Swiatgwiazd.pl
Ali Agca zamach

Materiał przygotowany przez TV Trwam z okazji 40. rocznicy zamachu na Jana Pawła II; screen youtube.com/Radio Maryja

Ali Agca - zamachowiec, który chciał zabić papieża. Dziś jest zupełnie inny

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Natalia Niewczas

Udostępnij:

Ali Agca to człowiek, którego świat poznał na początku lat 80. ubiegłego wieku. Mężczyzna oddał w kierunku papieża Jana Pawła II dwa strzały, raniąc Ojca Świętego w brzuch i rękę. Dzięki szybkiej interwencji medycznej Karol Wojtyła przeżył zamach. Ali Agca odsiedział swój wyrok; dziś mieszka w Stambule, gdzie wiedzie zupełnie inne życie.

  • Ali Agca angażował się w działalność terrorystyczną od wczesnej młodości

  • Przed przeprowadzeniem zamachu na Jana Pawła II zabił dziennikarza Abdi Ipekci

  • Dziś Ali Agca ma wieść spokojne życie w Stambule

  • Mężczyzna chętnie niesie pomoc bezdomnym zwierzętom

Wczoraj, tj. 13 maja, minęło 40 lat od zamachu dokonanego przez Ali Agcę. W wyniku działań podejmowanych przez tureckiego zamachowca życie miał stracić papież Jan Paweł II. O czym nie każdy wie, mężczyzna wchodził w konflikty z prawem, będąc jeszcze w wieku nastoletnim.

Działalność przestępcza i terrorystyczna Ali Agcy

Ali Agca już jako nastolatek należał do ulicznego gangu. Szybko wsiąknął w działalność przestępczą, stając się przemytnikiem wyspecjalizowanym w transportowaniu towarów przez granicę turecko-bułgarską.

Przez pewien czas przebywał w Syrii, gdzie miał uczyć się technik terrorystycznych. Po powrocie do Turcji wstąpił w szeregi „Szarych Wilków”, będących prawicową organizacją terrorystyczną. To na jej zlecenie popełnił pierwsze zabójstwo - w 1979 roku odebrał życie dziennikarza Abdi Ipekci, który pracował jako wydawca lewicowej gazety.

Za wspomnianą zbrodnię Ali Agca został skazany na dożywocie. Zdołał jednak uciec i w późniejszych latach przeprowadzić zamach na życie papieża Jana Pawła II. Zdarzenie miało miejsce 13 maja 1981 roku podczas audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra w Rzymie.

[EMBED-1491]

Po godzinie 17:00 Ali Agca oddał w stronę Jana Pawła II dwa strzały. Pociski trafiły Ojca Świętego w brzuch i rękę. Zgodnie z ustaleniami śledczych zamachowiec miał celować również w głowę papieża - Jan Paweł II schylił się jednak do małej dziewczynki.

Zdarzenie zostało zarejestrowane przez rozstawione tego dnia na Placu Świętego Piotra kamery. Archiwalne nagrania można obejrzeć między innymi w serwisie YouTube na kanale Radio Maryja, gdzie zrealizowano materiał poświęcony 40. rocznicy zamachu na życie Jana Pawła II (dostępny poniżej).

Jan Paweł II przeszedł ratującą życie operację. Ojciec Święty, w czasie gdy wciąż dochodził do siebie, zakomunikował, iż przebacza zamachowcowi. Media podają, że dokładny powód przeprowadzenia zamachu nie został nigdy ustalony - Ali Agcę uznano bowiem za niepoczytalnego po tym, jak wykrzykiwał w sądzie, iż jest Jezusem Chrystusem.

Życie Ali Agcy po zamachu

Za próbę zamachu Ali Agca został skazany na dożywocie. Na prośbę Jana Pawła II został jednak ułaskawiony i ekstradowany do Turcji, gdzie spędził za kratami dekadę.

Dziś Ali Agca ma mieszkać w Stambule, gdzie wiedzie całkowicie inne życie. Po odzyskaniu wolności zaczął pracować jako sprzedawca samochodów, obecnie utrzymuje się jednak z opłat licencyjnych za sprzedaż książek. Na co dzień podejmuje się dokarmiania bezdomnych zwierząt.

W rozmowie z „Daily Mail” Ali Agca przyznał, że myśli o realizacji filmu fabularnego lub dokumentalnego poświęconemu wydarzeniom z maja 1981 roku. Podczas wywiadu wyraził nadzieję na to, że producenci z Hollywood okażą zainteresowanie podobnym przedsięwzięciem.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:

  • Krzysztof Krawczyk Junior pominięty w testamencie. Adwokaci zamierzają walczyć

  • Wspólne zdjęcie Edyty Herbuś i Michała Wiśniewskiego. Co ich łączy?

  • Agnieszka Dygant znów spotkała się z bliską jej osobą. Ważny moment

Źródło: Plejada, RMF FM, YouTube

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

Monika richardson i zbigniew zamachowski

Plotki

Monika Richardson opublikowała szczery wpis nt. małżeństwa ze Zbigniewem Zamachowskim

Czytaj więcej >
Anna Mucha

Plotki

Anna Mucha umieściła w sieci zaskakujące wyznanie. "Czuję się oszukana"

Czytaj więcej >
TVP

Plotki

Tancerze protestują przeciwko "Dance Dance Dance". Petycję podpisało tysiące osób

Czytaj więcej >
Dorota Wellman

Plotki

Dorota Wellman szczerze o menopauzie. „To naturalny czas”

Czytaj więcej >
królowa elżbieta

Plotki

Królowa Elżbieta postanowiła pokroić tort mieczem. "To jest bardziej niezwykłe!"

Czytaj więcej >
Julia Wróblewska_uśmiechnięta_chora

Plotki

Julia Wróblewska trafiła do szpitala. Na szczęście dłuższa hospitalizacja nie była konieczna. "Jak się pogorszy, to będę musiała wrócić"

Czytaj więcej >