Najpopularniejszy serwis showbiznesowy w social mediach
Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto Film i TV kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Nie żyje legenda TVP! Głos Tadeusza Olszańskiego znali wszyscy Polacy. Fani w rozpaczy
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 26.09.2023 11:18

Nie żyje legenda TVP! Głos Tadeusza Olszańskiego znali wszyscy Polacy. Fani w rozpaczy

Tadeusz Olszański
Nie żyje Tadeusz Olszański, fot. KAPiF/Canva.com

Nie żyje legendarny polski dziennikarz, Tadeusz Olszański. Przez lata związany był z tygodnikiem "Polityka", a także występował w programach TVP. Za działalność literacką otrzymał wiele wyróżnień. Miał 94 lata.

Nie żyje Tadeusz Olszański. Telewidzowie doskonale go znają

Tadeusz Olszański w latach 60. rozpoczął pracę jako dziennikarz. Szybko dołączył do wielu popularnych redakcji m.in.: "Sportowca", Telewizji Polskiej oraz w Krajowej Agencji Wydawniczej.

Jego "konikiem" były relacje sportowe. Tadeusz Olszański wielokrotnie relacjonował sportowe zmagania podczas igrzysk olimpijskich. Jego głos był doskonale znany widzom publicznego nadawcy. 

Dziennikarz w czasie wojny wyemigrował z rodziną na Węgry. Tam ukończył gimnazjum a po powrocie do kraju studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. 

Na początku swojej zawodowej drogi kierował działem sportowym w „Sztandarze Młodych”. Pracował również jako zastępca redaktora naczelnego „Sportowca”, zastępcą redaktora naczelnego redakcji sportowej TVP. Współpracował również z tak znanymi tytułami jak: “Uroda”, “Gentelman”, “Boks”. 

Anna Lewandowska z pilnym oświadczeniem. Sprawa jest tak poważna, że zablokowała komentarze Filip Chajzer zniknął z "DDTVN". Teraz tak chce zarabiać na życie. To koniec z telewizją?

Nie żyje Tadeusz Olszański: działalność literacka

Tadeusz Olszański oprócz dziennikarstwa poświęcił się także pisaniu powieści. Ostatnią książkę wydał jeszcze w 2022 roku. Zamiłowanie do słowa pisanego rozwijał także jako tłumacz. W swojej karierze dokonał około 40 przekładów literatury węgierskiej.

Kultura naszych południowych sąsiadów była jednym z jego ulubionych tematów. Ciekawostkami na temat tamtejszej kuchni podzieli się w przewodniku "Nobel dla papryki".

Od lat 90. do końca życia regularnie pisał artykuły w tygodniku "Polityka". Czytelnicy z pewnością z żalem przyjmą wiadomość o odejściu legendarnego dziennikarza. W 2021 r. uznany został za najlepszego dziennikarza prasowego z okazji 100-lecia „Przeglądu Sportowego”.

Tadeusz Olszański: nagrody

Dokonania Tadeusza Olszańskiego były doceniane na arenie krajowej. Za swoją działalność został odznaczony jednym z najbardziej prestiżowych orderów, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tadeusz Olszański odszedł w wieku 94 lat. Na razie okoliczności i przyczyny śmierci legendarnego dziennikarza pozostają tajemnicą. 

Dziennikarz z małżeństwa z nieżyjącą już Barbarą Olszańską doczekał się dwójki dzieci. Syn, Michał Olszański, poszedł w ślady ojca i jest dziennikarzem. Kondolencje bliskim przekazano w nekrologu w Gazecie Wyborczej.

Tadeusz Olszański1.PNG
Nie żyje Tadeusz Olszański, fot. nekrologi.wyborcza.pl
Tadeusz Olszański.jpg
Nie żyje Tadeusz Olszański, fot. KAPiF

Źródło: wyborcza.pl