Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Są już pierwsze skutki kontrowersyjnej decyzji księcia Harry'ego. "Skutecznie niszczy nadzieje"
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 19.04.2024 23:12

Są już pierwsze skutki kontrowersyjnej decyzji księcia Harry'ego. "Skutecznie niszczy nadzieje"

książę Harry
Fot. East News

Książę Harry podjął ostatnio decyzje, które na zawsze mogą odciąć go od rodziny królewskiej. Nie na to mieli jeszcze niedawno nadzieję Brytyjczycy. Co teraz mówią eksperci?

Książę Harry i rodzina królewska: przyczyny konfliktu

Książę Harry i reszta jego rodu mają odmienne poglądy na to, kto pierwszy przyczynił się do rozpadu relacji. Młodszy syn króla Karola III mówił jednak wielokrotnie w wywiadach, jak źle czuła się na dworze Meghan Markle. Problemy narastały, aż wreszcie w styczniu 2020 roku para ogłosiła, że rezygnuje z pełnienia obowiązków rodziny królewskiej. Jednocześnie przeprowadzili się do USA, a całe wydarzenie do dziś określa się jako Megxit (od imienia Meghan oraz Brexitu Wielkiej Brytanii).

Później było tylko gorzej. Kolejne wywiady, w tym słynna rozmowa z Oprah Winfrey, w którym Harry i Meghan nie żałowali słów goryczy wobec postawy rodziny Windsorów, a wreszcie dokument Netflixa i pamiętniki księcia o tytule „Ten Drugi”. Rodzina nie mogła przebaczyć księciu ujawniania tajemnic dworu oraz krytykowania jego członków.

Z czasem nadzieje na pojednanie słabły. Ani śmierć królowej Elżbiety, ani choroba Karola III i księżnej Kate nie stały się przyczynkiem do zakopania topora wojennego. Kiedy Harry odwiedził ojca po ogłoszeniu jego diagnozy raka, ich rozmowa trwała zaledwie około 40 minut, a poza monarchą była na niej obecna tylko Camilla. Brytyjskie media donosiły też, że o chorobie bratowej książę dowiedział się z mediów. William nie chciał go widzieć.

Początkowo publicyści angielscy powszechnie wyrażali nadzieję, że problemy rodziny królewskiej skłonią Harry'ego do częstszych wizyt w Wielkiej Brytanii. Tak się jednak nie stało. Ostatnio Sussex był zajęty kręceniem dokumentu dla Netflixa, tym razem o ciemnej stronie gry w polo. To jednak niejedyny problem, jaki może na zawsze zaprzepaścić szansę na zmianę patowej sytuacji, o kolejnych przeczytacie poniżej.

Książę Harry najpierw upokorzony przez rodzinę królewską, a teraz to. Brytyjskie media huczą o wyroku Napięta sytuacja u Harry'ego i Meghan. Prasa: "On ją zostawi!". Wszystko przez chorobę Kate

Książę Harry w Wielkiej Brytanii: bez domu i ochrony

Po tym, jak Harry i Meghan przeprowadzili się do USA, zamieszkali wraz z dziećmi w Montecito, na uwielbianych przez milionerów przedmieściach Santa Barbara w Kalifornii. W międzyczasie książę stracił nawet prawo do przebywania w jego dotychczasowej posiadłości w Wielkiej Brytanii, czyli Frogmore Cottage, które otrzymał jako prezent ślubny.

Teraz sprawy skomplikowały się jeszcze bardziej. Brat księcia Williama ubiegał się o ochronę policji podczas pobytu w Wielkiej Brytanii, które przysługiwałyby jego bliskim, gdyby byli pracującymi członkami rodziny królewskiej. Był skłonny opłacić jej koszty. W tym tygodniu sąd odrzucił jego wniosek. Syn króla może zatem liczyć jedynie na prywatnych ochroniarzy.

Teraz zbliżają się odchody 10-lecia wydarzenia cyklicznego Invictus Games. Z tej okazji Harry ma pojawić się w Londynie, jednak obecnie już mało kto ma nadzieję, że on lub jego rodzina zdecydują się jednak zapomnieć o dawnych waśniach. Tym bardziej że pojawiły się nowe problemy: książę Sussex podjął niedawno bardzo znaczącą decyzję.

Opinie ekspertów: czy jest szansa na pojednanie w rodzinie królewskiej?

Książę Harry od 29 czerwca 2023 roku jest oficjalnie rezydentem USA. Brytyjski portal Daily Mail wskazał, że jego ubieganie o wizę nie należało do łatwych, arystokrata był jednak zdeterminowany. Fakt, że syn króla Wielkiej Brytanii postanowił na stałe zmienić miejsce zameldowania, może według ekspertów okazać się ostatecznym gwoździem do trumny w jego relacjach z rodziną.

Wyrzeczenie się przez Harry'ego brytyjskiego pobytu na rzecz Stanów Zjednoczonych skutecznie niszczy nadzieje każdego, kto spodziewa się powrotu syna marnotrawnego – podsumowuje gorzko publicysta Ryan McCormick w rozmowie z „The Mirror”.

A waszym zdaniem dla brytyjskiej rodziny królewskiej jest jeszcze nadzieja?

książę Harry, konflikt z rodziną, nowe problemy, obywatelstwo USA
Jedne z ostatnich chwil rodziny królewskiej razem: świąteczna msza w 2018, fot. SplashNews.com/East News
książę Harry, konflikt z rodziną, nowe problemy, obywatelstwo USA
Książę William i książę Harry w 2021, fot. Rex Features/East News

Źródło: The Mirror