Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Ewa Wanat nie będzie miała grobu! Ponad miesiąc po śmierci dziennikarki jeszcze nie było pogrzebu. Dlaczego?
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 28.01.2024 20:06

Ewa Wanat nie będzie miała grobu! Ponad miesiąc po śmierci dziennikarki jeszcze nie było pogrzebu. Dlaczego?

Ewa Wanat nie żyje
Co z pogrzebem Ewy Wanat?, fot. Szkoły Fundacji Nauka i Wiedza, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Ewa Wanat nie żyje. Choć dziennikarka zmarła półtora miesiąca temu, wciąż nie miała pogrzebu. Teraz okazuje się, że grobu też nie będzie! Dlaczego?

Ewa Wanat nie żyje, na co zmarła?

Ewa Wanat zmarła 13 grudnia w Berlinie. Odeszła w wieku 61 lat. Tylko nieliczni wiedzieli, że w ostatnich miesiącach życia zmagała się z nowotworem. 21 listopada, niedługo przed swoją śmiercią, zamieściła w mediach społecznościowych prośbę o niekontaktowanie się z nią. Potrzebowała już tylko spokoju.

Kochani, mam prośbę. Być może największą, jaką do Was miałam. Nie dzwońcie do mnie, nie piszcie, ani tu, ani na whats up, ani gdzie indziej. Nawet w drodze największego wyjątku. Szukaj informacji gdzie indziej. Jak będę miała potrzebę, to się sama odezwę. Uszanujcie moją ogromną potrzebę świętego spokoju. Blokuję tu komentarze – napisała Wanat.

Już po jej śmierci niespodziewanie na jej profilu pojawiło się ostatnie nagranie Ewy. Tworząc je, wiedziała, że niedługo odejdzie. Co w nim przekazała?

Ewa Wanat nie żyje. Przed śmiercią zamieściła błagalny wpis. "Uszanujcie moją potrzebę" Ewa Wanat nie żyje. Chwilę po śmierci na jej profilu pojawiło się nagranie. "Wiem, że to już niedługo"

Ewa Wanat nie żyje, ostatni film

Dzień po śmierci Ewy Wanat, zgodnie z jej wolą, na jej profilu na Facebooku został zamieszczony ostatni film, nagrany tuż przed śmiercią dziennikarki. Opublikowała go jej siostra, Joanna Wanat. To z niego wszyscy dowiedzieli się o trawiącym ją nowotworze trzustki. Okazało się też, że znajdowała się na oddziale paliatywnym niedaleko Berlina.

Chciałam wam wszystkim powiedzieć, którzy obdarzyliście mnie swoim zainteresowaniem, sympatią i również krytyką – tą dającą kopa do tego, żeby szperać i szukać. Wiem, że to już jest niedługo i wiem, że nie mogę czekać, by tych kilka słów powiedzieć. […] Dziękuję wam za to, że byliście. I że mogłam być z wami. Do zobaczenia – powiedziała Ewa.

Ostatnie nagranie Wanat w całości znajdziecie je na końcu tego tekstu. Tymczasem pojawiły się poważne problemy związane z pogrzebem. Dlaczego pochówek dziennikarki jeszcze się nie odbył? Poniżej wszystkie szczegóły.

Co z pogrzebem Ewy Wanat?

Pogrzeb Ewy Wanat jeszcze się nie odbył. Wszystko przez to, że reporterka zmarła w Berlinie. Aby sprowadzić jej szczątki do Polski, konieczne było załatwienie wyjątkowo licznej i skomplikowanej biurokracji. Jej siostra Joanna Wanat opisała wszystko w rozmowie z „Faktem”.

To kwestie proceduralne. Wciąż nie mamy aktu zgonu. Ewa została w Berlinie skremowana, ale nie możemy sprowadzić jej prochów ani zorganizować pogrzebu. Będzie to możliwe dopiero, gdy otrzymamy ten dokument – zaznaczyła Joanna, dodając, że wszystko skomplikował okres świąteczno-noworoczny i fakt, że sprowadzenie urny z prochami trwa dłużej.

Prochy Ewy Wanat zostaną pochowane na cmentarzu w jej rodzinnym Poznaniu. Pogrzeb odbędzie się 29 stycznia. O godzinie 12:30 będzie miała miejsce uroczystość w domu pogrzebowym na cmentarzu miłostowskim. Dziennikarka nie będzie miała jednak tradycyjnego grobu.

Urna ze szczątkami dziennikarki zostanie pogrzebana w tzw. Lesie Pamięci. Nie ma tam nagrobków ani półek na urny. Biodegradowalne opakowanie zostanie zakopane w ziemi, a nazwisko zmarłej znajdzie się na specjalnym kamieniu. Można tam stawiać znicze i kwiaty, albo po prostu usiąść na ławce i wspominać bliskich.

Ewa Wanat nie żyje, pogrzeb, grób
Gdzie odbędzie się pogrzeb Ewy Wanat?, fot. facebook.com/ewa.wanat2
Ewa Wanat nie żyje, pogrzeb, grób
Kiedy odbędzie się pogrzeb Ewy Wanat?, fot. facebook.com/ewa.wanat2
Ewa Wanat nie żyje, pogrzeb, grób
Ewa Wanat nie żyje, fot. Szkoły Fundacji Nauka i Wiedza, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons