Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Książę Harry

Książę Harry

Książę Harry – kim jest?

Książę Harry, a oficjalnie Henryk, książę Sussexu, to piąta osoba w linii sukcesji do brytyjskiego tronu. Oficjalnie jednak wycofał się z życia na królewskim dworze, zrzekając się obowiązków i przywilejów przysługujących mu z urodzenia. Ożenił się z Meghan Markle i wyprowadził z Pałacu Buckingham, by wieść zwykłe życie w Santa Barbara w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych.

  • Pełne imię i nazwisko: Henry Charles Albert David
  • Data urodzenia: 15 września 1984
  • Miejsce urodzenia: Londyn
  • Wzrost: 186 cm
  • Wykształcenie: ukończył wojskową szkołę oficerską Royal Military Academy Sandhurst w Londynie
  • Rodzice: król Karol III i księżna Diana Spencer
  • Rodzeństwo: starszy brat, książę William (ur. 21 czerwca 1982)
  • Stan cywilny: w związku małżeńskim z Meghan Markle (od 19 maja 2018)
  • Dzieci: syn Archie (ur. 6 maja 2019) i córka Lilibet Diana (ur. 4 czerwca 2021)
  • Zawód: żołnierz i aktywista społeczny, również członek brytyjskiej rodziny królewskiej

W młodości postanowił kształcić się na Royal Military Academy Sandhurst, gdzie ostatecznie dorobił się stopnia majora. Brał udział w wojnie w Afganistanie jako pilot śmigłowca bojowego Apache. Aktualnie zajmuje się działalnością charytatywną, koncentrując się przede wszystkim na walce o dobro środowiska, zdrowie psychiczne, oraz, podobnie jak jego matka, księżna Diana, stara się walczyć z wirusem HIV.

Życie prywatne księcia Harry’ego

Choć mogłoby się wydawać, że życie księcia jest usłane różami, to w przypadku Harry’ego zdecydowanie tak nie było. Gdy jego matka, Diana Spencer zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu, młody Harry bardzo to przeżył. W wywiadach wielokrotnie wracał do tamtych chwil wyznając, że był wówczas bliski załamania nerwowego.

W swoim życiu książę Harry bardzo często symbolicznie odnosi się do swojej matki. Podobnie jak ona przed laty przeszedł przez pole minowe w Angoli, by wyrazić swój sprzeciw wobec stosowania tego rodzaju broni na polu bitwy. Podobnie jak matka jest również zaangażowany w walkę z wirusem HIV, a jego córka – Lilibet – drugie imię otrzymała na cześć matki.

Książę Harry jest ponadto zaangażowany w szeroko pojętą promocję sportu. W 2014 roku założył „Invictus Games”, multidyscyplinarne zawody sportowe dla weteranów wojennych. Trzy lata wcześniej zaś zdobył północny biegun Ziemi, a w roku 2013 południowy.

Od 19 maja 2018 roku jest mężem Meghan Markle, amerykańskiej aktorki i aktywistki społecznej. Ma z nią dwójkę dzieci. Jest to syn Archie (ur. 6 maja 2019) oraz córka Lilibet Diana (ur. 4 czerwca 2021).

Książę Harry – kontrowersje 

Książę Harry to zdecydowanie najbardziej kontrowersyjna osoba na brytyjskim dworze. W młodości książę Harry został sfotografowany w trakcie palenia marihuany, a na jedno z przyjęć kostiumowych udał się w nazistowskim mundurze. Jednak najgoręcej komentowanym skandalem jest zrzeczenie się pełnionych jako książę funkcji, którego dokonał wraz z małżonką 31 marca 2020 roku. Utrzymał jednak swoje miejsce w linii sukcesji do tronu.

Spore kontrowersje budziło także samo wstąpienie Harry’ego do wojska, jednak dużo większą burzę wywołały słowa, które ten wypowiedział po powrocie z misji w Afganistanie – porównał bowiem zabicie 25 Talibów do „zbicia pionków na szachownicy”.

Pokaż więcej

Harry, rodzina królewska
14.05.2024 21:07 Harry publicznie o teściach. Skandal międzynarodowy na włosku

Książę Harry i Meghan Markle skończyli wizytę w Nigerii. Dopiero teraz wyszło na jaw jego skandaliczne zachowanie. W sieci nie brakuje oburzonych komentarzy.

Meghan Markle
13.05.2024 23:29 Meghan w horrendalnie drogiej stylizacji w Afryce

Meghan Markle i książę Harry odwiedzili Nigerię. Podczas podróży żona księcia nie bawiła się w skromne stylizacje. Jej strój z ostatniego dnia wyprawy kosztuje majątek! Sama sukienka nie jest tania, a to dopiero początek.

William, król Karol
13.05.2024 16:35 Cios dla Harry'ego. Jednym ruchem Karol pogrzebał szansę na pojednanie

Król Karol III podjął bardzo kontrowersyjną decyzję. Książę William znów jest na pierwszym miejscu, na dodatek wcześniej zajmowanym przez młodszego brata. Co na to książę Harry?

Książę Harry
10.05.2024 12:12 Dziennikarz zapytał Harry'ego o powrót do domu. Naprawdę to powiedział

Bardzo głośno było ostatnio o tym, że książę Harry zamierza wrócić do domu. Teraz publicznie odpowiedział na pytanie o powód tej decyzji. Jego komentarz szokuje. 

Książę Harry
09.05.2024 16:16 Harry zlekceważył ojca na oczach wszystkich. Tak odgryzł się królowi

Książę Harry przebywa teraz w Londynie. Media huczą o znaczącym zachowaniu syna Karola III. Czy zlekceważył króla? Mamy zdjęcia z tego wydarzenia.

Książę Harry
08.05.2024 18:03 Harry już w Anglii. Pokazał, co myśli o bojkotującej go rodzinie

Książę Harry jest już w Londynie. Młodszy syn króla Karola III pokazał publicznie, co myśli o członkach swojej rodziny i ich zachowaniu w stosunku do niego. Szczegóły. 

książę Harry
07.05.2024 17:21 Król Karol III zadał cios synowi. Przykra wizyta księcia Harry'ego w Anglii

Książę Harry przyleciał dziś do Anglii. Wszyscy mieli nadzieję, że przy tej okazji spotka się z chorym na raka królem Karolem III. Nagle jednak pojawił się niezwykle bolesny komunikat.

Meghan Markle
06.05.2024 17:27 Meghan Markle stała się pośmiewiskiem. Wszystko przez tę jedną rzecz

Meghan Markle i książę Harry wpakowali się w niezłe tarapaty. Ich wielki projekt może nie wypalić, a wokół mnożą się komplikacje prawne i zawodowe. Z czego śmieją się zachodnie media?

Wydało się, dlaczego Harry opuszcza Meghan
03.05.2024 13:37 Wydało się, dlaczego Harry opuszcza Meghan. Powód jest smutniejszy, niż się wszystkim wydawało

W ostatnim czasie media obiegła wieść o tym, że książę Harry zamierza powrócić do Wielkiej Brytanii. Ustalono jednak, że nie będzie towarzyszyła mu małżonka. Teraz wyszło na jaw, dlaczego Meghan Markle nie zamierza pojawiać się w rodzinnych stronach swojego wybranka.

Książę Harry i księżna Kate
02.05.2024 12:43 "Kate przechodzi chemioterapię", a Harry? Brat Williama sprawia jej kłopot

Po ujawnieniu informacji o chorobie Króla Karola III Harry postanowił przybyć do Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że zamierza ponowić swoją wizytę. Na jaw wyszło, że William i Kate nie są zachwyceni tą wiadomością. 

Karol III, książę Harry
30.04.2024 09:43 Przykre wieści na temat powrotu Harry'ego do Anglii. Nie ma co liczyć na ciepłe przyjęcie

Po długiej nieobecności książę Harry ponownie pojawi się w rodzinnych stronach. Jeszcze niedawno uważano, że to świetna okazja do rodzinnego spotkania, biorąc pod uwagę ostatnie zawirowania wśród royalsów. Teraz ujawniono, że nie ma co liczyć na ciepłe przyjęcie. Bliscy Sussexa mają inne plany.

Meghan Markle
28.04.2024 18:14 Żenująca wpadka Meghan. Tak chce zbudować imperium?

Meghan Markle rozkręca własną markę American Riviera Orchard. Właśnie wyszła na jaw poważna wpadka. Internauci kpią, wszystko widać na zdjęciach.

Książę Harry, Meghan Markle
28.04.2024 13:20 A jednak! Książę Harry zostawia Meghan i wraca do Wielkiej Brytanii

Choć książę Harry i Meghan Markle już od czterech lat nie pełnią królewskich obowiązków, nadal pozostają w centrum uwagi. Wszystko wskazuje na nieoczekiwany przełom w ich napiętych relacjach z brytyjską rodziną królewską. Młodszy syn zostawia żonę, by wrócić do Wielkiej Brytanii. Powód wiele wyjaśnia.

Meghan i Harry
27.04.2024 12:44 Rodzina królewska odcięła Meghan i Harry'ego. Zadali bolesny cios

Niedawno Pałac Buckingham wydał oficjalne oświadczenie na temat zdrowia króla Karola III. Tymczasem jego syn, książę Harry wraz z żoną Meghan Markle otrzymali kolejny cios. Szczegół.

Meghan Markle
24.04.2024 16:07 Meghan w wielkim stresie: "To nas zniszczy". Jeden fałszywy krok dzieli ją i Harry'ego od katastrofy

Meghan Markle i książę Harry od lat mają pod górkę. Nie chodzi tylko o konflikt z rodziną królewską. Teraz sytuacja jeszcze bardziej się skomplikowała. Czego obawia się żona księcia?

książę Harry
19.04.2024 23:12 Są już pierwsze skutki kontrowersyjnej decyzji księcia Harry'ego. "Skutecznie niszczy nadzieje"

Książę Harry podjął ostatnio decyzje, które na zawsze mogą odciąć go od rodziny królewskiej. Nie na to mieli jeszcze niedawno nadzieję Brytyjczycy. Co teraz mówią eksperci?

Meghan Markle
19.04.2024 19:43 Ściśle skrywany sekret Meghan Markle wyszedł na jaw. Do sieci trafiły właśnie zdjęcia, które nie pozostawiają wątpliwości

Meghan Markle może być załamana. Sekret, który strzegła ostatnio jak oka w głowie, właśnie wyszedł na jaw. I nie chodzi tylko o jej nowy biznes. Co ujawniły brytyjskie tabloidy?

Harry, Meghan Markle, Karol III
18.04.2024 09:35 Wyciekły tajne dokumenty Harry'ego i Meghan. Wydała się prawda na temat ich pobytu w USA

W brytyjskiej rodzinie królewskiej nie ma głośniejszego duetu niż książę Harry i Meghan Markle. Małżonkowie od czasu opuszczenia Pałacu nie dają o sobie zapomnieć, mimo że przenieśli się do Stanów Zjednoczonych. Ujawniono prawdę na temat ich pobytu za oceanem. To dlatego syn Karola III ma kłopoty?

Książę Harry
16.04.2024 10:45 Książę Harry najpierw upokorzony przez rodzinę królewską, a teraz to. Brytyjskie media huczą o wyroku

Książę Harry poniósł kolejną porażkę. Monarcha opuścił Wielką Brytanię, nie chciał rezygnować jednak z pewnych przywilejów obejmujących członków królewskiego rodu. Wyrok jest jednak jednoznaczny.

Książę Harry i Meghan Markle, fot. East News/Instagram
14.04.2024 13:44 Meghan Markle przepycha się z fanką Harry'ego. "Żenujące". Fani nie wierzą w to, co widzą

Meghan Markle znowu na językach. Wszystko za sprawą wpadki, do jakiej doszło podczas zawodów Royal Salute Polo Challenge. Niesłychane, jak zareagowała, gdy jedna z kobiet próbowała zrobić sobie zdjęcie z jej mężem.

