Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Grób Tomasza Komendy. Tak wygląda miejsce jego spoczynku zaledwie dobę po pogrzebie
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 27.02.2024 22:37

Grób Tomasza Komendy. Tak wygląda miejsce jego spoczynku zaledwie dobę po pogrzebie

Tomasz Komenda, fot. AKPA; KAPiF
Tomasz Komenda, fot. AKPA; KAPiF

Tragiczną historią Tomasza Komendy żyła cała Polska. Opowieść o niesprawiedliwości losu zakończyła się śmiercią mężczyzny, który zmagał się z nowotworem. W poniedziałek został pochowany w swoim rodzinnym Wrocławiu.

Tragiczna historia Tomasza Komendy

Tomasz Komenda zapisał się w historii w dwóch kontekstach: porażającej nieudolności polskiego wymiaru sprawiedliwości, która doprowadziła do niesłusznego skazania niewinnego człowieka oraz niesprawiedliwości okrutnego losu, który nie dał mu długo radować się życiem na wolności.

W 2000 r. mężczyzna został osadzony pod zarzutem gwałtu i morderstwa 15-letniej dziewczynki w Miłoszycach, do którego doszło w noc sylwestrową 1996/1997. W zakładzie karnym zmagał się ze złym traktowaniem, przemocą i kilkukrotnie próbował odebrać sobie życie.

Po latach ponownie pochylono się nad aktami dotyczącymi sprawy i jak się okazało, nie zawierały one żadnych dowodów na to, że to Tomasz Komenda winny jest zarzucanych mu czynów. Sprawiedliwość dosięgnęła nareszcie prawdziwych zbrodniarzy, a sam osadzony został zwolniony po 18 latach spędzonych w więzieniu.

Komenda dziękował papieżowi za wyjście z więzienia, ale pogrzeb miał świecki. Już wiadomo, skąd taka decyzja rodziny Po pogrzebie Komendy wystosowano wyjaśnienie. Widok przy trumnie zaskoczył żałobników

Tomasz Komenda nie żyje

Po wyjściu z więzienia Tomasz Komenda próbował ułożyć swoje życie na nowo. Zdołał zbudować związek i doczekał się syna Filipa, jednak już po zaręczynach, jego relacja z partnerką nieoczekiwanie się zakończyła.

W ubiegłym roku w mediach pojawiła się informacja o chorobie mężczyzny. W rozmowie z dziennikarką Ewą Wilczyńską wyznał, że zmaga się z nowotworem i przeszedł chemioterapię. Wyrażał jednak nadzieję na to, że rak został pokonany.

Niestety, 21 lutego pojawiły się wstrząsające informacje o śmierci Tomasza Komendy, który odszedł w wieku 47 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarzu przy ul. Kiełczowskiej we Wrocławiu.

Jak wygląda grób Tomasza Komendy?

W ostatniej woli przekazanej bratu Gerardowi Tomasz Komenda prosił o to, by w pogrzebie nie uczestniczyli dziennikarze. Na uroczystości pojawili się najbliżsi zmarłego oraz jego sympatycy.

W miejscu pochówku złożono wiele pięknych wieńców, a dzięki okalającym je szarfom mogliśmy dowiedzieć się, że przekazali je m.in. syn Filip, mama i bracia zmarłego, twórcy filmu “25 lat niewinności”, czy Remigiusz Korejwo, policjant, który przyczynił się do uwolnienia Komendy.

W dobę po pogrzebie grób mężczyzny wciąż pokrywa morze kwiatów i zniczy. Te drobne wyrazy pamięci i sympatii są dowodem na to, jak wielkie piętno odcisnęła w sercach Polek i Polaków tragiczna historia Tomasza Komendy.

Tomasz Komenda
Tomasz Komenda, fot. KAPiF
Tomasz Komenda
Tomasz Komenda, fot. KAPiF
Tomasz Komenda
Tomasz Komenda, fot. KAPiF