Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Tylko u nas > Świat Gwiazd Exclusive: Przesłanie Pauliny Smaszcz. Ekspertka zdradza kobietom, co pomoże im przetrwać
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 20.12.2022 14:00

Świat Gwiazd Exclusive: Przesłanie Pauliny Smaszcz. Ekspertka zdradza kobietom, co pomoże im przetrwać

Paulina Smaszcz
KAPiF

Nazwisko Pauliny Smaszcz wywołuje obecnie duże emocje. Chociaż samo to, czym zajmuje się na co dzień, wcale nie jest kontrowersyjne, a przynajmniej nie powinno takie być. Doktorat zrobiła, badając kobiety, o których system w Polsce zapomniał. Od dwóch dekad pokazuje im, jak mogą zadbać o swoje potrzeby i marzenia.

Wśród wielu wyzwań zawodowych, jakie przed nią stoją, jest nauczanie na Uniwersytecie SWPS i WSB. W wywiadzie ze Światem Gwiazd Paulina wyznała, dlaczego uważa swoją pracę ze studentami za tak kluczową. Co jest wielkim zagrożeniem w życiu młodych ludzi? Co według niej przyczynia się do rozwoju problemów natury psychicznej?

Paulina Smaszcz o tym, dlaczego edukacja i rozwój są najważniejsze

Sama od wielu lat nieustannie poszerza swoje kompetencje. Jest trenerką rozwoju osobistego, mentorką, konsultantką biznesu, ekspertką public relations, dziennikarką, wykładowczynią akademicką, absolwentką dwóch kierunków studiów, autorką niezliczonych szkoleń i projektów aktywizujących kobiety. Na pytanie, czy miałaby jakieś rady dla naszych czytelniczek, odpowiada, że nie ma prawa nikomu nic radzić.

Za to na podstawie moich dwudziestu lat pracy z kobietami mogę powiedzieć, co się sprawdza w przypadku każdej z nas. Inwestuj w swoje kompetencje, rozwój, doświadczenie i edukację. Bo dzięki nim niezależnie, co się wydarzy w twoim życiu (a stracić możesz wszystko: zdrowie, pieniądze, miłość życia, rodzinę czy wymarzoną pracę), zawsze uda ci się przetrwać. I nie będziesz od nikogo zależna – mówi nam Paulina.

O jej autorskich cyklach szkoleń „Kobieta Petarda” czy projekcie „Bądź kobietą, którą chciałabyś spotkać” słyszało wiele osób. Nam opowiedziała, co jest niezbędne, jeśli jeszcze nie mamy siły być „petardami”; jeśli coś lub ktoś spycha nas w cień i każe milczeć. Co zrobić, by móc wyłamać się z tego kręgu?

Paulina Smaszcz: „Musi być ktoś, kto da skrzydła”

Odpowiedź Pauliny na pytanie Świata Gwiazd, co może zrobić skrzywdzona, zraniona czy wpędzona w kompleksy kobieta, by zacząć walczyć o siebie, może być zasmucająca. „Nie spotkałam jeszcze kobiety, która byłaby w stanie zrobić to całkowicie samodzielnie. Musi mieć wsparcie; kogoś, kto da jej skrzydła i siłę. Dzięki komu poczuje, że nie jest w tym sama” mówi nam Smaszcz.

Największy smutek czuję, kiedy kobiety przychodzą do mnie i opowiadają, że czują się całkowicie samotne. I należy tu odróżnić „bycie samotną” od „bycia samą”. One często czują się porzucone, rozczarowane, zniszczone. I musi być ktoś obok: przyjaciółka, matka, córka, nauczycielka w szkole, mentor. Samemu jest bardzo trudno – podkreśla Paulina.

Jako wykładowczyni sama stara się wspierać swoich studentów i młodzież na szkoleniach. Zauważa, że oni też bywają w niełatwej sytuacji. „W obecnym świecie nie mamy autorytetów. Nie mamy kim się inspirować. A jeśli oni nie znajdą żadnego autorytetu w domu, to są bez szans we współczesnym świecie”. Co stara się więc im – a także innym – przekazać? 

Nawiązując do nauk buddyzmu, zaznacza, że abyśmy mogli dawać coś z siebie innym, najpierw sami musimy być „pełni”: czyli samoświadomi, spełnieni, silni. „My jesteśmy w środku puści, a dajemy innym, co zechcą. I dlatego się tak szybko zapadamy: chorujemy, mamy problemy natury mentalnej, popadamy w depresję, lęki i bezsenność. Nie walczymy o swoje potrzeby, za to skupiamy się na tym, czego chcą od nas inni. A ludzie biorą; zawsze będą nas otaczać wyciągnięte ręce” stwierdza z goryczą Smaszcz.

Zobacz zdjęcia:

Paulina Smaszcz
Paulina Smaszcz, fot. KAPiF
Paulina Smaszcz
Paulina Smaszcz, fot. KAPIF
Paulina Smaszcz
Paulina Smaszcz, fot. KAPiF

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby

  2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz

  3. Piotr Woźniak-Starak był synem jednego z najbogatszych Polaków. Czym zajmuje się teść Agnieszki Woźniak-Starak?

Zapraszamy na naszego Instagrama

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected].