Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Dzieci Barbary Sienkiewicz mogą trafić do domu dziecka?
Łukasz Ossowski
Łukasz Ossowski 20.06.2024 11:20

Dzieci Barbary Sienkiewicz mogą trafić do domu dziecka?

Barbara Sienkiewicz
fot. kadr TVN/EastNews

Barbara Sienkiewicz zmarła i osierociła 9-letnie bliźnięta. Teraz o losach dzieci “najstarszej” matki zdecyduje sąd rodzinny. Niestety prawniczka nie ma dobrych wieści. Co się dzieje?

Barbara Sienkiewicz najstarszą matką w Polsce

Barbara Sienkiewicz to aktorka znana z popularnych seriali. Kobieta urodziła dzieci, mając 60 lat, a od tej pory jej losami interesowała się opinia publiczna. Kobieta mimo tego, że zdecydowała się na bardzo późną ciążę, twierdziła, że znakomicie się czuje.

Pierwszy moment, kiedy zapragnęłam być mamą, pojawił się podczas rozmowy z moim lekarzem, który powiedział: „Pani ma młody wiek biologiczny”. Zdziwiłam się. I to na tyle mocno zostało w mojej psychice, że wiedziałam i czułam, że mam jeszcze czas. Czułam w 100%, że dam radę. Gdybym tego nie czuła, to na pewno bym nie realizowała do końca swojej decyzji i chęci. I tak się stało. Wbrew wiedzy niektórych lekarzy ginekologów - powiedziała Sienkiewicz w programie "Wieczorny Express".
 

Niestety matka bliźniąt długo nie nacieszyła się swoim szczęściem. Kobieta zmarła na początku czerwca, a jej pociechy pozostały bez opieki. 

Przełom ws. Barbary Sienkiewicz. Spadkobierczyni zgłosiła się po jej dzieci To dlatego Barbara Sienkiewicz tak późno została matką

Problemy z pogrzebem Barbary Sienkiewicz

Barbara Sienkiewicz jeszcze za życia zapewniała, że pozostawiła testament, który zapewni bezpieczną przyszłość jej dzieciom. Dokument był poszukiwany przez kilka dni, co generowało problemy z pochówkiem. 

Mamy problem, bo pani Barbara nie wyznaczyła nikogo na spadkobiercę. Nie ma zatem żadnej osoby, która mogłaby pobrać zasiłek pogrzebowy i zorganizować pogrzeb – powiedziała nam Beata Bauer z sekretariatu Biura Związku Artystów Scen Polskich.

ZASP organizuje pogrzeby swoich członków, jeżeli są osobami samotnymi. Organizacja musiała więc czekać na decyzję sądu.

Tutaj sytuacja jednak jest dużo trudniejsza, ze względu właśnie na brak spadkobiercy. ZASP chętnie zajmie się wszystkim, ale musimy czekać na decyzję sądu. Bez tego nic nie możemy zrobić – zdradziła nam Bauer.
 

Niedawno odnaleziono testament, w którym wskazana jest spadkobierczyni, która według woli ich matki ma także zająć się dziećmi. 

Dzieci Barbaray Sienkiewicz trafią do domu dziecka?

Barbara Sienkiewicz w testamencie wskazała osobę do opieki nad dziećmi, jednak okazuje się, ze mimo tego bliźnięta mogą trafić do domu dziecka lub rodziny zastępczej. 

Wskazanie w testamencie osoby, która miałaby pełnić funkcję opiekuna prawnego dzieci, jest jedynie wskazówką dla sądu, ale też może zdecydowanie ułatwić sądowi podjęcie decyzji w sprawie. Sąd bierze pod uwagę uzasadnione preferencje zmarłego rodzica, ale musi też zweryfikować, czy są spełnione wszystkie przesłanki, co do możliwości w ogóle sprawowania takiej opieki. Konieczne jest także przesłuchanie osoby, która ma być potencjalnym opiekunem. Jeżeli taka osoba tej funkcji pełnić nie chce, sąd nie posiada instrumentów, które mogłyby ją do tego zmusić - powiedziała w Fakcie mecenas Agnieszka Dębowska-Szymańska.

Wygląda na to. że nawet testament matki nie zabezpiecza przyszłości jej dzieci. 

Barbara Sienkiewicz, fot. East News
Barbara Sienkiewicz z dziećmi, fot. EastNews
Barbara Sienkiewicz z dziećmi
Barbara Sienkiewicz z dziećmi, fot. EastNews