Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Legenda kina wstrząśnięta śmiercią Tomasza Komendy. Był blisko z jej synem
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 22.02.2024 17:08

Legenda kina wstrząśnięta śmiercią Tomasza Komendy. Był blisko z jej synem

Tomasz Komenda
Gwiazda kina załamana śmiercią Tomka Komendy, fot.

Tomasz Komenda zmarł w wieku 46 lat. Aż osiemnaście zabrało mu więzienie. Teraz w jego sprawie, w rozmowie ze zlotascena.pl, wypowiedziała się kultowa gwiazda polskiego kina. Jej syn bardzo dobrze znał niesłusznie skazanego mężczyznę.

Historia Tomasza Komendy

Tomasz Komenda został skazany za zbrodnię, której nie popełnił, na 25 lat więzienia. Wyszedł po osiemnastu, w 2018 roku, kiedy udało się go oczyścić z zarzutów. Jego wstrząsająca, pełna bólu i niesprawiedliwości historia została przedstawiona w filmie „25 lat niewinności. Historia Tomka Komendy”. Dzieło Jana Holoubka miało premierę w 2020 roku. Na uroczystości Tomasz oświadczył się swojej ówczesnej ukochanej i przyszłej matce jego syna.

W filmie Holoubka w postać Komendy wciela się Piotr Trojan, jego matkę gra zaś Agata Kulesza. Dzieło jest już dziś kultowe, choć jak mówił Andrzej Gołda, autor scenariusza, początkowo Tomasz „był nieufny i nie chciał tej historii widzieć na ekranie”. Słowa reżysera produkcji dzisiaj poruszają jeszcze mocniej. Teraz o sprawie Tomka mówi wiele gwiazd. Właśnie doczekaliśmy się kolejnego komentarza, cytujemy go poniżej.

"Straszny czas". Matka Komendy przemówiła! Przed śmiercią Tomka wydarzył się cud Wiedział, że umiera. Tak Tomasz Komenda mówił o chorobie. Ostatnie słowa wywołują ciarki

Tomasz Komenda i film "25 lat niewinności"

Jan Holoubek to reżyser mocnych, często trudnych filmów i seriali. Ma na koncie tak znane tytuły jak „Doppelgänger. Sobowtór”, „Wielka woda” i „Rojst”, ale to o „25 lat niewinności” mówił najbardziej poruszony w rozmowie z Onetem:

To, że Tomek Komenda odsiedział 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił, wiedzą niemal wszyscy. Natomiast mało kto wie o kulisach sprawy i trójce bohaterów, którzy ryzykując niemal wszystko, wyciągnęli go z więziennego piekła. Historia Tomka w szerszym kontekście uczy, że choćbyśmy popadli w największe życiowe tarapaty, sytuację wydawać by się mogło absolutnie bez wyjścia, zawsze istnieje możliwość, że pojawi się ktoś, kto wyciągnie do nas dłoń. Chciałbym, żeby nasz film dał nadzieję wszystkim tym, którzy myślą, że nie ma dla nich już szans – mówił Holoubek.

Teraz, po śmierci Tomka Komendy, poprzedzonej dwoma latami walki z nowotworem, słowa reżysera bolą jeszcze bardziej. Portalowi Złota Scena udało się zdobyć komentarz matki Jana, czyli kultowej aktorki Magdaleny Zawadzkiej. Co ujawniła?

Tomasz Komenda, 25 lat niewinności, komentarz Magdaleny Zawadzkiej
Tomasz Komenda, konferencja prasowa w 2018, fot. Jan BIELECKI/East News

Magdalena Zawadzka wstrząśnięta śmiercią Tomasza Komendy

Jan Holoubek jest synem słynnego duetu, jednego z najbardziej znanych w świecie polskiego kina: Magdaleny Zawadzkiej i Gustawa Holoubka. Magdalena jest znana przede wszystkim z roli Basi Wołodyjowskiej. Grała też w tytułach „Sublokator” czy „Noce i dnie”. Teraz gwiazda wyznała w rozmowie ze Złotą Sceną:

Wyrazy współczucia dla rodziny. Wielki żal, że bezprawie zniszczyło mu młodość i właściwie całe życie – powiedziała ze smutkiem matka Jana Holoubka.

 

Tomasz Komenda, 25 lat niewinności, komentarz Magdaleny Zawadzkiej
Magdalena Zawadzka, fot. JAPiF
Tomasz Komenda, 25 lat niewinności, komentarz Magdaleny Zawadzkiej
Jan Holoubek na premierze “25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, fot. KAPiF
Tomasz Komenda, 25 lat niewinności, komentarz Magdaleny Zawadzkiej
Tomasz Komenda i dziennikarz Grzegorz Głuszak, konferencja prasowa w 2018, fot. Jan BIELECKI/East News
Tomasz Komenda, 25 lat niewinności, komentarz Magdaleny Zawadzkiej
Tomasz Komenda i prawnik Zbigniew Ćwiąkalski, konferencja prasowa w 2018, fot. Jan BIELECKI/East News
Tomasz Komenda, 25 lat niewinności, komentarz Magdaleny Zawadzkiej
Tomasz Komenda, fot. KAPiF

Źródło: złotacena.pl, Onet