Meghan Markle
14.04.2024 07:45 Meghan Markle nie odpuszcza. Kate usunęła się w cień, a ona rozkręca karierę. Szykuje wielki hit

Meghan Markle od dłuższego czasu mierzy się z kryzysem wizerunkowym, nie zamierza jednak odpuszczać. Właśnie ogłoszono nowe plany małżonki księcia Harry'ego. Czy zakończą się sukcesem?

Harry, Meghan Markle, książe William, księżna Kate, Karol III
13.04.2024 11:20 Rodzina królewska przeżywa dramat, a oni bawią się w najlepsze. Harry i Meghan zaczęli całować się na oczach fotoreporterów!

U brytyjskiej rodziny królewskiej od tygodni rozgrywają się dramaty, o których głośno w całym internecie. W tym samym czasie Harry i Meghan zaliczają kolejny medialny event. Zaskakujące, jak małżeństwo zachowało się przed fotografami. Nie szczędzili sobie uczuć nawet w takiej sytuacji.

Książę Harry, fot. DON MACKINNON/AFP/East News
07.04.2024 14:52 Na księcia Harry'ego padł blady strach. Ta informacja miała nie trafić do wiadomości publicznej

Życie księcia Harry'ego może być zagrożone. W przestrzeni publicznej pojawiła się informacja, która może okazać się pomocna dla wrogów syna Karola III. Tych jest wcale niemało, ze względu na wojskową przeszłość księcia Sussex.

książę Harry
04.04.2024 23:45 Rzekoma kochanka Harry'ego przerwała milczenie. O wstydliwym sekrecie z intymnego życia rozpisują się światowe media

Książę Harry w młodości zasłynął z wielu skandali. Jednym z nich miały być okoliczności, w których stracił dziewictwo. O tym incydencie właśnie na nowo zrobiło się głośno. Kultowa aktorka, jego rzekoma była kochanka, właśnie przerwała milczenie.

Meghan Markle, fot. Rex Features/East News
04.04.2024 13:39 Meghan Markle wróciła. Długo nie pojawiała się publicznie. Sprytnie wykorzystała nieobecność Kate?

Meghan Markle ponownie na językach. Podczas gdy bratowa jej męża księżna Kate prowadzi walkę z nowotworem, żona księcia Harry'ego postanowiła zaangażować się w publiczną inicjatywę.

książę Harry
28.03.2024 16:20 Napięta sytuacja u Harry'ego i Meghan. Prasa: "On ją zostawi!". Wszystko przez chorobę Kate

Jak książę Harry zareagował na wieści o diagnozie księżnej Kate? Informacje, do których dociera prasa, są niezwykle zaskakujące. Czyżby w rodzinie królewskiej szykowały się wielkie zmiany? Co na to Meghan Markle?

książę Harry
26.03.2024 21:18 Sensacyjne wieści o Harrym zepchnęły informacje o chorej na raka Kate na drugi plan! Wstrząsające, dlaczego trafił na nagłówki!

Książę Harry na razie skupia się nie na chorej na raka bratowej, lecz na własnych problemach. Niespodziewanie znalazł się w samym centrum potężnej afery kryminalnej i obyczajowej. Co wiadomo?

fot. Rex Features/East News; YouTube
25.03.2024 09:26 Tak książę Harry i Meghan Markle dowiedzieli się o chorobie księżnej Kate. "To pokazuje, jak ogromny konflikt jest między braćmi"

Kate Middleton zmaga się z nowotworem. Szwagier księżnej, książę Harry wydał wraz z małżonką krótkie oświadczenie, w którym życzył chorej szybkiego powrotu do zdrowia. W mediach pojawiły się zaskakujące informacje dotyczące tego, w jaki sposób brat księcia Williama dowiedział się o dramacie bratowej.