, autorką niezliczonych szkoleń i projektów aktywizujących kobiety. Na pytanie, czy miałaby jakieś rady dla naszych czytelniczek, odpowiada, że nie ma prawa nikomu nic radzić.

Za to na podstawie moich dwudziestu lat pracy z kobietami mogę powiedzieć, co się sprawdza w przypadku każdej z nas. Inwestuj w swoje kompetencje, rozwój, doświadczenie i edukację. Bo dzięki nim niezależnie, co się wydarzy w twoim życiu (a stracić możesz wszystko: zdrowie, pieniądze, miłość życia, rodzinę czy wymarzoną pracę), zawsze uda ci się przetrwać. I nie będziesz od nikogo zależna – mówi nam Paulina.

O jej autorskich cyklach szkoleń „Kobieta Petarda” czy projekcie „Bądź kobietą, którą chciałabyś spotkać” słyszało wiele osób. Nam opowiedziała, co jest niezbędne, jeśli jeszcze nie mamy siły być „petardami”; jeśli coś lub ktoś spycha nas w cień i każe milczeć. Co zrobić, by móc wyłamać się z tego kręgu?

Paulina Smaszcz

Taka jest prawda o rzekomej przeprowadzce Pauliny Smaszcz. Ekspertka osobiście komentuje plotki w rozmowie ze Światem Gwiazd

CZYTAJ DALEJ

Paulina Smaszcz: „Musi być ktoś, kto da skrzydła”

Odpowiedź Pauliny na pytanie Świata Gwiazd, co może zrobić skrzywdzona, zraniona czy wpędzona w kompleksy kobieta, by zacząć walczyć o siebie, może być zasmucająca. „Nie spotkałam jeszcze kobiety, która byłaby w stanie zrobić to całkowicie samodzielnie. Musi mieć wsparcie; kogoś, kto da jej skrzydła i siłę. Dzięki komu poczuje, że nie jest w tym sama” mówi nam Smaszcz.

Największy smutek czuję, kiedy kobiety przychodzą do mnie i opowiadają, że czują się całkowicie samotne. I należy tu odróżnić „bycie samotną” od „bycia samą”. One często czują się porzucone, rozczarowane, zniszczone. I musi być ktoś obok: przyjaciółka, matka, córka, nauczycielka w szkole, mentor. Samemu jest bardzo trudno – podkreśla Paulina.

Jako wykładowczyni sama stara się wspierać swoich studentów i młodzież na szkoleniach. Zauważa, że oni też bywają w niełatwej sytuacji. „W obecnym świecie nie mamy autorytetów. Nie mamy kim się inspirować. A jeśli oni nie znajdą żadnego autorytetu w domu, to są bez szans we współczesnym świecie”. Co stara się więc im – a także innym – przekazać? 

Nawiązując do nauk buddyzmu, zaznacza, że abyśmy mogli dawać coś z siebie innym, najpierw sami musimy być „pełni”: czyli samoświadomi, spełnieni, silni. „My jesteśmy w środku puści, a dajemy innym, co zechcą. I dlatego się tak szybko zapadamy: chorujemy, mamy problemy natury mentalnej, popadamy w depresję, lęki i bezsenność. Nie walczymy o swoje potrzeby, za to skupiamy się na tym, czego chcą od nas inni. A ludzie biorą; zawsze będą nas otaczać wyciągnięte ręce” stwierdza z goryczą Smaszcz.

Zobacz zdjęcia:

Paulina Smaszcz

Paulina Smaszcz, fot. KAPiF

Paulina Smaszcz

Paulina Smaszcz, fot. KAPIF

Paulina Smaszcz

Paulina Smaszcz, fot. KAPiF

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Piotr Woźniak-Starak był synem jednego z najbogatszych Polaków. Czym zajmuje się teść Agnieszki Woźniak-Starak?

Zapraszamy na naszego Instagrama

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl.

Lenka Klimentowa, Taniec z Gwiazdami X edycja POLSAT - odc. 1, fot. KAPiF, Doda, premiera albumu AQUARIA, fot. KAPiF, Laura Bączkiewicz, fot. kadr z występu na Eurowizji Junior 2022

Przegrana Polski na Eurowizji Junior, Klimentova w centrum skandalu, Smaszcz zostanie babcią. Oto najgłośniejsze wydarzenia minionego tygodnia

Za nami kolejny, pełen emocji tydzień, w którym działo się wiele. Niektórym gwiazdom przyszło zmierzyć się z krytyką, wówczas gdy inne świętowały sukces. Dodatkowo byliśmy świadkami kolejnej edycji Eurowizji Junior. Co działo się w minionym tygodniu? Oto przegląd najważniejszych informacji z show-biznesu.

Zobacz galerię >

Tagi:

Katarzyna DerdaAutor

Filmoznawczyni, redaktorka, fotografka. Wielbicielka mediów wizualnych, śledząca z uwagą nowinki ze świata kina i seriali.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

fot. KAPiF

Wywiady

Elżbieta Jarosik i Agnieszka Wielgosz wspominają Emiliana Kamińskiego. "Nie chciał się poddawać"

Czytaj więcej >
Paulina Smaszcz

Wywiady

Paulina Smaszcz: "Miałam odwagę powiedzieć prawdę, zamiast milczeć". Szczera rozmowa o konsekwencjach głośnej decyzji

Czytaj więcej >
Paulina Smaszcz

Wywiady

Paulina Smaszcz o rodzicielstwie i pytaniach przekraczających granicę. Jej droga do macierzyństwa była trudna

Czytaj więcej >

Wywiady

"10 minut z...": Ewelina Ruckgaber o karierze, przyjaźni w show-biznesie i kulisach "TTBZ"

Czytaj więcej >
Paulina Smaszcz

Wywiady

Taka jest prawda o rzekomej przeprowadzce Pauliny Smaszcz. Ekspertka osobiście komentuje plotki w rozmowie ze Światem Gwiazd

Czytaj więcej >
fot. kadr z serialu "Harry i Meghan" / Netflix

Wywiady

Ekspert od mowy ciała ocenia zachowanie Harry'ego i Meghan w dokumencie Netflixa. "To popularny trick"

Czytaj więcej >