Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Dzisiaj królowa Elżbieta II skończyłaby 98 lat. Sekretarz zdradził, co robiła na chwilę przed śmiercią. To w ogóle możliwe?
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 21.04.2024 13:40

Dzisiaj królowa Elżbieta II skończyłaby 98 lat. Sekretarz zdradził, co robiła na chwilę przed śmiercią. To w ogóle możliwe?

Elżbieta II
fot. Instagram/Wikimedia.org

Elżbieta II była bez wątpienia symbolem Wielkiej Brytanii i tamtejszej rodziny królewskiej. Na tronie spędziła ponad 70 lat, a wiadomość o jej śmierci była ogromnym szokiem. Jak wyglądały jej ostatnie chwile życia? Ujawniono, czym zajęła się na łożu śmierci. 

Elżbieta II była najdłużej panującą królową Wielkiej Brytanii

Córka króla Jerzego objęła po nim tron w 1952 roku jako zaledwie 25-latka. Jej panowanie zapisało się w jako najdłuższe ze wszystkich brytyjskich monarchów. Elżbieta II była także najdłużej panującą kobietą w historii. Na tronie Wielkiej Brytanii spędziła 70 lat i prawie 300 dni. 

Odeszła 8 września 2022 roku w ukochanym zamku Balmoral w Szkocji. W oficjalnym akcie zgonu przekazano, że królowa zmarła ze starości w wieku 96 lat. Po niej tron objął najstarszy syn królowej, Karol III. Król został najstarszym koronowanym monarcha w historii Wielkiej Brytanii.

Elżbieta II obchodziłaby dziś 98. urodziny i choć poddani przyzwyczaili się do nowego władcy, wokół ostatnich dni zmarłej królowej nadal pojawia się wiele nowych szczegółów. Królewski biograf, Robert Hardman, w nieautoryzowanej książce "Nowy król. Nowy dwór. Karol III. The Inside Story" zdradził, co działo się z władczynią na chwilę przed odejściem. Jeszcze na łożu śmierci podjęła się niespodziewanych działań. Do końca pozostawiał wierna poddanym i rodzinie.

Tak odchodziła królowa Elżbieta II. Po ponad roku od śmierci poznaliśmy szczegóły jej ostatnich chwil Tak naprawdę wyglądały ostatnie chwile Elżbiety II. Miała walczyć ze śmiertelną chorobą, którą ukryto przed światem

Śmierć Elżbiety II. Świat zamarł na kilka chwil

O ciężkim stanie zdrowia dziennikarze na całym świecie dowiedzieli się kilka dni przed śmiercią królowej. Sytuacja szybko jednak nabierała tragicznego przebiegu. Gdy najstarszy syn Elżbiety II wraz z żoną przybył do szkockiego zamku, zaczęto przygotowywać się na najgorsze.

Biografia ujawnia, że kilka godzin przed śmiercią matki Karol III miał zadzwonić do synów, by natychmiast udali się do zamku. Żadne z nich niestety nie zdążył. Gdy obecny władca otrzymał telefon z informacją o śmierci matki, po raz pierwszy zwrócono się do niego słowami "Wasza Wysokość".

Robert Hardman w swojej książce zacytował notatkę sporządzoną po śmierci Elżbiety. Sekretarz królowej przekazał wiadomość tymi słowami:

Bardzo spokojna. We śnie. Odeszła. Starość. Śmierć musi być zarejestrowana w Szkocji. Godzina 15.10. Nie była niczego świadoma. Nie odczuwała bólu - brzmiała treść.

Biograf ujawnił także, czym zajęła się Elżbieta II przed śmiercią. Niesamowite, że do końca chciała zająć się królewskimi sprawami. Sporządziła dwa wyjątkowo ważne listy.

Jak wyglądały ostatnie chwile Elżbiety II? Ujawniono czym się zajęła

Sekretarz królowej Elżbiety II, sir Edward Young, zajął się także czerwoną skrzynką, która znalazła się przy zmarłej. W środku znalazły się dwa zapieczętowane listy. Jeden z nich zaadresowano do następcy tronu, Karola III, a drugi powinien zostać przekazany jej sekretarzowi. Nie były to jednak jedyne dokumenty.

W skrzynce można było także znaleźć m.in. listę kandydatów do Orderu Zasługi. Królowa chciała uhonorować ich za "wyjątkowo zasłużoną służbę" w całej Wspólnocie Narodów. Oddanie Koronie było godną pochwały postawą królowej.

Nawet na łożu śmierci była praca do wykonania. A ona ją wykonała - podkreślał Robert Hardman.

Odejście Elżbiety II było ogromnym szokiem dla świata. Jej śmierć zakończyła pewną epokę w historii rodziny królewskiej. Obecnie roylasi stoją przed olbrzymim wyzwaniem związanych z chorobą nowotworową zdiagnozowaną u króla Karola III i księżnej Kate.

Elżbieta II
Ujawniono czym zajęła się Elżbieta II krótko przed śmiercią, fot. Instagram
Elżbieta II
Ujawniono czym zajęła się Elżbieta II krótko przed śmiercią, fot. Instagram

Źródło: Daily Mail