Swiatgwiazd.pl
Wacław Kowalski

youtube.com/kadr z "Jak potoczyły się losy aktorów filmu Sami Swoi?"/Paula Rodak

Wacław Kowalski przeżył śmierć syna. Sam odszedł w samotności

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Katarzyna Augustyniak

Udostępnij:

Wacław Kowalski znany był z wielu ról w filmach, ale to postać Pawlaka w "Sami swoi" dała mu największą popularność, która trwa do dziś. Aktor szybko piął się w górę po szczeblach kariery. Niestety w pewnym momencie sam wyco

  • Wacław Kowalski największą popularność zyskał dzięki roli Pawlaka w Samych swoich

  • Marzył o karierze śpiewaka operowego

  • Przeżył życiową tragedię - zmarł jego 26-letni syn.

Wacław Kowalski marzył o karierze śpiewaka operowego, ale ostatecznie na jego zawodowej ścieżce pojawiło się aktorstwo. Przypadkowo, ale nie bez powodu. Jak mówili o nim koledzy po fachu, był charakterystycznym rasowym aktorem nieodzownym w zespole. 

Wacław Kowalski - droga do aktorstwa

Wacław Kowalski urodził się w 1916 roku w Rosji. Po zakończeniu I wojny światowej wraz z rodziną wrócił do Polski. Miał trzy siostry. Pomimo wyczekiwanego powrotu do ojczyzny, niestety bardzo szybko skończył się dla niego czas dziecinnej beztroski. Zaraz po przyjeździe zmarł jego ojciec i jedna z sióstr. Jak mówił w wielu wywiadach, ta tragedia naznaczyła całe jego życie, które już nigdy nie wyglądało tak samo. 

Przed II wojną światową Kowalski ukończył Seminarium Nauczycielskie i podjął pracę w Instytucie Pedagogiki Specjalnej. Niestety wszystko przerwała woja. Dopiero po jej zakończeniu przyszły aktor uświadomił sobie jaką ścieżką chciałby podążać. Podjął studia w łódzkim Konserwatorium Muzycznym. Marzył o byciu śpiewakiem operowym

To tam poznał słynnego reżysera Leona Schillera, który poznał się na jego talencie. Wkrótce zaproponował mu rolę w jednym ze swoich spektakli. 

To otworzyło Kowalskiemu drzwi do aktorskiego świata, który zaczął go coraz bardziej interesować. Na początku zaczął grywać w dwóch łódzkich teatrach - Pinokio oraz Nowym, a już w 1946 r. zadebiutował  w pierwszym powojennym polskim filmie Zakazane piosenki.

Przerwana kariera Wacława Kowalskiego

Po filmowym debiucie przeniósł się do stolicy, gdzie również grał w teatrach. W 1953 r. zagrał w Przygodach na Mariensztacie, a w 1967 przyszła rola Pawlaka w Samych swoich. Ta kultowa do dnia dzisiejszego komedia dała mu największą popularność i sławę. Zachwyciła Polaków na tyle, że przerodziła się w trylogię - po Samych swoich wyemitowano kolejne części: Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć.

Po roli Pawlaka przyszły kolejne propozycje. Aktor wystąpił także w serialach, takich jak Przygody psa Cywila, Czterdziestolatek, 07 zgłoś się. W latach 80. zagrał rolę Ryszarda Popiołka w serialu Dom.

Niestety, mimo iż zdawać by się mogło, że jego kariera wciąż nabiera tempa, nagle wydarzyło się coś, co odmieniło całe jego życie. Jego 26-letni syn Maciej zginął w wypadku samochodowym. Był już na ostatnim roku medycyny. Po tej tragedii Wacław popadł w depresję i wycofał się z życia artystycznego. Już nigdy później nie wrócił do aktorstwa.

 Wacław Kowalski zmarł 27 października 1990 r. Jak podaje Plejada, zmarł w swoim ogrodzie. Miał udar. Był przy nim jego starszy syn Jan. Pochowano go w Brwinowie, obok młodszego syna, Macieja.

Zobacz film:

Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:

  • Anna Przybylska wcale nie skończyła szkoły aktorskiej. Zaskakujące informacje wyszły na jaw

  • Martyna Wojciechowska wyniosła się z mieszkania. Niebywałe doniesienia

  • Kazimierz Marcinkiewicz zawalczy na MMA. Fani są w szoku

Źródło: Plejada.pl 

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl

Katarzyna Augustyniak

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

Życie gwiazd

Maja Rutkowski w żałobie. Zmarł teść słynnego detektywa

Czytaj więcej >
Katarzyna Dowbor

Życie gwiazd

Córka Katarzyny Dowbor wraca do Polski. Dziennikarka odetchnęła z ulgą

Czytaj więcej >

Życie gwiazd

Nie żyje Freddie Combs. Uczestnik "X Factor" miał 49 lat

Czytaj więcej >
tvn

Życie gwiazd

Aktorzy "W11" wytoczyli proces stacji TVN

Czytaj więcej >
krzysztof rutkowski

Życie gwiazd

Żona Krzysztofa Rutkowskiego w żałobie. Wielka strata

Czytaj więcej >

Życie gwiazd

Przykre wieści o Ewie Krawczyk. Wdowa po artyście źle znosi żałobę

Czytaj więcej >